Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9888
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Federacija teško može do obilježja

Odlukom Ustavnog suda BiH početkom 2007. godine, tadašnji grb i zastava Federacije BiH su izbačeni iz upotrebe. Od tada pa do dan danas, ovaj bh. entitet nema svoja obilježja.
Ignorirali i Ustavni sud
Razlog je jednostavan, tipičan za BiH i najjednostavnije se može definisati kao nepostojanje političke volje i suglasnosti.
Nadležna parlamentarna komisija je nakon javnog konkursa sprovela cijelu proceduru i tri idejna rješenja predložila Parlamentu FBiH. Iako je u Predstavničkom domu obavljena samo rsaprava uz zaključke, Dom naroda ni do danas ove prijedloge nije ni razmatrao. Situacije je ukratko sljedeća: Srbi smatraju da se i njihovo nacionalno obilježje treba naći na grbu, Hrvati insistiraju na svom povjesnom grbu, a Bošnjaci smatraju prihvatljivim korištenje i obilježja Bosne i Hercegovine. Postoje i oni koji podržavaju prijedlog grba i zastave bez i jednog jedinog nacionalnog obilježja.
Očigledno je da će o svemu ovome odlučivati tek novoizabrani predstavnici zakonodavne vlasti u FBiH nakon opštih izbora u oktobru.
Ustavni sud BiH je s početka 2007. godine donio odluku kojom se ukidaju grb i zastava FBiH, nakon što nije ispoštovana prethodna odluku istog Suda da u roku od pola godine grb i zastava FBiH bude usklađeni sa Ustavom tako da predstavljaju sva tri konstitutivna naroda u Federaciji.
Potom je oformljena komisija Parlamenta FBiH koju su činili federalni poslanici, delegati, te ljudi iz struke, koja je nakon osam mjeseci rada uspjela da jednoglasno odabere tri idejna prijedloga grba i zastave i uputi ih Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Predstavnički dom je održao raspravu, ali nije i glasao već samo podržao rad ovog tijela i naložio Komisiji da uloži dodatne napore kako bi Parlamentu predložila samo jedan prijedlog grba i zastave.
- Mi smo kao Komisija te zaključke prihvatili i iste prijedloge uputili Domu naroda jer je takva obaveza. Očekivali smo da sa objedinjenim stavovima i zaključcima oba doma nastavimo poslije svoj rad - prisjeća se predsjedavajući Koisije za grb i zastavu FBiH Ismet Osmanović za "San".
Kako se donose
No, Dom naroda ni dan danas nije stavio ove prijedloge na dnevni red. Osmanović tvrdi da je pismeno tri puta urgirao kod kolegija Doma naroda, ali da nikad nije ništa postigao.
- Zakonska je obaveza Doma naroda da stavi ovaj prijedlog, kakav god bio, na dnevni red. Ja, međutim, nemam nikakvih mogućnosti ni ovlasti da ih primoram na to. Smatram da je napravljena velika greška i propust što se u Domu naroda nikad nije raspravljalo o ova tri prijedloga, ma kakve rasprava i konačna odluka bile - ocjenjuje Osmanović.
Čelnici Doma naroda Besim Imamović, Stjepan Krešić i Drago Puzigaća prošle sedmice nisu imali konkretne odgovore na pitanje "Sana" šta je sa grbom i zastavom FBiH, izuzev izjednačenog stajališta da u ovom uzavrelom političkom i predizbornom vremenu ne treba potezati to pitanje.
Obilježja FBiH se, podsjetimo, usvajaju u Parlamentu FBiH većinom glasova poslanika, delegata, te delegata iz svakog naroda ponaoosob. Kolegij Doma naroda vjerovatno je svjestan da se ovakvo suglasje trenutno ne može postići.
Stjepan Krešić prokomentarisao je kratko za "San" podsjećanjem da su Hrvati za to da njihov posvjesni grb, nacionalni simbol, bude uvršten u obilježja FBiH. I njegov kolega Puzigaća kaže da sadašnja obilježja FBiH trebaju sadržati etničke oznake, te da se kasnije mogu raditi izmjene.
- Mislim da je to trebalo završiti. Ne znam iz kojih razloga to nije donijeto, ali neće biti donijeto sve do poslije izbora. U BiH imamo izbore svake dvije godine i očigledno je da se samo u onoj "neizbornoj" godini može nešto i uraditi - kaže Puzigaća za "San".
Na pitanje da li je kršenje Ustava i to što jedan entitet, iako po Ustavu treba imati obilježja, to nema skoro dvije godine, Puzigaća odgovara da to nije ništa čudno.
Obilježja države BiH
- Mi imamo i obavezujuće odluke Ustavnog suda od prije deset godina koje još nisu ispoštovane - kaže on.
I Imamović nema konkretan odgovor zašto na dnevnom redu Doma naroda nikad nije stavljen prijedlog grba i zastave FBiH, ali dodaje da su svi svjesni da će se teško doći do samo jednog rješenja od ponuđena tri.
- Ja mislim da je najbolje da preuzememo grb i zastavu BiH, jer će trebati vremena da se to riješi. Ipak mora se čekati dok izbori prođu, sad je situacija konfuzna i napeta - kaže Imamović.
On podsjeća da su u prijedlozima koje je Komisija uputila u Parlament FBiH, bila zastupljena dva koncepta. Jeda je bio sa čisto nacionalnim simbolima, a drugi bez dominantnih obilježja.
Od tri prijedloga jedan likovno sadrži nacionalna obilježja tri konstitutivnih naroda u FBiH unutar kojeg su po tri mala grba. Jedan sa šahovnicom, drugi sa ljiljanima i treći sa srpskom trobojkom. Drugi predloženi grb likovno se sastoji od tri krova kao simbola tri konstitutivna naroda koji žive u jednoj kući, dok je treći stilizovan od tri boje, zelene, plave i crvene.
Delegat iz srpskog naroda u federalnom Domu naroda i član Komisije za grb i zastavu Svetozar Pudarić kaže da je ono što je bilo problem rada unutar same Komisije, razlog zašto stvar stoji i u Parlamentu. On smatra da je problem suštinske prirode i podsjeća da odluka Ustavnog suda nije propisala da grb i zastava moraju imati nacionalne simbole, već da ne smiju biti diskriminirajući.
- Mi imamo insistiranje kluba Hrvata da se obavezno nađe hrvatski povjesni grb na grbu, a da na zastavi kao i ne mora. Imamo odbijanje Kluba Bošnjaka da definiše šta je to bošnjački nacionalni simbol. Oni u jednom momentu tvrde da je zlatni ljiljan svebosanski simbol, a onda ga indetifikuju kao bošnjački i tu se stalno vrši prelivanje bošnjačkog u bosansko i obrnuto, što je, opet, sofisticirani vid nacionalizma. S treće strane veći dio kluba Srba koji nije iz SDP-a se nalazi u poziciji da, očekujući rasplet između ova dva kluba, mirno nastavljaju da tvrde da su Srbi i dalje u neravnopranom položaju u FBiH. Stav SDP-a je jasan - grb i zastava FBiH ne moraju i ne bi trebali sadržavati etničke simbole koji dijele, jer na žalost u ovom trenutku oni ne spajaju narode - detaljno razlaže situaciju Pudarić.
Korištenje simbola BiH u FBiH kao prelazni oblik, Pudarić ne smatra idealnim rješenjem.
- To je destrukcija jedne cjeline BiH, jer se FBiH još jače identifikuje sa BiH i na taj način podstiče identifikaciju RS kao nečeg štio je izvan BiH - kaže on.
Ministar jasan
Federalni ministar pravde Feliks Vidović smatra da sad apsolutno nije dobra prilika da se u proceduri nađu prijedlozi grba i zastave, jer bi usljed izbornih težnji sve otišlo u "krivom smijeru".
- Činjenica je da nema grba i zastave, ne smijemo ignorirati da je to krupno političko pitanje, a znamo kako je teško postići suglasje oko političkih pitanja na zakonodavnom nivou u FBiH. Ustavom i Zakonom o grbu i zastavi je propisano da obilježja trebamo imati, ali to je zakonodavna nadležnost - kaže Vidović.
Problem za policiju
Problem nepostojanja obilježja FBiH otežava posao i prilikom označavanja policijskih uniformi. Ministar unutrašnjih poslova FBiH Muhidin Alić kaže da policija trenutno koristi jedno rješenje obilježja u kojem na podlozi nema ništa osim naziva Fedracija BiH.
- Ovo je problem koji traje i mi smo našli rješenje bez obilježja da bismo mogli ispoštovati odluku Ustavnog suda. Željno čekamo da dobijemo ta obilježja u skladu sa odlukom Ustavnog suda. Prelazno rješenje je oznaka bez ikakvih oznaka, bez grba. Kad se donesu obilježja FBiH njih ćemo staviti na uniforme - kaže Alić.
Himnu ne spominju
Ustav nalaže da FBiH osim grba i zastave, treba imati i svoju himnu koju, interesantno, još niko ne spominje.
San
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara