Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Centar „Kuća nade“ u Odžaku za svoje štićenike predstavlja drugi dom

Prvi takve vrste u Posavskoj županiji završen projekt stanovanja osoba bez roditeljske skrbi
Centar „Kuća nade“ u Odžaku za svoje štićenike predstavlja drugi dom
Roditelji podržali projekt jer tu vide rješenje u postupku uključenja u zajednicu, kao i osamostaljenja
Marko Jelušić iz Odžaka rođen je s downovim sindromom. Nedavno je kao 30-godišnjak izgubio u roku od mjesec dana oba roditelja i upućen u starački dom. To je bila inicijalna kapisla za Centar „Kuća nade” u Odžaku koji je ubrzano pokrenuo projekt „Stanovanje uz potporu”, prvi takve vrste u Posavskoj županiji.
‘Kuća nade’ drugi dom
Marko je premješten u Odžak i s vidnim oduševljenjem što može biti u „Kući nade” koja mu je drugi dom. Centar u Odžaku, koji ima kapacitete i uvjete smještaja na europskoj razini je otvorio vrata za cjelodnevni boravak još desetak osoba bez roditeljske skrbi. Otvaranje stambene jedinice u okviru ovog projekta otvorilo je novo poglavlje u zbrinjavanju osoba s invaliditetom. Umjesto da se upućuju u neprimjene kolektivne smještaje zavoda, tvrdi Ivanka Šimić, oni dolaze u njima poznato okruženje, puno humanije i puno kvalitetnijeg smještaja za takve osobe. Na drugoj strani nije beznačajan ni financijski efekt jer sredstva, objašnjava Dobrica Jonjić, pomoćnik federalnog ministra rada i socijalne politike, ostaju u Posavskoj županiji umjesto da se za zbrinjavanje takvih osoba plaća drugim zavodima i centrima. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike podržalo je projekt kroz potporu nevladinom sektoru.
Podrška roditelja
Roditelji su prepoznali važnost projekta. - To je uglavnom za starije osobe, svjesni da njihova djeca jednoga dana ostaju sama i neophodno im je osigurati lakšu socijalizaciju u zajednici i pripremu za samostalno življenje - kaže nam Jelena Lucić, diplomirana fizioterapeutkinja i voditeljica projekta. - Kada je Marko ostao bez oba roditelja, htjeli smo ubrzano pokrenuti projekt, ne samo za njega, nego i zbog drugih osoba koje su u ovakvom stanju - kaže Jelena Lucić.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara