Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9911
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
BORJANA KRIŠTO STOPIRALA SPORAZUM O VOJNOJ SURADNJI IZMEĐU BIH I HRVATSKE!

SARAJEVO - Izaslanici u Domu naroda državnog Parlamenta prošlog su tjedna skinuli s dnevnoga reda sporazum o vojnoj suradnji između BiH i Hrvatske.
Prijedlog da se spomenuti sporazum skine s dnevnog reda podnijela je Borjana Krišto, predsjednica Kluba Hrvata u Domu naroda.
Sporno za RS
Ništa u pripremi sjednice nije slutilo da bi moglo doći do neugodne situacije pa je iznenađenje u dvorani bilo tim veće i samo je najuže rukovodstvo raspolagalo povjerljivim informacijama o istinskim razlozima za taj zbunjujući potez. Borjana Krišto je kasnije pojasnila kako je to učinila da sporazum o vojnoj suradnji između BiH i RH ne bude odbijen, jer su izaslanici iz RS-a zaprijetili da neće glasovati za sporazum.
Dnevni list doznaje kako je Klub Srba u Domu naroda “dobronamjerno” sugerirao svojim kolegama Hrvatima da se sporazum o vojnoj suradnji između dvije zemlje skine s dnevnog reda kako bi se ostavilo vremena i prostora da se ponuđeni dokument, ipak, doradi, čime bi bio izbjegnut politički sukob s Hrvatskom.
Naime, izaslanici iz RS-a su, navodno u zadnji trenutak, dobili mišljenje Ministarstva energetike, rudarstva i industrije RS-a da u ponuđenom sporazumu o vojnoj suradnji između BiH i Hrvatske ima nekih neprihvatljivih dijelova za RS koji se tiču trgovine naoružanjem i vojnom opremom. Taj su papir Draganu Čoviću i Borjani Krišto “pod nos” poturili Staša Košarac i Ognjen Tadić, čime su hrvatske izaslanike doveli u gotovo bezizlaznu poziciju.
Ipak, zanimljivo je kako je prethodno Zastupnički dom Parlamenta BiH prihvatio sporazum o vojnoj suradnji i za njega su glasovali i zastupnici iz RS-a. Spornih članaka tad nije bilo. Sličan sporazum BiH je potpisala i sa Srbijom i Crnom Gorom. Podsjećamo, u tom se dokumentu regulira suradnja u oblasti educiranja, obuke, razmjene informacija, namjenske industrije i trgovine naoružanjem i vojnom opremom. Ta regionalna suradnja odvija se pod budnom prismotrom NATO saveza. Ostaje sad nejasno što je to zasmetalo Ministarstvu energetike i rudarstva i industrije RS-a, koje je doista nadležno za davanje mišljenja što se tiče sličnih sporazuma, osobito u dijelu vojne trgovine i namjenske industrije.
Posipanje pepelom
Zanimljivo je i pomalo čudno da četiri od pet hrvatskih izaslanika u Domu naroda - Dragan Čović, Borjana Krišto, Martin Raguž i Krunoslav Vrdoljak - uopće nisu željeli ili možda smjeli otvoriti raspravu o ponašanju resornog ministarstva iz RS-a tim prije što je sličan sporazum usvojen u Zastupničkom domu te potpisan i sa Srbijom i Crnom Gorom. Samo je Stjepan Krešić iz HSP-a bio protiv skidanja sporazuma s dnevnog reda i tražio je da se otvori rasprava.
Koliko god se pravdali dobrom voljom da spase sporazum od propasti, ponašanje tih izaslanika pokazatelj je “besprijekornog sluganstva” u odnosu na stranke iz RS-a, osobito na SNSD. Nakon incidentnog početka sjednice i doživljenog “ciničnog podsmjehivanja iza leđa” neki su se hrvatski izaslanici posipali pepelom i prijetili da će na sljedećoj sjednici sigurno izričito tražiti raspravu i prihvaćanje sporazuma bez obzira što mislile kolege iz RS-a.
(Dnevni list)
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara