RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Dar majke novorođenoj bebi – matična stanica

Napisano 10.01.2012. 09:32

Orašje – Novi veliki uspjeh Županijske bolnice i njezinog Odjela za ginekologiju

Dar majke novorođenoj bebi – matična stanica

■ Medicinari su educirani za postupak uzimanja krvi iz pupčane vrpce i pupkovine...
■ U prošloj godini dvije trudnice pohranile su svoje matične stanice
■ Majke se teško imaju prigodu odlučiti za korak vrijedan 2.500 eura

Mali Odjel za ginekologiju i porodništvo pri Županijskoj bolnici Orašje ponovno bilježi velike medicinske uspjehe, potvrđuje svoju opravdanost postojanja. U prošloj godini dvije posavske trudnice nakon poroda u Orašju pohranile su svoje matične stanice u banci matičnih stanica preko Cryo Save Fondacije u Bruxellesu.
Zdravstvena ekipa bolnice u Orašju osposobljena je za takav postupak koji znači uzimanje uzoraka krvi iz pupčanika i dijela pupkovine bogat matičnim stanicama.

Educirane sestre

- To je najljepši dar kojeg možete ostaviti novorođenom djetetu. Važan je za zdravlje rođene djece jer ako majka ima neka urođena oboljenja s uzimanjem uzoraka matičnih stanica, vrlo brzo se pravi lijek, a više od 100 bolesti se liječi. Postupak odrađujemo na mjestu događanja jer od Fondacije dobivamo set koji otvaramo pod sterilnim uvjetima. Sestre su educirane, uzimamo krv iz pupčane vrpce i desetak cm pupkovine.
U sterilnim uvjetima provjeravaju se uzorci, a onda i ide u banku matičnih stanica u Belgiju gdje se čuva 20 godina s mogućnosti produženja još pet godina, pojašnjava šef Službe za ginekologiju i porodništvo dr. Amer Hamamdžić.

Sastavnicom naše svakodnevice postala je praksa podizanja kredita za vozila ili tehničke novotarije. Podići kredit za zdravlje svojeg djeteta još nije postala praksa jer zdravlje se uglavnom podrazumijeva. Na nesreću, nije uvijek tako.

Novac za zdravlje

- Novac koje majke plaćaju je pravilno uložen, drži dr. Hamamdžić, ali kako je postupak financijski nedostižan za većinu porodilja, majke se teško mogu odlučiti na taj korak financijski težak od oko 2.500 eura. Obradovala nas je vijest na odjelu i o broju novorođenih beba u prošloj godini. Zamjetan je stalan rast broja poroda. U 2009. godini rođeno je 137 beba, 2010. rođeno je 167 beba i prošle godine dogodilo se još gotovo 20 porođaja više.
 
■ PORODI

Muževi ne sudjeluju pri činu rađanja u Posavini

Stručnu ekipu odjela za porodništvo čine, uz Hamamdžića, još i specijalisti dr. Zlatko Pavljašević i dr. Ružica Marković. Ekipirano uspješno obavljaju operacije, a značajna je i pomoć pratećeg osoblja od deset babica.
- To su i majke koje bi trebale rađati stoga je moja želja prijama dvije babice kako bi se mogli organizirati i u takvim odsustvima, zaključuje šef Službe. Muževi još ne sudjeluju u činu rađanja u Posavini. Od 186 poroda koliko ih je bilo u 2O11. g. tek su dva muža izrazila takvu želju. Na koncu su i oni odustali...

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi