Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9911
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
“Pale” izmjene i dopune Zakona o Vladi FBiH

Iako je u pregovorima oko sastavljanja aktualne federalne vlasti 2011. godine jedan od glavnih zahtjeva HSP-a kod formiranja Vlade FBiH bio donošenje Zakona o Vladi FBiH, parlamentarna rasprava o ovom pitanju održala se tek jučer.
Kako se moglo i očekivati, prijedlog izmjena i dopuna zakona nije dobio potrebnu većinu jer je “za” glasovalo tek devet zastupnika, “protiv” je bilo njih 44, a 18 suzdržanih. Na taj način neće biti ništa od prijedloga da se odluke unutar Vlade donose uz natpolovičnu većinu i to tako da je za njih potrebno osigurati najmanje jednu trećinu glasova ministara iz svakog konstitutivnog naroda, kao što je trenutačno slučaj u Vijeću ministara BiH. Naime, na ovaj način u federalnoj Vladi zaštitili bi se i interesi hrvatskog naroda, s obzirom da smo od formiranja vlade pa sve do danas imali nebrojeno primjera preglasavanja.
Žučna rasprava
Svi smo bili svjedoci situacija kada su se unutar izvršne vlasti donosile vrlo važne odluke, protiv kojih je bilo svih pet hrvatskih ministara, ali su one bez obzira na to prolazile. Upravo na to je ukazivao predlagač zakona Josip Perić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta FBiH.
Marinko Čavara, predsjedatelj Kluba HDZ-a BiH, poručio je da, ako se smatra da je princip raspodjele ministarskih mjesta 8-5-3 dobar, onda je to isto potrebno tvrditi i za RS. Uz to, istaknuo je da su ovi koji su formirali aktualnu Vladu omogućili da kroz bošnjačke glasove izaberu i srpske i hrvatske ministre. Žestok odgovor dobio je od zastupnika SDA Josipa Jurišića, koji je Čavarinu izjavu nazvao profašističkom, kazavši da on ne može njega predstavljati kao Hrvata. Uz to, za HDZ BiH kazao je kako su bili pohlepni prilikom pokušaja formiranja Vlade FBiH. Ismet Osmanović, predsjedatelj Kluba SDA, podcrtao je kako nacrt ovog zakona pokazuje intenciju prisutnu dugo godina, koja proizlazi iz želje da u Vladu unese odlučivanje po nacionalnom ili etničkom principu što je, kaže, raritet u svijetu.
- To je totalno neprimjereno za izvršnu vlast. Ovo je ogroman korak unatrag i stvaranje pretpostavki za brojne blokade. Ovo je Vlada svih građana. Ove izmjene zakona bi imale dalekosežne posljedice za sve institucije, istaknuo je Osmanović.
Pucanje platforme
Prema tome, pompozno najavljivane izmjene i dopune zakona, o čemu se mnogo govorilo prije pune tri godine, sada su definitivno stavljene ad acta.
Dok se do pucanja platforme možda i moglo na realnim osnovama govoriti o možebitnom prolasku jednog ovakvog zakona, nakon razilaženja u političkim gledištima na federalnu vlast između SDP-a, SDA, HSP-a i “Boljitaka” postalo je kristalno jasno kako ova inicijativa neće proći. Hoćemo li i kada od nekih hrvatskih stranaka koje budu u budućim vlastima dobiti neku sličnu inicijativu, ostaje za vidjeti.
Dnevni list
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara