Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 10084
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
HRS: Inicijatori rješavanja krize u Mostaru licemjerni samopromotori
Gradski odbor Hrvatske republikanske stranke pojasnio je zbog čega nije podržao inicijativu za donošenje izbornih pravila za Mostar kako bi se riješila kriza u ovom gradu, koju je jučer pokrenulo nekoliko stranaka
-Razlog zašto HRS nije podržao ovu tzv. inicijativu je jednostavan: kada smo kontaktirani vezano za potpisivanje ove tzv. inicijative, sugerirali smo inicijatorima osmišljavanje konkretnog prijedloga izmjena izbornog Zakona za grad Mostar kojeg bi preko njihovih zastupnika u Parlamentu uputili u parlamentarnu proceduru. Također, ponudili smo oba prijedloga HRS-a za sadržaj tog prijedloga, u skladu s odlukom Ustavnog suda, pojašnjavaju iz HRS-a.
Napominju kako, počevši od HDZ-a 1990, pa do DF-a, SDU-a i ostalih okupljenih bošnjačkih stranaka, većina ima zastupnike u zakonodavnoj vlasti ovlaštene upućivati prijedloge u proceduru.
-Budući da oni mjesecima ne daju nikakav konkretan prijedlog, ovom tzv. inicijativom oni u biti zabrinuto pozivaju sami sebe na rješavanje političke krize u gradu Mostaru, ističe GO Hrvatske republikanske stranke
HRS u priopćenju napominje kako je još prije prošlih općih izbora ponudila dva rješenja za rješavanje političke krize u gradu Mostaru.
-Prvo rješenje je lakše izvedivo, a to je usklađivanje izbornih pravila s postojećim Izbornim zakonom, po jednostavnom modelu: u skladu s Člankom 9.6 Zakona u izborna pravila za Mostar uveo bi se pojam kompenzacijskih listi i mandata. Drugi prijedlog kojeg smo dali je iz šireg konteksta ustavnih reformi BiH, koji Mostar vide kao distrikt u teritorijalno preuređenoj BiH, navodi se u priopćenju.
Oba prijedloga su, prema mišljenju GO HRS, u skladu sa odlukom Ustavnog suda i dostupna na web stranicama stranke
-Tzv. inicijative koje zabrinuto potpisuju stranke, ne nudeći nikakvo svoje rješenje, nisu ništa drugo nego licemjerna samopromocija. Gospoda iz HDZ1990 i ostalih stranaka u Parlamentu i Domu naroda primaju 5-6 tisuća KM, pa i više, kako bi davali svoja rješenja, a ne kako bi zabrinuto se slikali ispred novinara ne nudeći ništa osim slikanja ispred kamera.
Potpisnici ove tzv. inicijative imaju skoro dovoljno ruku u Parlamentu ne za upućivanje, nego i usvajanje prijedloga kojeg bi ponudili, a pozivaju druge na „djelovanje“. Dok god ne ponude neko svoje rješenje krize i ne stave ga na stol za diskusiju, između njih koji sterilno „izražavaju zabrinutost“ i tandema HDZ-a BiH – SDA kojima je u cilju da trenutno bezvlašće u gradu Mostaru što dulje ostane na snazi, nema apsolutno nikakve razlike, ističe u priopćenju mostarski odbor HRS.
HRS navodi kako je javno objavio svoj prijedloge rješenja za grad Mostar, te pozivaju i druge da to urade.
Podsjetimo, predstavnici mostarskih gradskih odbora HDZ-a 1990, SBB-a, BPS-a, DF-a, SDP-a, HSP-a,SDU, HRAST-a, SBiH i SPP-a potpisali su jučer u sjedištu HDZ-a 1990 u Mostaru inicijativu kojom će od Parlamenta BiH zatraži konačno provođenje odluke Ustavnog suda BiH o Mostaru iz 2010, čime bi se konačno stvorili uvjeti za održavanje lokalnih izbora naredne godine.
Potpisnici će uskoro od Parlamenta BiH, kako su priopćili, zatražiti hitno poduzimanje aktivnosti s ciljem implementacije odluka Ustavnog suda BiH. Neodržavanje lokalnih izbora prije tri godine dovelo je do netransparentnosti rada gradskih vlasti, blokiranja resursa, te destabilizacije u funkcioniranju grada, smatraju akteri jučerašnjeg sastanka.
HMS
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka

























































Kontaktirajte nas
Nema komentara