Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9912
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
HGD je imao ključnu ulogu u obrani, a kasnije je prerastao u HVO Sarajevo

Povijesna važnost - 20. obljetnica Hrvatskoga gospodarskog društva Bosne i Hercegovine
HGD je imao ključnu ulogu u obrani, a kasnije je prerastao u HVO Sarajevo
Jedna od prvih organizacija s hrvatskim nacionalnim predznakom osnovanih u glavnom gradu BiH nakon višedesetljetne zabrane
Udruga organizatora otpora, umirovljenih i razvojačenih branitelja HVO-a Sarajevo oglasila se priopćenjem za javnost u povodu obilježavanja 20. obljetnice utemeljenja Hrvatskoga gospodarskog društva BiH (HGD BiH), jedne od prvih organizacija s hrvatskim nacionalnim predznakom osnovanih u glavnom gradu BiH nakon višedesetljetne zabrane ovakvoga organiziranja, koja je vladala za vrijeme komunističkoga sustava.
Povijesna važnost HGD BiH je i u tomu što je ovo društvo imalo ključnu ulogu u pripremama za obranu i kasnije je de facto preraslo u HVO Sarajevo. Upravo stoga Udruga organizatora otpora, umirovljenih i razvojačenih branitelja HVO-a Sarajevo obilježava spomenutu obljetnicu. Udruga organizatora otpora, umirovljenih i razvojačenih branitelja HVO-a Sarajevo je u svoj kalendar za obilježavanje značajnih datuma i događaja iz razdoblja obrambeno-oslobodilačkog rata u BiH (1991. - 1995.) uvrstila datum 16. veljače 1991. godine - dan osnivanja Hrvatskoga gospodarskog društva BiH (HGD BiH). Naime, s nakanom organiziranja pokreta otpora i logistike, kao njegova bitnog segmenta, te spašavanja predstavništava 135 hrvatskih tvrtki u Bosni i Hercegovini (INA, BADEL, SLJEME, BELJE, RADE KONČAR, PLIVA, KRAS, PODRAVKA, JUGOPLASTIKA i dr.), tog je datuma, nakon oduzimanja hrvatskih tvrtki u Srbiji i Inine crpke na Palama, u prostorijama Franjevačke teologije u Sarajevu osnovano Hrvatsko gospodarsko društvo BiH (HGD BiH). Za predsjednika je izabran dipl. oec. Vladimir Mađura, a za dopredsjednike dipl. ing. Vjekoslav Sučić, prof. dr. Marinko Pejić i dipl. ing. Jerko Bošnjak.
U okviru HGD-a BiH organizirano je Povjerenstvo za obranu i zaštitu, na čelu s prof. dr. Marinkom Pejićem. Povjerenstvo je imalo zadaću napraviti planove obrane i zaštite te organizirati otpor agresiji i uspostaviti suradnju s pokretom otpora iz redova bošnjačkog naroda. U suradnji s MUP-om organizirano je izvlačenje vojnika i časnika (Hrvata i Bošnjaka) iz vojarni JNA na području grada Sarajeva te je nabavljen veći broj automatskih pušaka, ručnih bacača i znatne količine streljiva i bombi.
Nakon što je početkom 1992. godine i službeno počela agresija na Bosnu i Hercegovinu i opkoljeno Sarajevo, Predsjedništvo HGD-a BiH, na prijedlog prof. Ante Jerkovića, prof. dr. Marinka Pejića i dipl. ing. Zvonimira Jana, iniciralo je osnivanje vojne organizacije HVO-a Sarajevo. Suradnja s pripadnicima pokreta otpora iz reda bošnjačkog naroda (Emin Švrakić, Mustafa Hajrulahović - Talijan, Nusret Šišić - Dedo, Beriz Belkić, Seid Hasanefendić, Bakir Alispahić, Zaim Backović, Ramiz Salčin, Husein Mahmutović i dr.) ostvarena je od početka 1991. godine.
Nakon višemjesečnih priprema, na Osnivačkoj skupštini HVO-a Sarajevo, koja je, u organizaciji HGD-a BiH, održanoj 29. svibnja 1992. godine u župnom uredu na Stupu, službeno je utemeljen HVO Sarajevo, a za predsjednika je izabran prof. dr. Marinko Pejić. HVO Sarajeva odmah se uključilo u obranu grada.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara