Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9887
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Dokumentarac, izložba - „Divovi središnje Bosne“

Vitez - Hrvatsko kulturno društvo Napredak
Dokumentarac, izložba - „Divovi središnje Bosne“
HKD Napredak, podružnica Vitez, bio je domaćin promocije dokumentarnog filma, brošure i izložbe panoa i fotografija „Divovi središnje Bosne“. Riječ je o višestoljetnom drveću po čemu je središnja Bosna poznata, a mogla bi i morala biti i daleko poznatija. A upravo tomu dodatan doprinos bi trebao dati ovaj projekt idejnog začetnika, Novotravničanina Marinka Slipca, osnivača i voditelja Udruge „Baština“ u Novom Travniku. Ovu ideju, a povod je bila Međunarodna godina (2011.) šuma, Marinka Slipca, kao vrijednu, korisnu i zanimljivu, prepoznali su i podržali Ministarstvo šumarstva, poljoprivrede i vodoprivrede SBŽ-a i županijska Uprava za šumarstvo.
Projekt je vodio Marinko Slipac, a skupa s njim fotografije i videozapise radio je novinar, fotograf, snimatelj i publicist Srećko Stipović iz Viteza, dizajn i pripremu radio je Flash studio iz Viteza...
Šumski divovi
Stručni predgovor napisao je profesor Šumarskog fakulteta u Sarajevu, prof. dr. Dalibor Ballian. Ideja je dugi niz godina sazrijevala u Marinku Slipcu iz novotravničkoga prigradskog naselja Rankovići, kod staroga carskog hrasta, koji je nemarom i neodgovornošću čovjeka umro prije dvadesetak godina, a prema procjenama uvaženih domaćih i europskih stručnjaka, bio star između 1.500 i 1.700 godina.
- Još čitav niz višestoljetnih drveća nestao je nemarom i neodgovornošću čovjeka, a bili su na papiru zaštićeni, kazao je ističući kako još uvijek ima mnoštvo sličnih živih šumskih stabala - divova.
U projektu „Divovi u središnjoj Bosni“ zabilježili su autori Slipac i Stipović nekoliko desetaka divova kao što su hrast kitnjak u župi Pećine, N. Travnik, visine 20 m, opsega 5,19 m, neutvrđene starosti, tisu u Pepelarima kod Zenice, visine 17 m, opsega 4,80 m, staru više od tisuću godina, bijelu topolu u Turbetu kod Travnika, visine 19 m, opsega 7,95 m, starosti više od 400 godina. Ovjekovječen je i hrast lužnjak u Borića gaju kod Bugojna, visok 18 m, opsega 6,78 m, neutvrđene starosti, lipu u Mošunju kod Viteza, visine 28 m, opsega 4,78 m, staru više od 250 godina, jelu na Kupreškim vratima, visoku 44 m opsega 4,78 m, neutvrđene starosti i niz drugih divovski stabala i višestoljetne starosti.
Vrijedan projekt
Prema informacijama, brošura, DVD i drugi materijali vrijednog projekta „Divovi središnje Bosne“ stići će na razna odredišta, ali i u srednjobosanske osnovne i srednje škole kako bi se i na ovaj način dala pozornost stablima hrasta, bijele topole, brijesta, jele, tise, lipe, jasena, bukve, bijelog bora..., čime se može pohvaliti vrlo mali broj država u Europi.
Idejni začetnik projekta je Marinko Slipac, voditelj Udruge “Baština“ iz Novog Travnika.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara