Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9714
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Anđelko Milardović: ZAPADNI BALKAN Pojam, ideje i dokumenti o rekonstrukciji Balkana u procesu Globalizacije, 1.02 Mb
Napisano 08.12.2009. 16:21
Budućnost središta ili periferije u europskom prostoru. Globalizacija podrazumijeva različite oblike integracija. Različiti oblici integracije imaju strategije. Strategija Europske unije prema zemaljama bivše Jugoslavije - minus Slovenija plus Albanija - izražena je pojmom zapadni Balkan.
Hrvatsko je društvo svrstano pod kišobran zapadnoga Balkana, bez obzira na razvoj u odnosu na ostala društva ex-Jugoslavije minus Slovenija i plus Albanija, na utkane sredozemne i srednjoeuropske kulturne krugove, zahvaljujući političkim propustima hrvatske politike iz bliske prošlosti, ali i međunarodnim interesima i okolnostima. Unatoč tom svrstavanju izabralo je individualni, a ne kolektivni regionalni pristup, za koji je pristup potrebno normativno i praktično prihvaćanje i prakticiranja standardâ iz Agende 2000. i šire od nje. U kontekstu procesa globalizacije, knjiga pokušava odgovoriti na pitanje: Što je to zapadni Balkan? Odgovoru prethodi prikaz političkih ideja i inicijativa o rekonstrukciji prostora bivše Jugoslavije od godine 1993.-2000., koje su u znatnoj mjeri sukladne idejama zapadnog Balkana.
....
Nadamo se da će izlazak ove knjige na svjetlo dana omogućiti bolje razumijevanje globalizacijskih procesa, ideja i projekata, te strategija i procesa koji uvelike određuju budućnost ovog prostora. Bez pretjerivanja se može reći da je ovo vrijeme preslagivanja, preuređenja, stvaranja nove političke slike, formatiranja novih odnosa koji će odrediti naše živote u idućih pedeset i više godina.Prema tomu, ti preformatirajući procesi nikoga ne mogu ostaviti ravnodušnim, jer doista nije svejedno kako će nam izgledati budućnost za koju moramo biti svi odgovorni da bismo uopće bili slobodni.»
Vezani članci
- Hrvati u BiH 1991.-1995. godine: Nacionalni sukobi i uloga međunarodne zajednice u mirovnim procesima
- Umrijeti ali živjeti – stradanje hrvatskog naroda u Lašvanskoj dolini
- Belgijska i švicarska iskustva kao putokaz za ustroj javnoga RTV servisa BiH
- Ratno znakovlje HVO: Zborno Područje Vitez
- Značenje političkih odnosa u Bosni i Hercegovini za Dalmaciju
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara