RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Aluminij d.d. Mostar bit će prodan do kraja 2017.?

Napisano 23.09.2016. 20:08

Vlasti u BiH su, nakon nekoliko mjeseci nagađanja, konačno objavile Pismo namjere koje je upućeno MMF-u i koje će umnogome odrediti živote građana BiH.

U Pismu namjere detaljno je navedeno i koje tvrtke vlasti kane prodati.

Vlada FBiH je Pismo namjere objavila 14. rujna a zbog predizborne kampanje i najave referenduma u RS-u, pismo je zaobišlo pozornost javnosti.

Na ukupno 32 stranice detaljno su obrazložene namjere vlasti BiH u oblasti ekonomske i socijalne politike, prodaje udjela u državnim poduzećima, smanjenju administracije…. Jasno je kako će Pismo namjere MMF-u utjecati više na živote običnih građana nego predstojeći izbori ili referendum u RS-u.

Kad je riječ o prodaji državnih poduzeća i državnog udjela u već privatiziranim poduzećima, najviše polemike izazivaju telekom operateri.

“U okviru ovog procesa Vlada Federacije će u konzultacijama sa Svjetskom bankom i/ili EBRD-om, završiti financijsku i operativnu temeljitu procjenu vrijednosti za BH Telecom i HT Mostar do kraja listopada 2016. godine (strukturalna odrednica) i razgovarat će o mogućnostima i modalitetima povećanja profitabilnosti ovih poduzeća kroz unaprjeđenje korporativnog upravljanja ili prodajom dionica”, navodi se u Pismu namjere, a prenosi klix.ba.

HT Eronet je u polugodišnjem izvještaju za 2016. godinu iskazao gubitak od 1,1 milijun KM i to je prvi put da jedan od tri dominantna telekom operatera posluje s gubitkom. Treba napomenuti kako će drugi dio godine biti i teži jer su na snagu stupile odluke RAK-a o nižim cijenama telekomunikacijskih usluga.

U Pismu namjere nije detaljnije pojašnjavano što Vlada FBiH podrazumijeva pod “unaprjeđenjem korporativnog upravljanja” kao ni koliko dionica bi eventualno moglo biti prodano. Da Vlada FBiH itekako razmatra što poduzeti s telekom operaterima potvrdio je za Klix.ba premijer FBiH Fadil Novalić rekavši kako bi se telekom operateri mogli zadužiti kako bi bila financirana izgradnja brzih cesta u FBiH. Vlada FBiH je već prodala manjinski udio u Fabrici duhana Sarajevo koja je ranije privatizirana, a isto će se dogoditi i Sarajevo osiguranju. Vlada FBiH je MMF-u obećala kako će prodati i udjel u Bosnalijeku.

Aluminij Mostar trebao bi biti restrukturiran i prodan do kraja ožujka 2017. Energoinvest i Energopetrol će također proći kroz mjere rekonstruiranja te biti prodani do kraja prosinca 2017.

“U skladu s planom Agencije za privatizaciju Federacije BiH pristupit ćemo rješavanju statusa preostalih poduzeća u državnom vlasništvu i javnih poduzeća, bilo putem restrukturiranja i eventualne privatizacije održivih poduzeća, ili stečaja/likvidacije onih koja se ocijene kao neodrživa”, navodi se u Pismu namjere.

Vlade dvaju entiteta će, uz pomoć Svjetske banke, usvojiti planove restrukturiranja željeznica u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, a Vlada Federacije BiH tijekom 2017. godine usvojit će i plan restrukturiranja javnih poduzeća u sektoru električne energije i plina i rudnika uglja. Planovi restrukturiranja zasnivat će se na povećanoj učinkovitosti, uštedi troškova te tarifnim razinama koje su dovoljne da osiguraju puni povrat troškova i održiv rad na komercijalnoj osnovi. Da li “promjena tarifnih modela” kako bi poslovanje bilo komercijalno znači i povećanje cijene struje, ostaje vidjeti.

I samo Pismo namjere pokazalo je kako Federacija u ovom trenutku još uvijek ima značajne udjele koje može prodati dok je RS uglavnom sve što se moglo prodati ranije i prodala.

Jabuka.tv


Nema komentara

Anketa

Ustavi