Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9914
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Pelagićevo: U povratak uloženo 600.000 maraka

U povratak uloženo 600.000 maraka
Na područje općine Pelagićevo vratilo se 1.150 Hrvata povratnika i to u mjesne zajednice Tramošnica, Turić i Blaževac. Općina Pelagićevo je odlučna da probleme povratnika riješi, a na nama je da u narednom periodu pokušamo osigurati bolje uvjete za privređivanje, kako bi povratak istinski bio održiv, istakao je u intervjuu za „Fokus“ Mato Lučić, predsjednik Skupštine općine Pelagićevo.
■ S obzirom na to da ste najviše angažirani po pitanju povratka u povratničkim naseljima na području općine Pelagićevo, kako ocjenjujete proteklu, 2011. godinu i kakvi su planovi u 2012. godini?
U prošloj godini, imali smo značajna ulaganja u povratničke mjesne zajednica, ne samo s nivoa lokalne zajednice, nego i s viših nivoa vlasti, odnosno od strane Ministarstva za izbjegla i raseljena lica RS, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice pri Vijeću ministara BiH, kao i Vlade Republike Srpske. U prošloj godini ukupno je uloženo 600.000 KM, a ta pomoć se odnosila na rješavanje pitanja električne energije, putne infrastrukture odnosno asfaltiranje lokalnih putova u naseljima Puškarići i Okruglić, obnovi stambenih objekata, u oživljavanje poljoprivrede, prije svega stočarstva. U i 2012. godini očekujemo veliki broj investicija, čija ukupna vrijednost iznosi oko 985.000 maraka. Od toga, planirano je da se uloži 545.000 KM za obnovu stambenih jedinica, a 440.000 KM za održivi povratak. Svakako da je najvažnije da se asfaltira lokalni put Šarkani - Čardak, za što su sredstva već osigurana, a ovim će povratnici biti povezani asfaltnim putem sa sjedištem općine. Svakako moram da istaknem i sigurnosti aspekt, koji je na izuzetno visokom nivou, a za to velike zasluge ima Centar javne sigurnosti Doboj i Policijska stanica Pelagićevo, jer su omogućili nesmetan povratak.
■ Kako ocjenjujete rad zakonodavne vlasti Pelagićeva u 2011. godini?
U radu Skupštine općine Pelagićevo imamo 17 odbornika iz 10 političkih partija. Sve ono što smo zacrtali na početku kalendarske godine, našim planom i programom, uspjeli smo da realiziramo, tako da mogu rad zakonodavne vlasti ocijeniti dobrom ocjenom. Usvojili smo veliki broj odluka, a među prvim lokalnim zajednicama usvojili smo i proračun općine za 2012. godinu. Također, usvojili smo i plan i program rada Skupštine općine za 2012. godinu. Tijekom rada, u prošloj godini, smatram da su donesene odluke bile u interesu naših građana. Kao mala i nerazvijena Općina, nastojimo da stvorimo pretpostavke za bolji život svih stanovnika, i domicilnog, povratnika, izbjeglog i raseljenog.
■ Zanimljivo je da su odbornici Skupštine općine Pelagićevo, smanjili svoje naknade u 2012. godine. Međutim, u drugim lokalnim zajednicama uglavnom su ostala ista primanja. Otkud takva pomalo neočekivana odluka?
Prilikom usvajanja proračuna općine Pelagićevo, konstatirano je da je neophodno izvršiti uštede po raznim osnovama. Odbornička naknada već nekoliko godina iznosila je 300 maraka mjesečno, a od 2012. godine, odlučili smo da ona iznosi 250 maraka mjesečno. Ovim smo, i na svom osobnom primjeru, dali doprinos u smanjivanju troškova. Evidentna kriza, koja je na ovim našim prostorima prisutna, traži smanjivanje troškova, pa tako i naša lokalna zajednica nastoji da smanjivanjem rashoda, omogući stvaranje uvjeta za nesmetano funkcioniranje općine.
Stanovništvo živi od poljoprivrede
■ Koliko dolazak vašeg stranačkog kolege, Davora Čordaša, na poziciju ministra za izbjegla i raseljena lica u Vladi RS pomaže povratku u Pelagićevu, ali i ostatku RS?
Sigurno da znači mnogo, jer je i sam Čordaš povratnik, tako da najbolje osjeća naše probleme. Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica RS ulaže znatna sredstva za povratak na cijelom području Republike Srpske, tako i na područje naše općine. Hrvati povratnici su se integrirali u rad lokalne zajednice. Na nama je da pokušamo osigurati egzistenciju tim ljudima. Stanovništvo se uglavnom bavi poljoprivrednom proizvodnjom, a ostvaruje poticaje preko Vlade RS i iz lokalnog proračuna. Potrebno je da, uz suradnju s potencijalnim donatorima, osiguramo neki od proizvodnih kapaciteta, pogotovo iz sfere poljoprivrede, kako bi ljudi imali posao, a kroz eventualnu kooperaciju mogli da prodaju svoje proizvode. Imamo određene razgovore po tom pitanju i vjerujem da će oni uroditi plodom.
| Fokus | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara