Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9930
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Blagoslov križa u Donjem Putičevu kod Travnika

Blagoslov križa u Donjem Putičevu kod Travnika
Na petom kilometru ceste Travnik - Vitez, žile kucavice ovoga kraja, koritom rijeke Lašve, nalazi se pitomo Putičevo. Na prostranoj nizbrdici od groblja Gostunj prema nekadašnjoj pruzi i rijeci smješteno je Gornje, Srednje i Donje Putičevo na širokim i obrađenim terasama. Kuće su ovdje izgrađene jedna iznad druge da susjedi ne bi oskudijevali u bistrom vidiku. Kao sjedala na stadionu.
Dolje u ravnici, uz put koji njihove stanovnike lako i brzo vodi u grad, na posao, u školu, u crkvu… niklo je nakon 1995. godine gotovo potpuno novo naselje izmiješano obiteljskim kućama, trgovinama, uslužnim zonama…
O povijesti ovoga kraja malo je pisanih dokumenata. Oni dostupni upućuju na to da je Putačevo (kako se nekad zvalo ovo naselje) mnogo starije i od Travnika (koje je općinsko središte) i od Doca na Lašvi gdje je središe lokalne zajednice.
U maticama župe, posvećene vjekovnom patronu Lašve, Uznesenju Blažene Djevice Marije, smještene u Gornjem Docu, kojoj i Putičevo pripada, može se pronaći da je tadašnji biskup Dragičević obišao svoju biskupiju u Bosni Otomanskoj 1761. godine. Iz izvješća koji je zabilježio njegov tajnik fra Franjo Vučević, čita se da je biskup nakon krizme u Gučoj Gori, na blagdan Male Gospe, stigao u Putačevo, „gdje se obično zapovjednim svetkovinama u župi slavi sv. Misa i narodu propovijeda”. Ondje je slušao ispovijedi svojih vjernika, pribivao svetim misama (3) svojih svećenika, tada sâm propovijedao o značenju sakramenta svete potvrde, slavio misu i krizmao.
Godine 1776. biskup fra Marko Dobretić obavio je svoj drugi kanonski pohod po apostolskom vikarijatu bosanskom. U travničkom kraju boravio je koncem listopada i početkom studenoga te godine. Na dan Svih Svetih spustio se iz Guče Gore „u šumovito mjesto Putačevo, gdje se tijekom čitave godine skuplja puk na pobožne sastanke - poradi slobode kršćana”.
U maticama stoji i da su ta putovanje bilo je još uvijek u strahu, bez najave i bez slave kao i da u samoj dolačkoj župi, u selu Putačevo, koje može biti ponosno na svoju vjersku tradiciju, ima i danas još jedan dlan neobrađene zemlje, nekad ograđen šumom, koji se još i sad zove MISIŠĆE. To je jedinstven naziv. Upozorava na to da tu nije bilo crkve, ali su se vjernici tu sastajali na službu Božju.
Sve statistike govore da je ovaj kraj, do danas, bio isključivo katolički i hrvatski. Je li i to bio jedan od razloga što su u lipnju 1993. iz Travnika i Zenice svim raspoloživim snagama ABiH krenuli agresijom na ovaj prostor prepolovivši Putičevo. U Bošnjakovom gaju je na odsudnoj crti (bez rezervnih položaja) zaustavljena agresija i deset mjeseci uz nadljudske napore branjeno Putičevo i dalji upad u hrvatska naselja Lašvanske doline.
Nakon tih događaja u Putičevu je bilo 35 života manje. Izginuli su uglavnom bojovnici na prvim crtama ali i nedužni civili.
Povratak na spaljena ognjišta je krenuo sporo uz mnoge prepreke koje su namjerno postavljane u tom procesu. On ni do danas nije u potpunosti obavljen i pored brojnih aktivnosti na prevladavanju poratnog stanja. Ipak, mora se reći - ovaj kraj se iz pepela uzdignuo.
Posljednja poduzeta aktivnost se odvijala u poslijepodnevnim satima prije dva dana kada je slavljen blagoslov križa na raskrižju uz put koji će od petka 3. kolovoza nositi ime PUT KRIŽIŠĆA.
Rezultat je to samoinicijative mještana dijela naselja Donje Putičevo da izgrade križ „krajputaš“ i urede dio lokalnog prostora. Ideja je pretvorena u zavjet i realizirana na najljepši način uz podršku i pomoć dobrih ljudi.
Prethodilo je formiranje Odbora za izgradnju obilježja na čijem čelu je bio mladi Nenad Peša uz svesrdnu pomoć Vijeća MZ Dolac na Lašvi i predsjednika Zdravka Batinića. Pomoć nije izostala ni od dojučerašnjeg dolačkog župnika fra Drage Pranješa Čarlija.
Križ je izveden prema ideji mladog umjetnika Mirana Matoševića, člana Udruge likovnih stvaratelja Lašvanske doline. U njegovoj kovačkoj radionici „Fero-art“ u Novoj Biloj je i realiziran. Miran je kovački zanat i radionicu naslijedio od pokojnog oca i tako nastavio obiteljsku tradiciju.
Blagoslov Sv. Križa obavio je odnedavni župnik Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije iz Doca fra Zoran Livančić uz nazočnost brojnih mještana Putičeva i gostiju.
Poslije blagoslova Odbor za izgradnju obilježja, zajedno sa mještanima, priredio je domjenak uz ugodne zvuke „Lašvanskih tamburica". Slavlje je, zasluženo, potrajalo duboko u noć…
Križ, osvijetljen sa nekoliko malih lampica, betlehemsko je svijetlo koje čovjeka uvijek poziva na poniznost i ljubav prema Bogu. Ovdje će biti mjesto upravljanja molitvi i simbol zajedništva ove sredine, građen s namjerom da prolaznika na njegovom putu malo zaustavi, da ga duhovno osnaži i potakne da usmjeri svoj pogled i svoje misli prema nebu. I da lakše nosi svoj osobni križ.
Kao dio sakralne arhitekture ovo lijepo rješenje će pridonijeti općem izgledu ovog pitomog mjesta a potvrda je i odraz vjere onih koji žive u doticaju s takvim spomenicima.
Sve u svemu, vrijedan pothvat mještana iz ovog naselja. Zbilja ovdje vrijedi ono pravilo „kad se vrijedne ruke slože, sve se može“.
| HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara