Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9908
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
BiH će morati prodati telekome, elektroprivrede i obiteljsko srebro

Suština svega su problemi koje BiH ima sa svojim neodrživim funkcioniranjem javnih financija. Umjesto suštinskih promjena, problemi se rješavaju krpljenjem proračunskih rupa zaduživanjem.
SARAJEVO - Vijest da je Međunarodni monetarni fond u ponedjeljak odobrio novu tranšu kredita Bosni i Hercegovini u iznosu od 78 milijuna KM dočekana je u Sarajevu s velikom radošću jer je, za sada, očuvana fiskalna stabilnost države, objavila je agencija Anadolija navodeći kako pak ekonomski analitičari ozbiljno upozoravaju da je riječ o Pirovoj pobjedi.
Prema tim tvrdnjama, BiH će uskoro naći u ozbiljnim problemima i vjerojatno biti suočena s potrebnom prodaje preostalog ''obiteljskog srebra'', to jeste udjela u elektroprivredama i telekom operaterima.
Prodaja elektroprivreda i telekoma
Da je tomu tako potvrđuju i najave direktora Agencije za privatizaciju Federacije BiH (APF) Šuhreta Fazlića da je u planu privatizacija manjinskih paketa BH Telecoma Sarajevo, kao i Elektroprivrede BiH i Elektroprivrede HZHB' iz Mostara. Ali, i Energoinvesta, Sarajevo-osiguranja, Aluminija, te preostalih dijelova državnog kapitala u Bosnalijeku, Energopetrolu... Na ovaj način, piše Anadolija, potvrđene su informacije o pripremi skore privatizacije BH Telecoma i dvije elektroprivrede, što je vladajuća većina nedavno najprije odlučno negirala.
Ekonomski analitičar Vanjsko-trgovinske komore (VTK) BiH Igor Gavran upozorava kako je sve što se događa s MMF-om tragedija BiH.
''Suština svega su problemi koje BiH ima sa svojim neodrživim funkcioniranjem javnih financija. Umjesto suštinskih promjena, problemi se rješavaju krpljenjem proračunskih rupa zaduživanjem. Jedno zaduživanje slijedi drugo. To vodi u spiralu daljeg zaduživanja što će se kad-tad morati pokriti nekom realnom vrijendošću. Hoće li ta realna vrijednost biti privatizacija, prodaja javne imovine, onog malo što je ostalo telekomunikacijama ili energetskom sektoru? Ili će se, pak, napraviti zaokret i javna potrošnja svesti u realne okvire, a privući neka nova sredstva koja neće biti kreditna zaduženja. Međutim, trenutno stanje ne ukazuje na velike promjene, već na nastavak zaduživanja'', kazao je Gavran za agenciju Anadolija.
Gore nego s Grčkom
Nadalje, Gavran je upozorio kako BiH, nažalost, ne prijeti grčki scenarij, jer je Grčka punopravna članica Europske unije (EU) kojoj će nastaviti pomagati cijela EU i međunarodna zajednica.
''Mi smo na margini događanja i puno teži scenariji mogu zadesiti BiH u odnosu na Grčku. Sve je veći broj tvrtki s blokiranim računima, jer nisu likvidne. Ekonomska aktivnost je sve sporija, a broj gospodarskih subjekata sve manji. Sve više kompanija se gasi ili prelazi u sivu ekonomiju. Sve to vodi daljim negativnim pojavama'', ocijenio je gavran.
Međutim, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Muris Čičić smatra da je nova tranša MMF-a dobro rješenje, jer su to trenutno najjeftinija sredstva koja se mogu dobiti u svijetu.
''To je mnogo povoljnije nego izdavanje bilo kakvih trezorskih zapisa ili drugih vrijendostnih papira. To je skuplje. A i to je kratkoročno. Mi moramo riješiti neke strutkrurne probleme ako govorimo o generalnom budžetiranju. Mi moramo riješiti deficit u proračunu i da izjednačimo strane bilansa. Ali, imajući u vidu zaduženja koje su imala prethodne vlade, to je sada nemoguće. Iduće godine imamo značajne uplate po međunarodnim kreditima. Ne možemo sebi priuštiti da ne izmirimo te obveze, jer bi onda došli u poziciju da nigdje ne možemo dobiti sredstva i država bi praktično bankrotirala. To bi bilo još gore'', kazao je Čičić.
Umanjivanje vrijednosti onog što imamo
Gavran, pak, upozorava da će se prodaja malih paketa elektroprivreda i telekom operatera vršiti isključivo da bi se pokrili proračunski deficiti.
''Nema to stratešku vrijednost. Dakle, ide se k daljem rasipanju. Ako ćemo jednog dana nalaziti strateškog partnera imat ćemo manju cijenu, jer će postojati i manji udio. Ovakvi prijedlozi privatizacije tek ne vode ničemu do usitnjavanju i umanjivanju vrijednosti onog što imamo. Prijedlog da se sada prodaje pet ili 10 posto kapitala, to nije koncept već pokušaj pronalaženja bilo kakve vrijednosti u preostalom državnom vlasništvu. Dakle, da se iskrpi novac i baci u megalomanski sustav javne potrošnje'', tvrdi Gavran.
No, Čičić ne smatra problematičnim privatizaciju javnih dobara. Štoviše, kaže da je apsurdno o tome govoriti jer je javnost generalno protiv privatizacije, što razumije, jer je malo primjera uspješne privatizacije u BiH.
''Ja sam, naravno, za privatizaciju svega što nije od egzistencijalnog značaja'', tvrdi Čičić.
Govoreći o novoj tranši MMF-a, koja se u BiH doživljava kao pobjeda, profesor ekonomije s Univerziteta u Sarajevu i Sveučilišta u Mostaru Vjekoslav Domljan je vrlo skeptičan.
''Još jedna ovakva pobjeda i nema nam spasa... Tempo zaduživanja u BiH raste brže nego stopa rasta. U pitanju je opasan trend zaduživanja. Sposobnost otplate je zakržljala. Posebno je opasno što novac od MMF-a ne služi za, kako kažu ekonomisti, početno punjenje 'pumpe' za pokretanje ekonomije. Vlade nemaju programa, pa ne mogu osigurati početno punjenje pumpe na zdrav način. Ova sredstva su u funkciji održavanja potrošnje. Sve je usmjereno na održavanje starog sustava prekomjerne opće i javne potrošnje, koji se iscrpio'', istaknuo je profesor Domljan, dodajući kako je BiH potreban novi sustav razvoja.
Obiteljsko srebro je zadnja linija obrane
Prema njegovim riječima, novim sredstvima iz MMF-a BiH se još više uvlači u probleme. Pita se što će biti kada krediti dolaze na otplatu.
''Obiteljsko srebro je zadnja linija obrane. Još je ostalo da potrošimo ono što su nam očevi ostavili, a što se tiče djece, njih već zadužujemo kreditima koje ne vraćamo. Živimo na račun proteklih i budućih generacija. Nema izgleda da će doći do bilo kakvih promjena. Agonija se produžva. Dakle, preostaje da rasprodamo obiteljsko sredstvo. Situacija je zaista teška a nema nikakve vizije da se takvo stanje promijeni'', zaključio je Domljan.
Inače, MMF je u ponedjeljak pozitivno ocijenio provedbu programa, zaključivanje pregleda i ocijenjeno je da je usvajanje novog jedinstvenog Zakona o povoljnijem umirovljenju u Parlamentu FBiH omogućilo odobravanje novih sredstava.
Dnevno.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara