Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9877
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Čuvanju i zaštiti prirode treba pristupiti ozbiljno i odgovorno jer posljedice mogu biti kobne

Ekologija – Sve učestaliji ekološki incidenti ozbiljno nas upozoravaju
Čuvanju i zaštiti prirode treba pristupiti ozbiljno i odgovorno jer posljedice mogu biti kobne
■ U interesu zdravlja vrijeme je da se o zaštiti okoliša ozbiljno razmišlja
■ Kazne - Zakonskim bi propisima trebalo pooštriti kazne za zagađivače
Unatoč činjenici da posljedice mogu biti pogubne, kod nas se još uvijek nedovoljno pozornosti poklanja zaštiti i čuvanju prirode i čovjekove životne i radne sredine od zagađivanja. Tome uvelike pridonosi nedostatak zakonskih propisa, ali i nedostatak kulture i svijesti kod ljudi o potrebi čuvanja i zaštite vode, zraka i tla od zagađivanja.
Oštrije sankcije
Takvom stanju pridonosi i nedovoljna učinkovitost odgovornih državnih institucija koje bi morale mnogo više skrbiti o tome i oštrije sankcionirati zagađivače okoliša.
U interesu zdravlja sadašnjih i budućih naraštaja krajnje je vrijeme da se o rješavanju te problematike počne ozbiljnije razmišljati. Na to nas svakodnevno upozoravaju različiti ekološki incidenti koji ugrožavaju život ljudi, životinja i biljaka. Na to nas je prije nekoliko godina upozorilo izlijevanje opasnog trafo-ulja u Neretvu čije su posljedice zamalo mogle biti kobne, izlijevanje golemih količina nafte u talijansku rijeku Po što je zaprijetilo i Jadranskom moru te katastrofalno izlijevanje crvenog mulja u Mađarskoj itd. Svi ti i slični ekološki incidenti najozbiljnije su upozorenje svima nama, posebice mjerodavnim općinskim, županijskim, federalnim i državnim institucijama. O ljudskoj nebrizi za okoliš najrječitije govore tisuće i tisuće odbačenih plastičnih vrećica i ostalog otpada koji svakog proljeća „krasi“ vrbe i ostalo drveće uz obale naših rijeka.
Educirati učenike
Rijeke su nam, na žalost, postale ilegalna odlagališta smeća, a nerijetko i otrovnog tvorničkog otpada, nepročišćenih otpadnih voda iz gradskih kanalizacija, strvina...
U školama bi bilo nužno mnogo češće i ozbiljnije obrađivati ekološke teme i educirati učenike o potrebi čuvanja čovjekove životne i radne sredine od zagađivanja. Uz to, zakonskim bi propisima trebalo pooštriti kazne za sve koji brutalno zagađuju biosferu.
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara