Široki pobjedom započeo seriju

Napisano 13.05.2010. 03:18

Široki je pobjedom u dvorani Pecara nad Igokeom u prvoj utakmici doigravanja za prvaka BiH rezultatom 80:68 poveo sa 1-0 u seriji koja se igra na tri pobjede. Druga utakmica na rasporedu je u subotu u Aleksandrovcu.

Finale domaćeg košarkaškog prvenstva bila je prilika da se dvorana na Pecari napuni, skoro, do posljednjeg mjesta. Oko 4.000 ljudi je svjedočilo prvoj utakmici finala između domaćeg Širokog i gostujuće Igokee. Na početku utakmice su oba tima pokazala malu dozu nervoze, dosta se promašivalo, ali kako je vrijeme odmicalo utakmica je bila sve bolja.

Široki je poenima Ivana Grgata otvorio utakmicu, a onda je Igokea napravila seriju od 8:2 i povela sa 8:4. Domaći košarkaši su ponovo preokrenuli rezultat u svoju korist i poveli sa 14:9. Na kraju prve četvrtine rezultat je glasio 17:17. Igokea se dobro držala u odbrani i nije dozvoljavala Širokom lagane poene.

U drugoj četvrtini je Široki zaigrao mnogo bolje i u napadu i u odbrani. Proradio je skok Chestera Masona, a vanjski šut je sve bolje služio Puljka i Branimira Longina koji je ulaskom sa klupe bio pravo osvježenje za domaće košarkeše. Puljko je pogodio tricu na samom kraju prvog poluvremena i donio Širokom najveću prednost u prvom poluvremenu od deset poena (43:33).

Početkom drugog poluvremena Široki je došao do največe prednosti, Štemberger je tricom upisao svoje prve poena na utakmici i donio Širokom prednost od 13 poena (48:35). Nakon toga je uslijedila mala kriza u igri Širokog. Igokea se vratila u utakmicu smanjivši na samo pet poena razlike (48:43).

Crnu seriju od četiri minute bez koša prekinuo je Siniša Štemberger drugom tricom na utakmici i donio prednost aktuelnim prvacima od osam poena (51:43). Nakon toga se Široki potpuno odvojio i u posljednjih deset minuta utakmice ušao sa velikih 16 poena razlike (63:47).

Široki je imao malih problema zbog četvrte lične greške Šime Špralje, ali to gosti iz Aleksandrovca nisu znali iskoristili. U posljednjih deset minuta utakmice Široki je odigrao rutinski. Na početku posljednjeg perioda prednost domaćih košarkaša je smanjena na 13 poena razlike (67:54), a na pet minuta prije kraja Igokea tricom Janjuševića smanjuje na samo devet poena i vraća se u utakmicu (68:59).

U posljednjih pet minuta Ivan Velić je na parket vratio Špralju sa četiri lične greške i u ključnim momentima utakmice to se pokazalo kao ispravan potez. Kod Igosa je Savo Đikanović preuzimao stvari u svoje ruke, ali nije mogao sam. Dvije minute prije kraja Široki je ponovo vratio dvocifrenu prednost (76:65). Na kraju je Široki dobio sa 12 poena razlike (80:68), sasvim zasluženo.

Prvo ime utakmice bio je Chester Mason sa 15 poena i 11 skokova, Branimir Longin je dodao 14, Šime Špralja i Hrvoje Puljko po 12, a Ivan Grgat 11 poena. Kod Igosa je prvo ime bio Savo Đikanović sa 18 poena i 6 skokova, Marko Đerasimović je dodao 11, a Zujović i Janjušević po 10.

Široki - Igokea 80:68

Rezultat po četvrtinama: 17:17, 26:16, 20:14, 17:21
Dvorana na Pecari. Gledatelja: 4.000. Sudije: Zurapović, Husarić, Duškaj.

ŠIROKI: Štemberger 6, Planinić 2, Čolak, Milenović 5, Naletilić 2, Ramljak, Špralja 12, Puljko 13, Longin 14, Petković, Mason 15, Grgat 11.
IGOKEA: Butler 5, Janješević 10, Bocka, Đurica, Zujović 9, Komatina 2, Popović, Đikanović 18, Đurković 5, Đerasimović 11, Blancharg, Massie 8.

FOTOGALERIJA: M. Karačić

Tekst: sportsport.ba