RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Mostarski sajam najozbiljniji sajam u BiH

Napisano 14.04.2015. 15:35

Međunarodni sajam gospodarstva - Mostar 2015., jedna od najznačajnijih gospodarskih manifestacija u regiji, svečano je danas otvoren na prostoru Slobodne zone Hercegovina. Sajam, koji će trajati do 18. travnja, otvorio je predsjedatelj Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, istaknuvši važnost te manifestacije.

-Zadovoljstvo mi je što je Predsjedništvo BiH pokrovitelj ove manifestacije, a prihvatili smo ga iz dva razloga. Jedan je taj što je Mostarski sajam najozbiljnija gospodarska manifestacija u BiH, sajam koji traje punih 18 godina i koji je zahvaljujući entuzijazmu tima koji ga vodi, uspio okupiti i u ovim teškim vremenima veliki broj izlagača. Drugi je razlog našeg prihvaćanja pokroviteljstva to što se ova manifestacija održava u Mostaru, gradu koji treba i mora postati i dobiti mjesto koje zaslužuje, a to je da bude jedan od ključnih gradova u BiH i po ekonomskom i po kulturnom životu, kazao je Ivanić.

 

Sajam punoljetan

Napomenuo je kako se svi u BiH moraju baviti gospodarstvom više nego do sada, te da vlast mora stvoriti povoljnije poslovno ozračje, smanjiti poreze i stvoriti pretpostavke za zapošljavanje mladih ljudi.

Direktorica Mostarskog sajma Dalfina Bošnjak kazala je kako je usprkos teškoj gospodarskoj, socijalnoj i političkoj situaciji u zemlji mostarski Sajam nastavio svoj kontinuitet održavanja, izrazivši zadovoljstvo što su sajamski kapaciteti u cijelosti popunjeni.

- Sajam ove godine slavi punoljetnost, a ta činjenica potvrđuje opravdanost našega truda i ulaganja, ali i utemeljenost stalne zajedničke opredijeljenosti za njegovim daljnjim razvojem i obogaćivanjem. Podrazumijeva se, na opće dobro i u korist svima koji smo dio ovoga projekta u BiH, ali i susjedstvu na prostoru šire regije, kazala je Bošnjak. Izrazila je zadovoljstvo ovogodišnjim partnerom sajma - Tajvanom, kazavši kako je ta daleko-istočna, otočna i gospodarski vrlo razvijena zemlja osma po konkurentnosti u svijetu sa snažnom trgovinom i rastućim investicijskim i informacijsko-tehnološkim istraživačkim mogućnostima.

Bošnjak je zahvalila svim izlagačima što su ovaj sajam prepoznali kao mjesto na kojem će na najbolji način predstaviti svoje poslovne potencijale, izrazivši nadu da će Mostarski sajam dati jak poticaj poduzetnim ljudima u sklapanju novih poslovnih aranžmana i partnerstava.

Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić kazao je kako ima dosta simbola i događaja po kojima je Mostar poznat i prepoznatljiv, a jedan od njih je Međunarodni sajam gospodarstva.

 

- Usprkos turbulentnim vremenima i složenim prilikama, različitim političkim i gospodarskim krizama Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru ne samo da je ostao i opstao, nego je rastao, kazao je Bešlić. Istaknuo je kako ukupna gospodarska situacija u našoj zemlji trenutačno nije previše optimistična te da to najviše osjete lokalne zajednice koje nemaju sredstava za rješavanje nagomilanih problema. Bešlić je izrazio nadu da će nova vlast promijeniti dosadašnji odnos prema jedinicama lokalne samouprave, posebice prema Mostaru.

 

Suradnja BiH i Tajvana

Na oko 30.000 četvornih metara zatvorenog i otvorenog prostora, izlagat će 750 izlagača iz dvadesetak država iz BiH i svijeta. Sajamski partner je Tajvan, a poseban predstavnik Tajvana Tao Wen-lung kazao je kako je izuzetna čast što je Tajvan partner Mostarskog sajma, istaknuvši kako 18 tvrtki iz te zemlje sudjeluje na ovoj manifestaciji.

- Tajvan je prošao dugačak put do današnje razine gospodarskog razvoja. Prema podacima Svjetske trgovinske organizacije, tajvansko gospodarstvo je na 20. mjestu u svijetu po veličini izvoznika robe, a na 18. po veličini najvećih uvoznika robe, kazao je Wen-lung. Dodao je kako, usprkos tomu što gospodarska razmjena BiH i Tajvana svake godine raste, ima još mnogo prostora za još jači i brži rast.

Svečanom otvorenju nazočio je i član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Dragan Čović te drugi visoki državni dužnosnici, kao i predstavnici diplomatskog zbora u BiH.

Uz opću sajamsku manifestaciju na kojoj će biti predstavljene sve grane gospodarstva, održat će se i tradicionalne podsajamske manifestacije Sajam turizma, Sajam knjige i grafičke industrije i Sajam informacijskih tehnologija.

Mostarski sajam u suorganizaciji s Drvnim klasterom Hercegovina i Drvnim klasterom Banja Luka, te njemačkom organizacijom GIZ pokreće i prvi Sajam drvne industrije kako bi postao tradicionalna podsajamska manifestacija. Na oko 2.000 metara četvornih predstavit će se preko 40 izlagača-drvoprerađivača iz cijele BiH.

 

Sajam drvne industrije

Nakon otvorenja, visoka izaslanstva obišla su sajamski izložbeni prostor, a nakon toga je zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda otvorio podsajamsku manifestacije Sajam drvne industrije. Tom prigodom kazao je kako je drvna industrija najbolji dio gospodarstva BiH.

- Dijelim vjeru i nadu da će ovo prerasti u puno veću manifestaciju, kazao je Bevanda koji je drvoprerađivačima poželio uspjeh u radu sa što više gotovih proizvoda i namještaja te što manje balvana na europskom i svjetskom tržištu.

Predsjednik Drvnog klastera Hercegovine Zdravko Vojvodić istaknuo je kako je, iako spomenuti klaster postoji tek godinu dana, uspio organizirati jedan ozbiljan sajam namještaja.

- Drvna industrija u BiH je izuzetno važna grana gospodarstva zato što je izvoz te grane 90 posto. Proizvodnja namještaja u BiH je izuzetno velika i od 10 proizvoda koji se u BiH proizvedu, 9 se izveze, a jedan ostaje tu, kazao je Vojvodić.

Istaknuo je kako se Drvni klaster Hercegovina organizirao s ciljem zajedničkog dizajna, zajedničkog razvoja i školovanja kadrova i zajedničkog nastupa oko dogovora sa svim razinama vlasti oko iskorištavanja šuma.

Dnevnik.ba


Nema komentara

Anketa

Ustavi