Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9877
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Čavara: Sadašnji odnosi u FBiH značajno su opterećeni odnosima koji su bili u prošlom mandatu "Platforme"

HDZ i SDA već razgovaraju o izmjenama odredbi izbornog zakona kojima se omogućava dominacija jednog naroda nad drugim u Federaciji BiH i BiH, ali ti razgovori ne idu željenom dinamikom. Posljedice bivše vlasti Platforme još značajno opterećuju odnose u F BiH, koji nisu idilični. Još postoje oni koji smatraju kako Hrvatima zbog njihove brojnosti ne pripadaju prava propisana Ustavom i zakonom. Mi sada popravljamo rušilačke nagone bivše vlasti Platforme, izjavio je, u intervju Hrvatskom Medijskom Servisu predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara.
HMS: Mostar je trenutno u fokusu interesa javnosti. Vjeruje li da je moguće doći do suglasja o izbornom pravilima za Mostar u Parlamentu BiH kako bi se i u ovom gradu izbori održali u listopadu?
ČAVARA: Naravno da vjerujem da je moguće doći do sporazuma oko izbora u gradu Mostaru. Međutim, pokazalo se kako je upitno postoji li sa svih strana spremnosti i političke volje da se riješi pitanje izbora u Mostaru na način na koji su uređeni izbori u svim drugim općinama i gradovima u FBiH.
HMS: Kakav je vaš stav o inicijativi Travničkih Hrvata da se i općina Travnik uredi kao gradska zajednica u kojoj će sva tri naroda biti ravnopravna?
ČAVARA: Općina Travnik ispunjava sve uvjete sukladno zakonu o lokalnoj samoupravi da se uredi kao gradska zajednica, što bi omogućilo normalniji razvitak grada, odnosno sadašnje Općine Travnik, a isto tako bi mogli riješiti sve probleme s kojim se suočavaju svi pripadnici naroda koji žive u Travniku. Znamo da ju Općinskom vijeću Travnika dominantnu većinu imaju SDA i druge bošnjačke stranke i da Hrvate osjećaju kako ih se često preglasava oko važnih pitanja uređenja grada, napredovanja grada itd. što na sličan način osjećaju i Bošnjaci u Mostaru. I to smo stalno predlagali u svim razgovorima između HDZ-a i SDA da na istovjetan način pristupamo otklanjanju tih strahova i rješavanju svih problema bilo kojeg naroda, u bilo kojem mjestu i općini u FBiH, pa i u BiH, što bi stvorilo puno bolju atmosferu za razvitak tih sredina.
HMS: Znači li to kako smatrate da Mostar i Travnik trebaju biti uređeni na istovjetan način?
ČAVARA: Takav jedan princip je bio definiran i ustavom FBiH, ali su određenim promjenama ustava od strane visokog predstavnika ti ustavni amandmani brisani. Mislim da su specifične situacije u kojima su bile te dvije paritetne županije nakon Washingtonskog sporazuma- Hercegovačko-neretvanska i Županija Središnja Bosna. Da bi se relaksirali odnosi bilo bi normalno da se na isti način riješi pitanje Mostara i Travnika kao što je bila jedno vrijeme inicijativa da se u smislu preslikavanja situacije analogno rješavaju odnosi u obadvije županije. Naime, s potpisivanjem Washingtonskog sporazuma relativna većina u HNŽ-u su bili Hrvati, dok su relativna većina u Središnjoj Bosni bili Bošnjaci. Predlagano je da se na sličan način riješe ti odnosi, čime bi stvorili preduvjete da se ne gubi vrijeme u sastavljanju vlasti nakon izbora te da se omogući normalno funkcioniranje, bez bilo kakvih pokušaja da se netko nametne kao većina ili da donosi samostalne odluke bez uvažavanja mišljenja drugih.
HMS: Hoće li biti moguće konkretizirati načelan dogovor hrvatskih stranaka oko zajedničkog nastupa na lokalnim izborima u nacionalno mješovitim općinama u Federaciji BiH?
ČAVARA: Pa, zajednički nastup mnogi tumače na različite načine. Mnogi smatraju da je zajednički nastup da se ide s jednim kandidatom za načelnika s jednom listom za općinsko vijeće. Međutim, zajednički nastup može se razvrstati u više varijacija. U nekim sredinama imamo stranke koje pripadaju Hrvatskom narodnom saboru, a nemaju šanse prijeći izborni prag za raspodjelu mjesta u općinskim vijećima. Normalno je da tada imaju zajedničku listu i sve ostalo, s druge strane imamo drugu krajnost općina gdje nitko ne može utjecati na to tko će biti, odnosno da će biti nesumnjivo izabran od pripadnika HNS-a. Tad se na neki način može dopustiti i utakmica. S druge strane vidimo i grupiranje na bošnjačkoj političkoj sceni na primjeru Stoca i nekih drugih općina, što jasno upućuje na nacionalno grupiranje stranaka. Mislim da to nije dobro u FBiH. Međutim, to je naše realno stanje i ono nameće da stranke koje pripadaju HNS-u, gdje je to potrebno, u dimenziji u kojoj je to neophodno, da li podupirući jednog kandidata za načelnika, da li praveći jednu ili više listi, bez međusobnog napadanja, da se onda može ostvariti najbolji interes stranaka koje pripadaju Hrvatskom narodnom saboru.
HMS: U kojim općinama bi hrvatske stranke, po vašem mišljenju, trebali istaći jednog kandidata i imati zajedničku listu za općinska vijeća?
ČAVARA: Pa, gdje god je upitan interes stranaka HNS-a, tu treba biti maksimalno tolerantan u smislu postizanja tog cilja, jer u drugom slučaju normalno da će sve članice HNS-a biti u mogućnosti izgubiti ono što smatraju da bi im trebalo pripasti.
HMS: Kada će na dnevni red pregovora između političkih predstavnika Hrvata i Bošnjaka, prije svega HDZ-a i SDA doći ostala pitanja koja se tiču izmjena izbornog zakona, kako bi se u budućnosti spriječila majorizacija Hrvata u izboru člana Predsjedništva BiH, Vijeća ministara BiH, federalne izvršne vlasti, čime bi se ujedno provela i odluka suda u Strasbourgu u predmetu Sejdić-Finci?
ČAVARA: Mi već vodimo razgovore oko tih pitanja, ali nažalost ne idemo dinamikom kojom bi željeli. Ali, ta pitanja trebamo riješiti. Bez rješavanja tih pitanja ne možemo reći da imamo demokratski sustav i ne možemo reći da gradimo budućnost. Dok god netko pokušava dominirati drugim to nisu težnje koje osiguravaju sigurnost i blagostanje. Sve dok to ne budemo imali stvarat će se nestabilna situacija i ambijent u kojem ne možemo očekivat ni razvoj gospodarstva ni nova radna mjesta. Baš zbog toga stalno razgovaramo da riješimo te krupne točke, a time svi zajedno možemo stvarati bolje uvjete za sve u F BiH.
HMS: Kako ocjenjujete odnose u vladajućoj koaliciji u F BiH i općenito hrvatsko-bošnjačke odnose? Možete li sadašnje stanje usporediti s onim iz vremena tzv. Alijanse za promjene i Platforme.
ČAVARA: Svaka situacija se s drugom može porediti. Mislim da velikih razlika u vladavini Alijanse i Platforme nema, s tim da tu možemo i analizirati koje su sve stranke sudjelovale u Alijansi, a koje u Platformi, odnosno koje su stranke bile spremne negirati pravo Hrvata da biraju svoje predstavnike što odmah normalno uvjetuje odnose u BiH. Sadašnji odnosi u FBiH značajno su opterećeni odnosima koji su bili u prošlom mandatu Platforme, gdje su pogaženi i ustavno uređenje i legislativu koja uređuje način formiranja i funkcioniranja vlasti. Nažalost, nitko do sada nije sankcioniran zbog toga. S druge strane, imamo sada teško ekonomsko stanje koje je dijelom posljedica vlasti Platforme tko će kome više dati, u financijskom smislu i smislu prava. Tako da mi sada nastojimo popraviti to stanje, a normalno je da je popravljanje uvijek malo teže od tadašnjih rušilačkih nagona. I normalno je da još uvijek postoji interes onih koji smatraju da Hrvatima po njihovoj brojnosti ne pripadaju prava koja su propisana ustavom i zakonom i da ne žele to kroz primjenu omogućiti. I to otežava funkcioniranje postojeće vlasti. Ja, ipak, vjerujem da u svim strankama postoji određeni, dovoljan broj ljudi koji smatraju da trebamo suradnjom i razumijevanjem i stvaranjem što boljih rješenja za nagomilane probleme u Federaciji BiH stvarati uvjete za normalniji život. Odnose u svakom slučaju trebamo izgrađivati na temelju uvažanja, poštivanja i uvjeta za boljitak u F BiH.
HMS: Kako ocjenjujete učinke reforme vlade Federacije u ekonomskom sektoru? Čini se kako još nema značajnijih inozemnih investicija u gospodarstvu.
ČAVARA: Nema značajnijih investicija zasada, ali ima nagovještaja i zainteresiranost s raznih strana, posebno kineskih investitora, koji imaju kapacitete i mogućnosti ulagati. Ali oni su, naravno, jako oprezni. S druge strane svaka složena politička situacija odvraća strane ulagače. Vlada ne pravi reformu onom dinamikom kojom bi svi željeli, naravno imajući u vidu ove složene okolnosti i političke i svake druge vrste po svim onim pitanjima o kojima sam prethodno govorio, što jasno pokazuju da nemamo idilične odnose u Federaciji i da su oni daleko od toga da osiguravaju puni kapacitet funkcioniranja vlasti u stvaranju boljeg društva i boljih uvjeta. Ali moramo biti prvenstveno realni, te odnose nastojati popraviti i tražiti rješenja kako u socijalno ekonomskoj oblasti popraviti stanje. I kao što sam nedavno govorio ne može se kršiti određeni zakon, to vlada ne smije tolerirati, posebno u mirovinskoj oblasti. Imamo slučaj da poduzeća određena isplaćuju redovito plaće, a da isto tako ne uplaćuju doprinose, što je nedopustivo. Tražio sam od vlade Federacije da poštuje zakone koji su doneseni i da ih primjene na sve koji su u sastavu Federacije.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara