RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Mostarci i ove izbore bez izbora

Napisano 04.05.2016. 12:52

Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH će, u skladu s odredbama Izbornog zakona BiH, na sjednici 4. svibnja donijeti odluku o raspisivanju lokalnih izbora u BiH koji će se održati 2. listopada ove godine. Po sadašnjoj situaciji izbori za Mostar neće biti raspisani, piše Dnevni list.

 

Dodatni napor za Mostar

Predsjednik SIP-a BiH Ahmet Šantić objasnio je da ukoliko Parlamentarna skupština usvoji izmjene Izbornog zakona do 3. svibnja, a koje se odnose na održavanje lokalnih izbora u Mostaru, one će biti obuhvaćene odlukom SIP-a o raspisivanju izbora.

“Ukoliko ne bude 4. svibnja određenih rješenja, onda vjerojatno formalne pretpostavke za raspisivanje izbora u gradu Mostaru neće biti. Mi ohrabrujemo političke stranke, odnosno zastupnike i izaslanike u Parlamentarnoj skupštini da što prije iznađu rješenje za grad Mostar, a SIP BiH bi u skladu s tim rješenjima proveo i eventualne izbore i za grad Mostar onako kako bude određeno u tim eventualnim izmjenama i dopunama Izbornog zakona”, izjavio je Šantić za Fenu.

Ohrabrio je još jedanput političke subjekte da učine maksimalan napor kako bi se došlo do rješenja za grad Mostar te bili provedeni kompletni izbori za sve jedinice lokalne samouprave u BiH.

 

Nema sastanaka

Kao što je poznato, potrebne izmjene Izbornog zakona BiH do danas nisu donesene, a nije se došlo ni do političkog dogovora oko rješenja za Mostar.

U prošlom tjednu na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta BiH našla su se tri prijedloga izmjena zakona za Mostar i to jedan SDP-a i DF-a, drugi SDA i SBB-a i treći HDZ-a BiH. Nijedan nije dobio potrebnu podršku. Dok jedni tvrde kako je na toj sjednici ”zacementirana” sudbina Mostara kada je u pitanju održavanje izbora u listopadu, pojavila su se i tumačenja kako još nije sve izgubljeno i kako se rješenja mogu donijeti i naknadno čak možda i do kolovoza.

Predstavnici međunarodne zajednice pozvali su vladajuće stranke HDZ, SDA i SBB da dođu do dogovora o Mostaru što prije kako bi se izbori održali u listopadu. Iz tih stranaka konkretnih informacija o sastanku na ovu temu nema.

 

Prijedlozi

Iako HDZ i SDA duže od pet godina nisu mogli doći do dogovora oko Mostara, jer su stavovi bili zacementirani u posljednje vrijeme situacija se ipak značajno promijenila. Iz SDA su tvrdili kako su s HDZ-om bili dogovorili rješenje koje bi podrazumijevalo dvije općine u Mostaru na čemu je SDA dugo inzistirala, ali da je HDZ odustao. Iz HDZ-a su u više navrata demantirali te tvrdnje.

Kada je mostarska SDA ostala usamljena u svom zagovaranju podjele Mostara i kada su shvatili kako nemaju podršku ni od koga, ova stranka je odustala od podjele grada i osnivanja općina. Zajedno s SBB-om ponudili su rješenje koje se bazira na rješenju Centra za mir i multietničku suradnju iz Mostara.

Prijedlog SDA i SBB-a je da Mostar ostane jedinstven grad i da se 35 vijećnika bira iz sedam izbornih jedinica uz zadržavanje maksimalne kvote od 15 predstavnika jednog naroda i minimalne od četiri. Oni predlažu i izbor gradonačelnika i dva dogradonačelnika u Gradskom vijeću, ali sa liste vijećnika koji su dobili najveći broj glasova od građana.

Prijedlog HDZ-a je jedinstven grad Mostar sa pet izbornih jedinica ali i smanjenje minimalnih kvota na tri i povećanje maksimalnih kvota na 17 vijećnika od ukopno 35 u Gradskom vijeću Mostara.

Prijedlog SDP-a  i DF-a koji je  zapravo prijedlog Centra za mir i multietničku suradnju podrazumijeva sedam izbornih jedinica te direktan izbor gradonačelnika i dva dogradonačelnika te zadržavanje minimalnih i maksimalnih kvota o zastupljenosti naroda u Gradskome vijeću Mostara.

Koordinacija srpskih udruženja u Mostaru također je svoj prijedlog uputila u parlamentarnu proceduru, ali on se nije našao na zadnjoj sjednici i još je "živ". Oni predlažu jednu izbornu jedinicu, zadržavanje maksimalne kvote od 15 i minimalne od četiri, ali i glasanje na dvije liste koje bi garantiralo nacionalnu zastupljenost u Gradskom vijeću. Također predlažu direktni izbor gradonačelnika i dva dogradonačelnika.


Nema komentara

Anketa

Ustavi