RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Tri scenarija za formiranje Vlade FBiH: Radončićev SBB najprirodniji saveznik SDA i HDZ

Napisano 02.03.2015. 17:48
Radončić - Čović

Nakon što je lider Demokratske fronte Željko Komšić nezadovoljan time što je Bakir Izetbegović prihvatio zahtjev HDZ BiH za šest ministarstava u Vladi FBiH, a odbio DF-ov da ima isti broj ministarskih pozicija kao i HDZ, lideri najjače bošnjačke i hrvatske stranke Izetbegović i Čović našli su se u neočekivanoj situaciji.

Njih dvojica, za sada, nemaju, ili bar javnosti ne predočavaju, ako i imaju, odgovor na pitanje kako dalje? Kako formirati Federalnu vlast?

Moguća su tri scenarija raspleta krize oko formiranja vlasti: povratak DF-a u koaliciju, formiranje manjinske vlade, uz podršku DF-a ili pak odluka SDA i HDZ BiH da potraže novog ili nove koalicijske partnere, umjesto demokratske fronte, među parlamentarnim strankama.

Četvrta opcija nije rasplet, već obrnuto, nastavak sadašnje agonije oko formiranja stabilne parlamentarne većine u F BiH, što bi značilo produžetak vladavine sadašnje Platformaške, nezakonito izabrane, Vlade F BiH.

Željko Komšić, koji je, od samog potpisivanja sporazuma sa SDA i HDZ BiH javno pokazivao kako nije pouzdan partner, prijeteći napuštanjem koalicije, ako se ne udovolji zahtjevima njegove stranke, ponudio je Čoviću i Izetbegoviću da njihove stranke formiraju manjinsku Federalnu vladu, za koju će glasati zastupnici DF-a. Komšić je kazao i kako će njegova stranka podržati sve zakonske prijedloge te vlade u Federalnom parlamentu koji budu „u interesu građana“.

Ukoliko bi prihvatili takvu ponudu takva vlada, koja bi u federalnom parlamentu imala podršku 42, od 98 zastupnika, SDA-ovih 29 i HDZ-ovih 13, „bila bi u šaci“ Komšića i Suljagića, koji bi je mogli ucjenjivati i srušiti kad god bi zaželjeli. Pristajanje na takvu soluciju, samo kako bi Federacija dobila vlast, bio bi avanturistički, hazarderski potez

Druga mogućnost je traženje novih koalicijskih partnera, a to znači raskid koalicijskog sporazuma sa DF-om na federalnoj razini i traženje jednog ili više novih koalicijskih partnera, koji bi osigurali novoj koaliciji natpolovičnu podršku u Parlamentu F BiH.

Prema ideološkoj profilaciji i parlamentarnom kapacitetu najprirodniji saveznik SDA-u bi bio Radončićev Savez za bolju budućnost, koji bi sa svojih 16 zastupnika novoj koaliciji osigurao stabilnu većinu od 58 zastupnika. No, problem je preveliki antagonizam između čelnika dviju stranaka Fahrudina Radončića i Bakira Izetbegovića, te Radončićeva tvrdnja kako bi njegova stranka iznevjerila birače ukoliko bi koalirala sa SDA, na čijoj je kritici ostvarila zavidan izborni rezultat. No, unatoč, tome mogućnost pomirenja Radončića i Izetbegovića ne treba isključiti, ukoliko Radončić procijeni da bi ulaskom u vlast, i onim što mu se ponudi, on i njegov SBB mogli biše dobiti nego izgubiti na sljedećim izborima i naravno ukoliko ga Izetbegović pozove u vlast.

Nema sumnje kako ovakav scenarij priželjkuje i lider HDZ BiH Dragan Čović koji ima dobre odnose s Radončićem, i vjerojatno će učiniti sve da pomiri dvojicu bošnjačkih lidera. Moguća koalicija SDA- SBB- HDZ BiH bila bi koalicija ideološko srodnih narodnjačkih stranaka, među kojom bi bilo više razumijevanja ne samo oko gospodarskih i socijalnih, već i rješavanja nacionalnih pitanja.

Druga solucija je pravljenje saveza s nizom manjih stranaka, čiji bi apetiti, zbog spoznaje da od njih ovisi vlast, bili takvi da bi ih teško bilo zadovoljiti i uskladiti.

Među takvim manjim parlamentarnim strankama, kao mogućim partnerima koalicije SDA- HDZ BiH su HDZ 1990 i BPS Sefera Halilovića s po 4 zastupnika, Stranka za BiH s 3 zastupnika, A- SDA s 2 i s po 1 zastupnikom Naša stranka i Laburisti Elvire Abdić Jelenković.

U slučaju da promijene koalicijskog partnera čelnici SDA i HDZ BiH imaju, međutim, još jedan „problem“- DF je već u izvršnoj vlasti preko dopredsjednika F BiH Milana Dunovića. Nepoznanica je bi li Dunović u tom slučaju pristao podnijeti ostavku, što bi značilo, ponovni izbor čelnika F BiH, koji ne bi bio ni malo jednostavan zbog toga što ni jedna stranaka u srpskom klubu Doma naroda, osim DF-a nema potrebnu jednu trećinu zastupnika, za kvalificirani prijedlog novog srpskog federalnog dopredsjednika.

Ostanak, pak Dunovića, na poziciji dopredsjednika F BiH, bez učešća DF-a u koaliciji, značio bi isto što i DF-ova podrška manjinskoj vlad, prerizičnu situaciju za stabilnost vlasti. Drugim riječima DF-ov dopredsjednik, mogao bi uskraćivanjem suglasnosti blokirati bilo koju odluku predsjednika F BiH Čavare i dopredsjednice Mahmutbegović, po svom nahođenju, ili po nalogu svoje stranke- DF-a.

Vremena za razmišljanje ni Izetbegović ni Čović nemaju na pretek, zbog zakonskog roka, 11. ožujka, do kada bi trebalo formirati Vijeće ministara, a prema dogovoru istovremeno i Vladu F BiH. Kojim od mogućih putova će krenuti, znat će se uskoro.

Milan Šutalo/HMS


Nema komentara

Anketa

Ustavi