Krunoslav Bonić, 39-godišnji pukovnik HVO-a, oslobođen je iz ekstradicijskog pritvora u australijskoj Canberri, gdje je, nakon listopadskog uhićenja, čekao odluku o izručenju BiH po međunarodnoj tjeralici koju je za njim zbog optužbi ra ratni zločin još 2007. godine raspisao Županijski sud u Novom Travniku. Iz pritvora je konačno izašao nakon što je njegov odvjetnik Bernard Collaery ponudio dokaz o tome da je Bonić mučen u vrijeme kada mu je spočitavan zločin na području Viteza. Bonić je kao 17-godišnjak krenuo u rat da bi nakon toga bio punih 11 mjeseci zatočen u muslimanskom logoru.
"Zažalit ćeš ti zbog svega. Gotov si". Prijetnja je to koju je nakon psovki i uvreda Elvis Tukar uputio Miroslavu Zeliću, predsjedniku bugojanske HVIDR-e i vijećniku HDZ BiH u Općinskom vijeću Bugojna. Tukar i Zelić sreli su se sasvim slučajno u ponedjeljak ispred poslovnice Uni Credit banke u Bugojnu.
"Ničim izazvan Tukar me verbalno napao, psujući mi majku ustašku, a uvrede su završile otvorenom prijetnjom i riječima kako ću zažalit zbog svega", prepričao nam je Zelić susret s Tukarom.
Ratni bošnjački dužnosnici početkom ljeta 1993. godine preko islamske mreže od arapskih zemalja nabavili su tridesetak zrakoplovnih bombi punjenih nepoznatom vrstom nervnih bojnih otrova od čega su proizveli kemijsko oružje koje su pripadnici Armije RBiH u više navrata upotrijebili na ratištu. Navedeno je to u izvješću jedne strane obavještajno-sigurnosne službe od 1. listopada 1993. godine koji je potpredsjednik FBiH Mirsad Kebo, među ostalim dokumentima, predao Tužiteljstvu BiH.
U Mostaru bi danas trebala biti održana sjednica Predsjedništva HDZ-a BiH na kojoj će se razgovarati o aktualnoj situaciji vezanoj uz konstituiranje vlasti u BiH. Nakon prošlotjednih razgovora čelnika stranaka koje čine koaliciju na razini Federacije BiH HDZ-a BiH Dragana Čovića, SDA Bakira Izetbegovića i DF-a Željka Komšića, prema izjavama koje su dali nakon međusobnih, zasebnih razgovora, vidljivi su problemi koji prate uspostavu vlasti.
Žitelji arapskih zemalja, Jemena, Sirije, Pakistana, pa čak i Somalije žele kupovati zemljišta u Kiseljaku. Tako barem tvrdi Am Jad-Al- Rez, bivši gradonačelnik Damaska, glavnog grada Sirije, točnije starog grada, jedne od triju administrativnih jedinica Damaska koji broji oko 2,4 milijuna stanovnika. Am Jad-Al-Rez također je u Kiseljaku želio kupiti veću zemljišnu parcelu i na njoj sagraditi turističko naselje, ali njegovu zahtjevu nije udovoljeno. Manje posjede zato kupuju drugi Sirijci te državljani Jemena, Pakistana i drugih arapskih zemalja, piše Večernji list.
Pobjednici nogometnog susreta u Vitezu, koji je bio veliko finale humanitarne akcije ‘Darujmo im dom’, a koju je pokrenuo Večernji list, su upravo tri obitelji čije su kuće stradale u prošlogodišnjim poplavama nedaleko od Tuzle.
Beživotno tijelo nestalog pripadnika Oružanih snaga BiH Josipa Bokšića pronađeno je jučer u Jarama nadomak Širokog Brijega.
U Zagrebu je u subotu 24. siječnja u 78. godini preminula poznata glumica Tatjana (Tanja) Feher, dugogodišnja članica ansambla Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru i Narodnog pozorišta Mostar, javlja Hrvatski Medijski Servis.
Bosanska, Vakufska i Depozitna banka, koje su osnovali Saudijci povezani s terorizmom Jasin al Kadi i Šafik Ajadi, sudjelovale su u financiranju terorizma u BiH, navodi se u izvješću strane obavještajno-sigurnosne službe, koji je, među ostalim dokumentima, potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo predao Tužiteljstvu BiH
Inicijativa koju su pokrenuli Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Njemačka, a koja je postala službena Inicijativa Europske unije (EU), prilika je za Bosnu i Hercegovinu da se pomjeri s mrtve točke, jer ovo je stanje postalo nepodnošljivo – kazao je u razgovoru za Fenu veleposlanik Italije u BiH Ruggero Corrias.
Čović je istaknuo kako je hrvatski narod “potpuno nestao na jednom značajnom dijelu Federacije BiH i Republike Srpske” te kako se ti migracijski procesi vežu za ratna događanja, ali i za ono što se događalo nakon Daytonskog sporazuma. “Tražimo rješenje kako bi reorganizirali Federaciju BiH i omogućili normalno funkcioniranje. Želimo osigurati racionalnost u strukturi vlasti, kao i elemente ravnopravnosti hrvatskoga s druga dva naroda”, pojašnjava Čović.
Lider HDZ je pojasnio kako su panteri u vlasti odmah znali da će pitanje izbora trećeg naroda, biti upitno. To nije bilo nikakvo iznenađenje, ali sada treba sjesti i vidjeti kako naći izlaz. Razgovarao sam danas i s Bakirom Izetbegovićem. Situacija je dosta složena. On me je uvjerio kako će za vikend ovo riješiti. Ako se ništa ne dogodi u ponedjeljak ili utorak onda imamo alarmantno stanje. Onda se treba izaći u javnost i reći nismo uspjeli napravit vlast, i onda vidjeti što će biti dalje. Na SDA je da vidi s kim može i kako može, rekao je Čović.
Na upit kako dalje, Čović je rekao da će se u narednom razdoblju ponovo morati sjesti i vidjeti kojim će se putem ići. Hoćemo li je mi ponovo napraviti i kojom dinamikom, ostaje vidjeti – kazao je Čović.
Iako, je, dakle, postojao dogovor da SBB podrži HNS-ovog kandidata za Dom naroda Parlamenta BiH, čime bi ova stranka imala svih pet izaslanika u ovom Domu, i iako je to obećala predsjedništvu SBB-a Ana Babić podržala je Martina Raguža, piše Poskok. Poskok piše kako je financijski u cijeli slučaj, navodno, uključen i Jerko Lijanović Ivanković, čemu se upravo vodi i policijska istraga. Policija sumnja da je Ana Babić uzela 100.000 eura, kako bi glasala za Raguža, piše Poskok.info.
Apsolutno odbijam bilo kakvu mogućnost da sam tijekom cijele svoje političke karijere ikada bio povezan s kupovanjem zastupničkih glasova, rekao je predsjednik HDZ-a 1990 Martin Raguž na upit portala Dnevnik.ba kako komentira navode da policija istražuje navodnu kupovinu glasa izaslanice SBB-a u Domu naroda FBiH Ane Babić. Njen je glas bio presudan da Raguž uđe u državni Dom naroda. Prema medijskim špekulacijama, Babić je dobila 100.000 eura kako bi glasovala za Raguža, a ne za kandidata HDZ-a BiH.