RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Bugojanski Hrvati još tragaju za tijelima 19 odvedenih zatočenika

Napisano 19.03.2012. 11:36

Godišnjica - 18 godina od velike razmjene zarobljenika

Bugojanski Hrvati još tragaju za tijelima 19 odvedenih zatočenika

■ Ispraćaj – Više od 19 godina nakon nestanka Bartulović će biti dostojno pokopan
■ Dževad Mlaćo i Selmo Cikotić još nisu odgovarali za ove zločine

Danas, 19. ožujka, na blagdan Sv. Josipa, obilježit će se 18 godina od razmjene 294 hrvatska zatočenika iz logora Stadion u Bugojnu, jednog od tri najzloglasnija logora Armije BiH od njih desetak koliko ih je tijekom rata postojalo u Bugojnu.

Logor Stadion

Prema podacima Hrvatske udruge logoraša Bugojna, kroz Stadion je prošlo 550 hrvatskih zatočenika, a njih 294, nakon punih osam mjeseci tamnovanja u neljudskim uvjetima ispod tribina Stadiona NK Iskre, svakodnevnih tortura i premlaćivanja, razmijenjeni su 19. ožujka 1994. godine.

Za većinu preživjelih 19. ožujka drugi je rođendan. No, nažalost nije ga dočekalo 26 zatočenika bošnjačkih logora u Bugojnu koji su nasilno odvedeni u nepoznato, većinom iz Stadiona, kao ni brojni drugi zatočenici koji su podlegli svakodnevnim torturama i premlaćivanjima. Od ljetos s famoznog popisa od 20 nasilno odvedenih iz bugojanske skupine skinuto je jedno ime, to je ime Marka Bartulovića.
„Na 18. godišnjicu izlaska iz logora bit će obavljen i pokop Marka Bartulovića. Prije pokopa, koji će se obaviti u 13 sati, u 11 će u bugojanskoj župnoj crkvi biti služena misa zahvalnica, a u 12 i 30 bit će položeni vijenci i upaljene svijeće poginulim i nestalim braniteljima Bugojna“, kaže Mario Franjić, predsjednik Hrvatske udruge logoraša Bugojna.

Spomen-obilježje i nakon 18 godina od nestanka još uvijek je jedino mjesto na kojemu za dušu svojih poginulih sinova mogu upaliti svijeću i pomoliti se očevi, majke i rodbina 19 nasilno odvedenih hrvatskih zatočenika. Među njima su i dalje i Jadranko Gvozden, Perica Kovačević i Nikica Miloš, zvani Kardelj, čiji su posmrtni ostaci više puta paljeni kako bi se zločin prikrio te ni mjesecima nakon ekshumacije njihovih posmrtnih ostataka nije iz njih izvučen profil za DNK niti se zna je li to uopće moguće.

Nagodba Handžića

A moguće je da se za njihovo okrutno ubojstvo Enes Handžić nagodio sa Sudom BiH i dobio samo osam godina zatvora, kao i da glavni sudionici udruženog zločinačkog plana u Bugojnu, Dževad Mlaćo, Selmo Cikotić i mnogi drugi još šeću slobodno. Preživjelim logorašima prijeti i oduzimanje statusa invalida po reviziji koju provodi Bugojanac Zukan Helez.
„Ja ovog puta ne želim o reviziji. Želimo dostojanstveno obilježiti godišnjicu izlaska iz logora i dostojanstveno pokopati Marka Bartulovića“, kazao nam je Mario Franjić.

Marka Bartulovića pripadnici Armije BiH zarobili su 19. srpnja 1993. u mjestu Poriče, općina Bugojno. Nakon zarobljavanja smješten je u logor Prusac u jednu muslimansku kuću na Brdu preko puta stare džamije, gdje je s ostalim zarobljenicima zlostavljan i mučen. Iz logora Prusac nakon dva dana odveden je i od tada mu se gubi svaki trag.

BROJKE
■ 19. ožujka 1994. Hrvati su pušteni iz logora u Bugojnu. To je za njih bio drugi rođendan
■ 550 logoraša prošlo kroz logor Stadion u Bugojnu
■ 20 ljudi nasilno odvedeno iz logora i od tada im se gubi svaki trag

■ SRAMOTNO
8 godina traže se posmrtni ostaci ubijenih Hrvata, a njihovi krvnici i dalje su na slobodi i šute

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi