RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Pet milijuna KM za izgradnju Poslovno-sportsko-rekreacijskog centra „Pirota“ u Travniku

Napisano 20.04.2012. 09:18

Pet milijuna KM za izgradnju Poslovno-sportsko-rekreacijskog centra „Pirota“ u Travniku

Hrvati Travnika imaju pravo da životare, ali ne i toliko da bi živjeli kao drugi

Jučerašnja vijest da je općina Travnik izdvojila pet milijuna KM za „obnovu“ sportsko-rekreacijskog centra „Pirota“ kao da je namjerno stavljena na periferiju tiskovina kako bi prošla neopaženo, suprotno običaju da ovakve vijesti pune naslove novinskih stupaca.
To je vjerojatno zbog toga što je ova vijest još jedan dokaz o odnosu bošnjačke politike prema sudskim obvezama države u koju se zaklinju.

Kratko podsjećanje. Dom za ljudska prava je razmatrajući tužbu Vrhbosanske nadbiskupije utvrdio njezinu opravdanost u prosincu 2002. nalažući povrat cijele zgrade velike Nadbiskupske gimnazije, KŠC Travnik kao njenom pravnom slijedniku. Pored zgrade nalazi se i deset tisuća četvornih metara zemljišta a u Travniku su zgrade klostera, bolnice za plućne bolesti, sestrinske škole u Docu, zgrada u kojoj je smještena Policijska uprava Travnik i još mnogo toga što je pripadalo Vrhbosanskoj nadbiskupiji.
Sve ne bi bilo toliko neobično da se ne dešava u gradu u kojem su općinske vlasti Islamskoj vjerskoj zajednici još 19. rujna 1997. godine vratile sve nekretnine koje su joj, kao i crkvi, oduzete nakon Drugoga svjetskog rata

- Nama se i inače u Travniku daju vjerske slobode i prava samo na žličice, daje nam se da životarimo, ali ne i toliko da bi živjeli kao drugi. Daje nam se, zapravo, toliko koliko međunarodna zajednica izvrši pritisak na aktualnu bošnjačku vlast. To potvrđuje i činjenica da smo prostor koji sada koristimo (trećina zgrade Nadbiskupske gimnazije) dobili 1998. godine, tek nakon izričitog zahtjeva medijatora FBiH Christiana Schwartza Scillinga, koji je u Travnik došao nakon naših upornih nastojanja da nam se osigura prostor za rad novoformiranog Katoličkog školskog centra -  pisao je tada dr. Pero Pranjić, prvi ravnatelj tog centra u Travniku.

Nakon toga predstavnici vlasti odbijanje vraćanja imovine Crkvi pravdali su nedostatkom odgovarajućeg prostora za škole koje rade u Travniku, a i nedostatkom odgovarajućeg zemljišta za gradnju nove školske zgrade.
Vrhbosanska nadbiskupija rješenje nalazi u svojoj odluci da ustupi crkveno zemljište za gradnju nove školske zgrade, a zauzvrat općina će vratiti cijelu zgradu Nadbiskupske gimnazije. Znači, svojim zemljištem plaćaju povrat svoje zgrade.

I gotovo punih deset godina nakon obvezujuće odluke suda za rješavanje ovoga problema jednostavno nema političke volje, a što se u Katoličkom školskom centru u Travniku i na širem području drži diskriminirajućim odnosom aktualne vlasti spram ovdašnjih Hrvata.

Tako će i u godini 130. obljetnice utemeljenja Nadbiskupske gimnazije i sjemeništa, prve srednjoškolske obrazovne ustanove u BiH, u ovom školskom centru nastaviti raditi u uvjetima prekršenih pedagoških standarda jer je u mnogim odjeljenjima broj učenika puno veći od dopuštenoga, a o prostoru za dopunsku i izbornu nastavu i druge nastavne i izvannastavne aktivnosti da se i ne govori.

Za to vrijeme po svaku cijenu se u prioritet stavlja navodna obnova Poslovno-sportsko-rekreacijskog centra „Pirota“ u Travniku, megalomanskog projekta započetog još prije posljednjeg rata i nikad realiziranog jer takvu investiciju nisu si mogle priuštiti ni mnogo veće i bogatije sredine od Travnika.
I pored toga Travnik se kandidira za domaćina Svjetskog rukometnog prvenstva za juniore 2013. godine koristeći tu prigodu da još snažnije nametne „potrebu“ za dovršetkom započetog Centra. Jučerašnja vijest govori da je općina Travnik ponovno pokrenula aktivnosti na rekonstrukciji Centra, za čiju obnovu je neophodno osigurati još osam milijuna KM. U priopćenju iz općine stoji da je već izdvojeno pet milijuna KM, da se na sportskoj dvorani trenutačno ne radi ništa, ali su raspisani natječaji.

Uvjerenje da će se sredstva pronaći je veće nakon sastanka delegacije iz Travnika u zgradi Vlade Federacije BiH u Sarajevu održanog 02.02.2012. godine. I ako je formalno prva točka dnevnog reda bila nastavak izgradnje Srednje škole u Travniku poznatim zakulisnim igrama bošnjačkih političara sredstva će se gotovo sigurno preusmjeriti u gradnju PSKC „Pirota“.

Dotle će Izetbegović i Tihić svakodnevno „žaliti“ zbog neprimjerenog položaja Hrvata u BiH. I, naravno, sve uraditi da se ne poštuje još jedna sudska odluka – ona o statusu Mostara. Znajući dobro što mogu (i što čine) nezaštićenim Hrvatima u Travniku i središnjoj Bosni sve će uraditi da odluku Ustavnog suda BiH odvedu u ćorsokak.

Treba li napomenuti da općinsko vijeće Travnik broji 31 zastupnika (22 Bošnjaka - 15 SDA, 5 SBiH, 2 SDP i tek 9 Hrvata). U općini gdje je prije rata bilo 45% Bošnjaka danas je u vlasti 71%. U takvoj, kvazidemokraciji, u Travniku su se 2008. Hrvati očajnički okupili oko Hrvatske koalicije za Travnik još prije Hrvatskog narodnog sabora. Očigledno nedovoljan pokušaj da utječu na bitne životne stvari.

Stoji i danas konstatacija don dr. Pere Pranjića iz 1998. da Hrvati Travnika imaju pravo da životare, ali ne i toliko da bi živjeli kao drugi.

| HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi