RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Bh. Hrvati ostaju bez institucija, a HNS bez planova

Napisano 19.02.2012. 11:19

Novi udari

Bh. Hrvati ostaju bez institucija, a HNS bez planova

■ Županije s hrvatskom većinom ne brinu o SKB-u Mostar, Sveučilištu, a sada prijeti i gašenje nekoliko vitalnih javnih poduzeća

■ Hrvati su jedini konstitutivni narod u BiH koji još uvijek nema jasno definiranu politiku i plan zaštite svojih gospodarskih, kulturnih, znanstvenih institucija od vitalnog značaja

■ Hrvatski narodni sabor još uvijek nije ispunio dužnost zbog koje je osnovan

Uprava Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, koja po svojoj tehničkoj opremljenošću konkurira najboljim bolnicama u jugoistočnoj Europi, već godinama ne može skupiti predsjednike vlada županija s hrvatskom većinom, kako bi na papiru potvrdili čija je bolnica zapravo stvarno vlasništvo. Višegodišnja lobiranja, preko stranačkih čelnika, nisu pomogli ravnateljstvu bolnice SKB-a Mostar, da se hrvatski dužnosnici konačno dogovore i kažu jasno i glasno čija je bolnica i tko u njoj zapravo treba prvi skrbiti. Iz ove zdravstvene institucije, koja se gradila više od 30 godina u dva politička sustava i dvije države, poručuju kako će ovo pitanje morati riješiti, inače bolnici i osoblju te pacijentima prijeti agonija.

Slučaj SKB-a Mostar jedan je od najilustrativnijih primjera, koji najbolje govore kako Hrvati u BiH, točnije njihovi politički čelnici, unatoč verbalnim izjavama o zaštiti vitalnih nacionalnih interesa, svih ovih godina nisu u stanju očuvati niti jednu instituciju na koju polažu „vlasničko pravo“. Nakon što su (ne) namjerno pogubili medije RTV postaje, kopajući u prigodničarskim političkim govorima temelje za treći hrvatski RTV kanal, Hrvatima u BiH ovih dana prijeti da ostanu i bez svojih najvitalnijih vitalnih poduzeća i institucija. Gašenje Hrvatskog narodnog kazališta, Muzeja, Arhiva, RTV postaja, Hercegovačke banke, tek su Hrvati iz BiH oplakali, a ovih dana prijeti im se gašenjem, primjerice Elektroprivrede HZ HB, Aluminija Mostar, Hrvatskih pošta i telekomunikacija.

Uvod je napravljen, zrno razdora je već bačeno i sad treba samo čekati kad će Elektroprivreda HZ HB zbog sukoba s Elektroprivredom BiH i beogradskim Rudnapom oko kupovine struje, zabilježiti toliki financijski gubitak, na temelju kojeg će Vlada FBiH donijeti odluku o ujedinjenju točnije pripajanju Elektroprivrede HZ HB, puno većoj Elektroprivredi BiH. Postojanje plana o ujedinjenju dvije Elektroprivrede i pošta i telekoma, već je više puta potvrdio predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikišić.

■ Sveučilišna bolnica Mostar još nema pravog vlasnika, vlasti županija s hrvatskom većinom. Dugovanja prema dobavljačima lijekova i ostalog medicinskog materijala već su od 10 milijuna maraka. Uprava bolnice na sve načine pokušava sanirati postojeće gubitke, ali sluha nema iz institucija političke vlasti.

■ Gubitci Elektroprivrede HZ HB, sukob s tvornicom Aluminij oko cijena i isporuke struje, otkazivanje ugovora o isporuci struje iz Elektroprivrede BiH preko beogradskog Rudnapa, sve češće izjave o spajanju tvrtke s Elektroprivredom BiH, ne bude nadu za bilo kakav optimizam.

■ Financijska potpora županiji s hrvatskom većinom, prema Sveučilištu u Mostaru, svih ovih godina nije do kraja realizirana. Tek se nakon niza dramatičnih apela iz ove jedine hrvatske visokoškolske institucije, županijske vlade odluče ispuniti ugovore koje su prije nekoliko godina potpisali.

■ Radio Herceg Bosne, Hercegovačka televizija, Erotel, RTV Mostar, dio su hrvatske medijske scene koja se posljednjih godina potpuno ugasila, ili posluje na rubu bankrota. Od trećeg hrvatskog kanala, koji se prema izjavama hrvatskih političkih dužnosnika trebao otvoriti prije nekoliko godina, očito još nema ništa.

■ HRVATSKI NARODNI SABOR

ČEMU SLUŽI HNS U ZAŠTITI INSTITUCIJA KOJE VODE HRVATI
Najavljeno kao tijelo koje će skrbiti o nacionalnim interesima Hrvata u BiH Hrvatski narodni sabor, u dosadašnjem svom postojanju, osim priopćenja o ugroženosti interesa naroda kojeg predstavljaju, i nije napravio nikakav opipljiviji korak u spašavanju hrvatskih institucija. Iako prema statutu Glavno vijeće Hrvatskog narodnog sabora, daje smjernice i utvrđuje politiku o svim pitanjima u vezi vitalnih nacionalnih interesa hrvatskog naroda u BiH, te koordinira i usklađuje međužupanijsko i međuopćinsko djelovanje i postupanje po pitanjima od zajedničkog interesa za općine i županije, još niti jedna ozbiljna rasprava ili zaključci nisu doneseni o temi zaštite hrvatskih institucija, ili njihovo reaktiviranje.
Hrvatski narodni sabor još uvijek nije ispunio dužnost zbog koje je osnovan.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi