Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9908
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Grebnice i danas liječe ratne rane, sjećanje na sve poginule

Branitelji – Prvi put nakon 19. godina obilježili oslobađanje Lijeskovca
Grebnice i danas liječe ratne rane, sjećanje na sve poginule
U mimohodu sa svijećama preživjeli branitelji i obitelji poginulih prošli su kroz selo te na groblju zapalili svijeće i položili vijence
Grebnice su jedno od posavskih mjesta koje još uvijek liječi ratne rane. Dovoljan je samo letimičan pogled po selu i razgovor s mještanima da bi se uvidjelo koliko su još uvijek svježi ratni ožiljci. Osobito su poznate po strahoti ratnih razaranja jer je upravo tim područjem svojedobno prolazila oraško-šamačka bojišnica.
Daytonskim sporazumom mjesto je podijeljeno, dio je pripao FBiH, a dio RS-u. Prvi put branitelji Grebnica samoinicijativno su, uz potporu Općine Domaljevac-Šamac obilježili 19. obljetnicu oslobađanja dijela Grebnica-Lijeskovac. Branitelji i obitelji poginulih branitelja su organizirali mimohod sa svijećama kroz selo nakon čega su na mjesnom groblju ispred središnjeg križa položili vijence i zapalili svijeće.
Fra Frano Oršolić je potom predvodio misu za poginule branitelje u crkvi u Grebnicama, a vijenac je položen i uz spomen-obilježje u središtu Grebnica. U prigodnim riječima prisjećanja na datum iz Domovinskoga rata, Mato Mijić ističe značaj akcije oslobađanja Ljeskovca.
- To je datum, kazao je u emotivnom obraćanju braniteljima, obiteljima poginulih, zapovjednicima 104. HVO brigade, općinskim čelnicima, koji je značio preokret za obranu Bosanske Posavine, „jer smo pokazali koliko smo hrabri i opredijeljeni braniti svoja ognjišta. Dali smo sve što se moglo dati za obranu Posavine“.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara