Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9879
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Iz radionice malih majstora izlaze brodovi, kuće, mostovi…

Pedesetak malih Širokobriježana pohađa tečaj iz ručnog rada, davno zaboravljenog predmeta u osnovnim školama
Iz radionice malih majstora izlaze brodovi, kuće, mostovi…
Struganje pila, udaranje čekića, zujanje bušilica..., miješa se veselim žagorom djece. Radi se predano i s velikom ozbiljnošću i odgovornošću. Oni grade brodove, mostove, tunele, kućice. Grade cijela naselja s kompletnom infrastrukturom. Grade kule, kakve su se gradile prije tisuću godina, grade sve što dječja mašta može smisliti, a može mnogo.
Budući konstruktori
Sada su to samo makete i modeli, kućice, mostovi i naselja u malom. Jesu li to početna djela budućih inženjera, projektanata, vrsnih majstora? Odgovore treba čekati, na dobrom putu. - Lijepo je raditi s ovom mladosti. Zanima ih sve i rade s velikom ljubavi. Vidite vi ove radove, to je sve produkt njihovih malih ruku - kaže Petar Karačić, čovjek koji vodi radionicu za mlade. Petar, nastavnik tehničkog odgoja, koji je cijeli radni vijek proveo među djecom, već pet-šest godina vodi sekciju, kao što se nekada to radilo u školama, zvao se „tehnički odgoj”, a ranije „ručni rad”. Tvrdi kako za ovakav rad djece vlada veliko zanimanje i djece i njihovih roditelja. Radi s pedesetak djece mlađeg uzrasta i iznimno je zadovoljan. Dok jedni režu šperploču za buduće kućice, drugi pak kistom daju kući postojanu boju, treći trasiraju putove za buduće naselje i tako redom. Svi nešto rade, nitko ne zabušava.
Kućni izlošci
- Priređujemo izložbe ovih radova. Ranije smo to postavljali i na izloge trgovina, sada te radove pokazujemo učenicima u osnovnim školama - kaže Petar. Na kraju radovi završavaju na vitrinama stanova učenika koji su ih i radili. Na te radove ponosni su i djeca, ali i roditelji, koji radove rado pokazuju svojim gostima. Dok je Petar nekoliko godina bio jedini s ovim projektom u Hercegovini, u posljednjim godinama slična radionica pokrenuta je i u Mostaru. Djeca, zanimljivo da je više od trećine djevojčica, umjesto virtualnog svijeta na internetu, sami sudjeluju u kreiranju stvarnog svijeta.
| VLM |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara