Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 10017
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Kardinal Puljić: Katedrali je vraćen unutarnji izgled iz 1889.

Sarajevo - Završeni unutarnji radovi u prvostolnici
Kardinal Puljić: Katedrali je vraćen unutarnji izgled iz 1889.
Unutarnji radovi, čišćenje stupova i kipova odvijali su se u tri faze
U povodu završetka unutarnjih radova u sarajevskoj katedrali Srca Isusova, o radovima na unutrašnjoj obnovi ovog zaštićenog spomenika kulture BiH govorili su kardinal Vinko Puljić, mons. Heribert August, počasni kanonik stolnog kaptola vrhbosanskog, te Dieter Philipp, voditelj radova na obnovi.
Kada su u rujnu prošle godine započeli radovi, teško je bilo zamisliti završetak, koji je uslijedio ranije od predviđenog. Unutarnji radovi u katedrali, čišćenje oltara, soboslikarski radovi, čišćenje kipova odvijali su se u tri faze, a kako je vrijeme odmicalo, sve više se otkrivala ljepota i skladnost prvotnog izgleda katedrale koju je projektirao arhitekt Josip pl. Vancaš, da bi danas nakon ove unutarnje obnove izronila kakva je bila 14. rujna 1889. godine kada je bila posvećena na veselje njezina graditelja sluge Božjeg Josipa Stadlera te duhovnih osoba, vjernika i građana grada Sarajeva.
Već 122 godine ona je ponos ne samo katolika Sarajeva, već cijeloga grada. Obnova od prije 23 godine nije bila sretno rješenje, ali ovaj put, nakon završetka radova, vraćen je unutarnji izgled stolnoj crkvi, kakva je bila prije u rujnu 1889. godine, kazao je kardinal Puljić. On je također izrazio nadu da će vlasti u glavnom gradu BiH, od općinskih do županijskih učiniti sve kako se ovaj spomenik kulture ne bi oštećivao, njezina fasada šaranjem i polijevanjem kiselinom, kao što se to i događalo, dodao je Puljić.
Mons. Heribert August kazao je kako ga više od trideset godina veže prijateljstvo s prof. dr. Markom Josipovićem, koji je preminuo prije dvije godine, a obnašao je službu kanonika Vrhbosanske nadbiskupije i profesora na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu. Dok sam bio u posjetu bolesnom Marku te kasnije i na pokopu, žaleći za dragim prijateljem i pogođen tom viješću, došao sam na ideju učiniti jedno veliko djelo u njegovu čast. Spontano sam predložio kardinalu Vinku Puljiću i kolegama kanonicima ovdje u Sarajevu - renoviranje katedrale uz pomoć darovatelja iz Aachena. U Dieteru Philippu pronašao sam pravog stručnjaka za izvođenje ovog djela u suradnji s domaćim tvrtkama, naglasio je mons. Heribert August.
U povodu završetka ove faze radova danas će u ovoj vrhbosanskoj stolnoj crkvi biti svečano misno slavlje.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka

























































Kontaktirajte nas
Nema komentara