RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

U Mostaru potpisana Dekleracija o nestalima

Napisano 29.08.2014. 18:50
U Mostaru potpisana Dekleracija o nestalima

Predsjednici četiri zemlje regije, Hrvatske Ivo Josipović, Srbije Tomislav Nikolić, Crne Gore Filip Vujanović i predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović, potpisali su Deklaraciju čiji je cilj potaknuti uspješniji proces traganja za osobama nestalim tokom proteklog rata, ali i ranijih ratova na području bivše Jugoslavije.

Svečanost potpisivanja Deklaracije održana je u Vijećnici Grada Mostara. Deklaraciju je pripremila Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP).

Dokument pod naslovom “Deklaracija o ulozi država u rješavanju pitanja osoba nestalih usljed ratnih sukoba i kršenja ljudskih prava” potpisan je s intencijom da ga kasnije potpiše što veći broj država u svijetu, bez obzira na to jesu li trenutno zahvaćene ovim problemom.

Ova Deklaracija ima za cilj i isticanje primarne odgovornosti državnih vlasti u rješavanju pitanja nestalih.

 

Svrha Deklaracije

Svrha Deklaracije je da se definira uloga država u traženju nestalih iz sukoba i kršenja ljudskih prava. Prvi potpisnici međunarodne deklaracije su one zemlje i njihove zemlje nasljednice koje su bile strane u Daytonskom mirovnom sporazumu.

Deklaracija je, prije svega, općeg karaktera, ali je i jedan od inicijalnih koraka ka nečemu što bi na kraju trebalo rezultirati osnivanjem internacionalne organizacije koja će biti prva na poprištu, na stratištu, odnosno na mjestu elemetarnih nesreća.

Ona naglašava primarnu odgovornost državnih tijela u radu na pitanju nestalih i potrebu da se osiguraju mehanizmi i metode koje se koriste, poštuju ljudska prava i principe vladavine zakona.

Deklaracija osigurava da se podrže prava članova obitelji nestalih i da preživjeli i civilno društvo imaju pristup informacijama u vezi sa sudbinom i pravilnom istragom; kao i istini i pravdi. Deklaracija osigurava da odgovorne i pravične državne institucije rade na rješavanju nepravdi iz prošlosti.

Prema podacima ICMP-a, u ratovima na području bivše Jugoslavije nestalo je oko 40.000 osoba od čega je najveći broj, oko 30.000, nestalo u BiH. Na području BiH se trenutno traga za još više od 8.000, a od kraja rata do danas je pronađeno više od 22.000 osoba.

 

Nazočile obitelji nestalih

Svečanosti potpisivanja nazočile su i obitelji nestalih, uključujući članove regionalne koordinacije asocijacija obitelji iz bivše Jugoslavije, kao i istaknuti članovi i međunarodne organizacije, uključujući OSCE, kojeg predstavlja specijalni predstavnik predsjedavajućeg OSCE-a za zapadni Balkan veleposlanik Gerard Stoudmann i zamjenica visokog povjerenika UN-a za ljudska prava Flavia Pansieri. Svečanosti potpisivanja nazočio je i turski veleposlaniku BiH Cihad Erginay.

ICMP je uspostavljen 1996. na samitu G-7 u Lionu u Francuskoj kao podrška Daytonskom mirovnom sporazumu. ICMP je aktivno uključen u pomaganje vladama i drugim institucijama u cijelom svijetu u radu na pitanju nestalih osoba iz oružanih sukoba, kršenja ljudskih prava, nesreća, organiziranog kriminala i drugih uzroka.

AA/HMS

 


Nema komentara

Anketa

Ustavi