RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Jeli, Marku, Salihu…, odsad lakše dolaziti na dijalizu

Napisano 11.11.2010. 09:21

Odžak – Humanitarne organizacije iz Italije pomogle su Centar za dijalizu s osam aparata

Jeli, Marku, Salihu…, odsad lakše dolaziti na dijalizu

■ Vrijednost donacije je oko 100.000 maraka ■  Oko 50 posto aparata Centra za dijalizu je dotrajalo s tri puta više radnih sati ■ Aparati iz Italije značajno će popraviti postojeću sliku.
 
Nakon brojnih napisa s apelima Centra za dijalizu Odžak zbog dotrajalih aparata koji su svakim danom prijetili otkazivanjem (četiri puta premašili broj određenih sati), ovaj put dobili smo lijep poziv.

Druga pošiljka

Željeli su javnosti prenijeti zahvalnost za donaciju za osam dijaliznih aparata dobivenih od humanitarnih udruga iz Italije Medicus Mundi i Acli Ipsa (Varese). Zahvalni su i Enidi Čaušević iz Odžaka, koja radi u Italiji i koja je usmjerila talijanske humanitarce prema Odžaku. Vrijednost donacije je oko 100.000 KM. To je druga pošiljka koja je u organizacije ove Odžačanke stigla u centar u posljednjih godinu dana.

- Dobili smo aparate za kemodijalizu i kemodijafiltraciju, dva računala i nešto materijala za svakodnevni rad a u ranijoj donaciji EKG i ultrazvučni aparat uz potrošni materijal, pojašnjava nam alfa i omega rada centra dr. Želimir Stipančić, koji je zaposlio stručni tehnički tim koji je danonoćno bdio nad starim i istrošenim aparatima od kojih je zavisilo produženje života pacijenata, njih oko 90.
- Rad je organiziran u dvije smjene na 25 aparata koji imaju od 30.000 do 40.000 radnih sati, neki i više. - Ako se zna da se prema zapadnim standardima aparati već nakon 10.000 do 15.000 radnih sati rashoduju, onda nam to dovoljno govori kako je alarmantno stanje bilo u centru, kaže.

Dobiveni aparati nisu novi, ali napredak je ogroman. - Aparati su u jako dobrom stanju, generalno su remontovani nakon 10.000 radnih sati postupno ih stavljamo u funkciju. To su moderni aparati s dodacima koji će olakšati postupak višesatne dijalize, tvrde u centru.

Fond solidarnosti FBiH pokriva dio troškova dijalize u Odžaku. Ostali troškovi idu preko ŽZO-a Županije Posavske te preko Županijske bolnice Orašje.
- Predviđena su i kreditna sredstva za nabavu 10 novih aparata, ali kako je duga procedura, naši pacijenti to ne mogu čekati pa je ova donacija životno važna, smatra dr. Stipančić.

Broj smanjen

Glavna sestra Marija Čavalić kaže da u centru radi 18 medicinskih sestara. Jela Nedić iz Tolise dvije godine je na dijalizi, navikla se i sada obavlja sve kućanske poslove. Marko Ivanović iz Novog Sela 10. godinu dolazi u centar i kao i njegov kolega Salih Čehajić iz Orašja. O poslu više ne mogu niti razmišljati. Oko 90 pacijenata dijalizira se u Centru u Odžaku. U posljednje dvije godine broj je smanjen za 10-tak zbog preuzimanja na dijalizu u Županji. Još je oko 100 u kartoteci s određenim postotkom oštećenja bubrežne funkcije. Posljednjih godina mijenja se struktura pacijenata. Povećava se postotak koji imaju dijabetičku nefropatiju, a smanjuje broj s endemskom nefropatijom kojima se produžava vijek.
 
Izdaci pacijenata
■ Mjesečno i do 500 maraka za dodatne lijekove
Najvažnije lijekove dobivamo od federalnog zavoda u dovoljnoj količini. Postoji još niz lijekova za ove pacijente. Esencijalna lista vrlo je oskudna i bilo koji lijek koji je nešto skuplji ta lista ne podržava pa su pacijenti prinuđeni kupovati. Najteže je stanje s Renagel tabletama važnim za status koštano zglobnog sustava. To je najmodernija terapija u većini zemalja, a kod nas još nije. Mjesečno stoji i do 500 KM. Tu su zamjenski lijekovi, ali ta je terapija nedovoljna, kaže dr. Stipančić.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi