Aneks 4. Daytonskog mirovnog sporazuma Bosnu i Hercegovinu je pretvorio u nakaradnu državu i ovakvo ustavno uređenje treba hitno mijenjati kako bi ova zemlja mogla naprijed. Međutim, pri svakom razgovoru o novom ustavnom uređenju političari iz Republike Srpske kažu jedinstveno da ali bez diranja u Republiku Srpsku. Dayton je u tom slučaju Bogom dat. Na drugoj strani bošnjački političari zagovaraju građansku unitarnu BiH što je neprihvatljivo za Hrvate još od referenduma 1992. za neovisnu i samostalnu BiH.
Uvijek jedna ovakva akcija ima i neku reakciju. Zato kažem da nam treba sustav, da se ne dogodi da bilo tko je nevin ispašta zbog ovakvih stvari na bilo koji način – rekao je Čović. Naglasio je da će Predsjedništvo BiH, osim o informaciji o sigurnosnoj situaciji u zemlji, raspravljati i o tome da se jučerašnji napad negativno ne odrazi na povratnike u RS.
Prema njegovim riječima, da je na Čovićevoj poziciji, ne bi vjerovao koalicijskim partnerima, odnosno ni SDA niti DF-u. "To je stalno nekakva igra – mi predstavljamo Bošnjake, a ovi drugi se predstavljaju kao netko tko predstavlja Bošnjake, Bosance, građane i partizane – a kao mi smo otprilike na istoj platformi, ali, ipak, nismo zajedno", kaže Pehar.
Predložit će se i novi Zakon o RTV sustavu , Izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću, Izmjene Zakona o prostornom planiranju i novi Prostorni plan (eventualno donošenje okvirnog zakona na državnoj razini koji bi se pretežito ticao zaštite okoliša).
Ovaj dio deklaracije uopće nije predstavljen javnosti. “Federacija BiH kao teritorijalni entitet bošnjačkog i hrvatskog naroda nastala kao ratni savez za okončanje njihovog sukoba, pokazuje neodrživost bez institucionalno-pravne zaštite i ostvarivanja interesa Hrvata kao malobrojnijeg naroda”, navodi se u Deklaraciji SNSD-a koju su prihvatili izaslanici na saboru stranke koji je održan u Istočnom Sarajevu.
Pravomoćnom presudom Općinskog suda u Ljubuškom osuđena je Veselka Petrušić (1939) iz Ljubuškog, te joj je izrečena kazna zatvora u trajanju od 3 (tri) mjeseca zbog kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Hrvati otvoreno ističu kako nisu zadovoljni ovakvim statusom u BiH i smatraju da nisu ni konstitutivni i neravnopravni. Državu BiH vide kao decentraliziranu a nikako kao centraliziranu ili unitarnu BiH. Mislim da su Hrvati s deklaracijom HNS-a pozvali na dijalog oko unutarnjeg ustroja BiH. Na koji način će se otvoriti dijalog to je tehničko pitanje, kazao je Tomić.
Sarajevska županija, međutim, prema formuli po kojoj se vrši raspodjela prihoda ima poseban koeficijent 2 koji odražava „posebne rashodovne potrebe“. No, nije definirano što se podrazumijeva pod pojmom „posebne rashodovne potrebe“? Ćosić kaže kako bi definiranjem ovog pojma omogućilo svim ostalim korisnicima javnih prihoda ukoliko imaju iste potrebe da ostvare veći udio u raspodjeli javnih prihoda, a samu raspodjelu učinilo poštenijom i transparentnom.
Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko smatra kako će se traženjem rješenja kroz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i reformama ojačati povjerenje u mogućnost BiH kao funkcionalne i zemlje sva tri ravnopravna naroda i građana BiH.
Travnik je, kada su Hrvati u BiH u pitanju, tu dvojbe nema, najveći stradalnici u protekom ratu. Lista stradanja, pljački, progona, uništavanja imovine i zločina je duga, preduga, a sa žalošću treba konstatirati da za njih još nitko nije odgovarao. Niti za one koje su počinili Srbi, niti za one brojnije koje su počinili pripadnici Armije BiH i mudžahedini koji su se u njihovim redovima i za njihove (i svoje) interese borili i zločine činili.
Odnosi između DF-a i HDZ-a su nikakvi, SDA igra po principu “malo tamo, malo amo, malo s ovim, malo s onim”, HDZ i Savez za promjene voze suprotnim kolosijecima. Želje su uglavnom poznate i ne kriju se, a čije će se ostvariti, moglo bi se znati u idućih dvadesetak dana. Pregovori između stranaka parlamentarne većine – SDA, DF-a, HDZ-a i Saveza za promjene u kojem su SDS, PDP i NDP – o podjeli pozicija u državnim agencijama, direkcijama, upravama, fondovima i zavodima su u tijeku, ali još nisu stigli u završnu fazu.
Prema Daytonskom sporazumu u Vladi F BiH postojao je paritet, sve do 2001. godine. Podjednak boj ministara bio je predviđen za Hrvate i Bošnjake. Ministri Bošnjaci imali su za zamjenike Hrvate i obrnuto. Jedni bez drugih nisu mogli donositi odluke, čime je bilo onemogućeno preglasavanje. Paritet u Vladi izmijenjen je političkim i pravnim nasiljem visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Wolfganga Petritscha.
Mi imamo sada jedan mir. Imamo puno novih članova. Standardi koji su vrijedili 20 godina sada se lagano narušavaju. Dolaze mladi ljudi s potpuno novim idejama. Neki zaboravljaju da su i prije njih postojali neki koji su vjerovali da su nositelji ključne ideje HDZ-a BiH. Tradicionalne vrijednosti moramo povezati s onim što se mora raditi i transferirati se prema Europskoj uniji. Ja sam uvjeren da će u iduće dvije do četiri godine HDZ u suštini doživjeti korjenite promjene u strukturi svoga članstva i onih koji će predstavljati stranku - rekao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović odgovarajući na pitanje novinara Davora Babića u izjavi za HDZ TV.
U petak, 24.travnja 2015., Daria Krstičević, predstojnica Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske posjetila je Središnji laboratorij za konzervaciju i restauraciju u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu te na licu mjesta provjerila kako napreduje restauracija vrijednog knjižnog blaga iz Franjevačkog samostana sv. Petra i Pavla - Mostar, koji je prošle godine financirala Vlada Republike Hrvatske u sklopu Natječaja za programe i projekte od posebnog interesa za Hrvate u Bosni i Hercegovini.