RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Europska unija nemoćna: Ne postoji kazna za političare u BiH

Napisano 12.04.2013. 12:17
Europska unija nemoćna: Ne postoji kazna za političare u BiH

SARAJEVO - "Proces u kojem je Europska unija pružala pomoć nije doveo do opipljivih rezultata zbog nesposobnosti političkih lidera da deklarirano obećanje pretvore u konkretno djelovanje. Žalim što je stoga otkazati treću rundu dijaloga na visokoj razini o procesu pristupanja", rekao je novinarima u Sarajevu povjerenik za proširenje Europske unije Štefan Fule, nakon odvojenih sastanaka s liderima političkih stranaka u BiH.

Istaknuo je kako će o razgovorima održanima u Sarajevu informirati visoku predstavnicu EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton, zemlje članice EU-a i generalnog tajnika Vijeća Europe Torbjorna Jaglanda.

"Odluku kako će se EU angažirati u rješavanju ovog pitanja donijet će Ashton i zemlje EU-a. Nadam se kako će odluka EU-a, kakva god bila, doprinijeti pronalaženju rješenja", rekao je Fule na konferenciji za medije na kojoj je naglasio kako su pojedini stranački lideri u rješavanju ovog pitanja zastupali stranačke i etničke interese.

Slijepa ulica

Europska se unija, dakle, našla u slijepoj ulici kada je riječ o provedbi presude "Sejdić i Finci".

Prema dogovoru iz Bruxellesa u lipnju prošle godine politički lideri su se obvezali do 30. studenog iste godine "izvršiti izmjenu Ustava na način da je usklađen sa sudskom odlukom u predmetu Sejdić i Finci i pod uvjetom da Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju stupi na snagu: Podnijeti vjerodostojan zahtjev za članstvo u EU". Ni šest mjeseci kasnije ovo se nije dogodilo.

Sudeći po izjavi povjerenika Fulea, Europska je unija napokon shvatila ono što većina građana Bosne i Hercegovine zna odavno - politički lideri u Bosni i Hercegovini su nesposobni i lažu!

Kako će i hoće li uopće EU pokušati natjerati domaće lidere da se usuglase oko provedbe presude Sejdić i Finci ostaje za vidjeti, ali što je dovelo do zastoja lako je prepoznati.

Jednadžba za nenormalnu zemlju

EU je kod planiranja svoga djelovanja u BiH zaboravila 'uvrstiti u jednadžbu' to da je BiH nenormalna zemlja. S druge strane, EU nema mogućnost nikakvih sankcija prema domaćim političarima stoga im ne može ni nametnuti neko rješenje.

S obzirom da su istraživanja javnog mnijenja (barem do prije par godina) pokazivala kako velika većina stanovništva ulazak zemlje u EU vidi kao najvažniji vanjskopolitički potez logično je bilo očekivati kako će politički lideri raditi u tom pravcu, ali tako nije u Bosni i Hercegovini.

No, nije samo EU bez sankcija prema domaćim političarima, zaboravili su u Bruxellesu kako će bez sankcija biti glasačko tijelo u Bosni i Hercegovini.

Naime, paradoks je u tomu što ukoliko se politički lideri ne dogovore o provedbi presude "Sejdić i Finci" novih izbora neće ni biti i tako građani BiH neće imati priliku demokratski kazniti sadašnje političko vodstvo.

Ruku na srce, birači su bez sankcija i inače zbog toga što većina nije u stanju kritički sagledati situaciju, već je jedino u stanju na dan izbora valjano popuniti glasački listić.

Stanje kontroliranog kaosa

Prosječan glasač u BiH nema pojma što je to presuda "Sejdić i Finci" ni ni što su IPA fondovi i njezine komponente, baš kao što nema pojma ni je li zastupnik za koga je glasovao uopće došao i na jednu sjednicu, a kamoli što je uradio za vrijeme mandata.

Tamo gdje izbori ne uspjevaju stanje se često zna promjeniti izlaskom nezadovoljnika na ulice, no ova opcija u Bosni i Hercegovini sudeći po sadašnjoj osvještenosti stanovništva izgleda čak i manje moguća od izborne promjene.

Političkim liderima i njihovoj (brojnoj) sviti sadašnje stanje kotroliranog kaosa u potpunosti odgovara. Sve dok se ne mogu dogovoriti njihova važnost u društvu je ogromna.

Bez obzira na kakve se daljnje korake prema Bosni i Hercegovini odluče barunica Ashton, Fule i ostatak Europljana kojima je to u opisu radnog mjesta, nužnu korjenitu promjenu u društvu nećemo dobiti iz Bruxellesa.

Za korjenitu društvenu promjenu jedino su nam oružje izbori i prosvjedi. Za oboje su nam prijeko potrebni dobro obrazovanje, politička pismenost te snažno civilno društvo.


dnevno.ba 


Nema komentara

Anketa

Ustavi