Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9898
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
ČOVIĆ NAGOVARA BOŽU LJUBIĆA DA SE PONOVNO KANDIDIRA!

SARAJEVO - I dok je raspamećena politička scena zaokupljena šizofrenim vratolomijama u Vladi FBiH, u HDZ-u 1990. su bez trzavica i posebnoga stresa usredotočeni na dva predstojeća sabora.
Već 6. travnja kao popuna Čovićevom odabranom društvu “nastupaju” na zasjedanju krnjoga Hrvatskoga narodnoga sabora. Nakon tog “punjenja nacionalnoga akumulatora” “devedesetka” se okreće prema lipanjskome Izbornome saboru. Javnost je radoznala i nestrpljiva, željela bi već sada doznati hoće li biti nekog žestokog unutarstranačkog razračunavanja oko liderske pozicije ili će sabor biti na vrijeme “skrojen” po mjeri sadašnje čelne nomenklature po principu 'za svakoga po nešto'. Kad bi se promatrala samo politička snaga, zagubljena strategija pa i budućnost HDZ-a 1990., ta stranka apsolutno ne zaslužuje toliku pozornost i predizbornu napetost. Težinu joj jedino daje partnerstvo s HDZ-om BiH čija sudbina, prema raščlambama mnogih analitičara, u mnogome ovisi o izboru čelnika HDZ-a 1990.
Čelnik “devedesetke” Božo Ljubić je i dalje “zakopčan do grla”. Šuti, ne demantira glasine da se povlači u političku mirovinu, ali i ne potvrđuje svoju kandidaturu za novi mandat. Koliko god to možda izgleda kontroverzno, političku budućnost Bože Ljubića bi mogao determinirati nitko drugi do Dragan Čović. Prema dosta pouzdanim informacijama, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović uporno i ozbiljno nagovara Božu Ljubića da se ponovno kandidira za predsjednika HDZ-a 1990. Čović je posebno angažiran u nagovaranju nakon što je čuo da bi Ljubićev protukandidat za lidersku poziciju mogao biti Martin Raguž, zamjenik predsjednika “devedesetke”.
Pokušaj ujedinjenja
Dragan Čović jako dobro razumije da je Martin Raguž iskusan i prekaljen političar i smatra ga vrlo opasnim konkurentom na hrvatskoj političkoj pozornici. Čović i Raguž odavno nisu u dobrim odnosima, a njihova međusobna netrpeljivost je kulminirala prije nekoliko godina kada je bivši predsjednik HDZ-a Hrvatske Ivo Sanader prilično vulgarno i nepromišljeno pokušao na silu ujediniti dva HDZ-a i smijeniti istodobno i Dragana Čovića i Božu Ljubića, a za predsjednika ujedinjenoga HDZ-a postaviti upravo Martina Raguža.
Taj je Sanaderov plan propao, a Raguž je pao u nemilost i Čovića i Ljubića i umalo nije doživio političku kataklizmu. Samo zahvaljujući činjenici da je zadržao autoritet u HDZ-u 1990. solidnim izbornim rezultatom u utrci za hrvatskoga člana Predsjedništva BiH, Božo Ljubić je bio primoran spasiti mu političku karijeru i progurati ga u Dom naroda Parlamenta BiH. Ali, tim potezom Ljubić se nije riješio Martina Raguža i njegovih ambicija da preuzme vođenje stranke. Raguž ima respektabilnu potporu nekih visokih dužnosnika u HDZ-u 1990., ali i u brojnim općinskim organizacijama i mnogi promatrači smatraju da bi mogao pobijediti u utrci za čelnika HDZ-a 1990. ako se napokon odluči kandidirati.
Relacije
Prema tim razmišljanjima, Raguž je posebno favorit u borbi s Damirom Ljubićem, mogućim kandidatom za predsjednika HDZ-a 1990. ako se Božo Ljubić eventualno odluči povući u političku mirovinu.
Važno je istaknuti kako bi strani diplomati iz vodećih zemalja rado vidjeli Raguža na čelu HDZ-a 1990. Zbog čega Raguž ima potporu međunarodnih centara, moći može se samo nagađati. Jedino je odavno razvidno kako on sa strancima godinama njeguje korektne odnose i stekao je imidž tolerantnoga, razumnoga i pragmatičnoga političara. S druge strane, za međunarodnu je zajednicu navodno neprihvatljiv Damir Ljubić jer bi i dalje vezao HDZ 1990. za Čovićevu stranku. Mnogo toga je sada na Boži Ljubiću. Ako ga Dragan Čović uspije nagovoriti da se ponovno kandidira za lidera “devedesetke”, dva bi HDZ-a nastavila funkcionirati na partnerskim temeljima uz punu dominaciju HDZ-a BiH, što bi Čoviću puno više odgovaralo.
Ako se Božo Ljubić doista odluči na aktivan politički život, onda je upitno hoće li se kandidirati Martin Raguž. Naime, Raguž je uvijek spreman na kompromise ako procijeni da možda ne može pobijediti svoga konkurenta. I do sada su mu “fanovi” zamjerali što stalno oklijeva i taktizira. Draganu Čoviću je u svemu najvažnije da Martin Raguž ne bude predsjednik HDZ-a 1990.
S obzirom da pretjerano ne obožava ni Damira Ljubića, od svega bi, dakle, Čović najviše volio da Božo Ljubić ponovno bude izabran za čelnika HDZ-a 1990. Uzimajući u obzir podanički status HDZ-a 1990. u partnerstvu i aroganciju nadmoćnijega HDZ-a BiH, to je posve razumljiva strategija. Čović obožava kormilariti scenom bez nasukavanja, s “mekanim” partnerima i zaslijepljenim sljedbenicima.
Dnevni list
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara