Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9875
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Hrvati povratnici

Mato Jozak, pomoćnik načelnika za obnovu, izbjeglice, raseljene…
Hrvati povratnici
■ Deset tisuća prognanih Hrvata čeka povratak na svoja prijeratna ognjišta u travničkoj općini
■ Prema evidenciji, 12.524 osobe trebaju se vratiti na područje Travnika
■ Čeka se novi zakon kojim će se osigurati sredstva na državnoj razini
Iako je od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma prošlo 16 godina, na područje općine Travnik još uvijek povratak čeka deset tisuća Hrvata, a obnovu 3.469 kuća od kojih je oko tisuću totalno srušeno. Procedure oko prijava za obnovu su pojednostavljene. Najmanje prijava za obnovu i povratak stiže iz Gornjih Korićana u kojima je do rata živjelo tisuću stanovnika, a danas tek desetero starijih osoba. Od 185 kuća obnovljeno je tridesetak.
Zahtjevi prognanih
- Na javne pozive koje je Općina obvezna raspisati po Zakonu o raseljenim i izbjeglim osobama u 2010. godini prijavljeno je sedam potencijalnih korisnika s područja Donjih i Gornjih Korićana. Od toga su tri zahtjeva podnesena za općinsku pomoć, a četiri fondu za pomoć Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice po sustavu 'ključ u ruke'. U 2010. odobrene su tri donacije u vidu paketa građevnog materijala i to dvije općinske i jedna županijska - kaže Mato Jozak, pomoćnik načelnika općine Travnik za izbjeglice, raseljene osobe i stambene poslove.
■ Zašto se mali broj Hrvata iz Gornjih Korićana prijavio za obnovu i povratak?
- I nas je to zanimalo. Navest ću dva bitna i osnovna razloga. Prvi je što je većina njih ipak osigurala smještaj u Hrvatskoj. Drugi razlog je dužina vremena koje je proteklo od završetka rata te su mnogi i odustali od zahtjeva za povratkom jer su u međuvremenu riješili svoje stambeno pitanje.
Baza podataka
■ Koliko se Hrvata treba vratiti na područje općine Travnik?
- Prema našoj evidenciji, 12.524 osobe trebaju se vratiti na područje općine. To su uglavnom Hrvati i Srbi. Sukladno procjenama, još oko deset tisuća Hrvata treba se vratiti na područje općine Travnik, dok je Srba znatno manje. Na području općine Travnik za obnovu je ostalo 3.469 kuća. Od toga je oko tisuću kuća potpuno uništeno i potrebno je uložiti velika novčana sredstva da bi se obnovile. Prijave za ponovni natječaj za obnovu sada su pojednostavljene. U odnosu na prijašnje razdoblje samo tri dokumenta potrebna su za prijavu i to: kućna lista, posjedovni list i zahtjev.
- Od 2005. mi u službi imamo bazu podataka podnesenih zahtjeva za obnovu, odnosno prijavljenih povratnika na raspisane javne pozive. Oni koji su jednom podnijeli zahtjeve ne trebaju ponovno dokumentaciju podnositi, ali se na svaki novi natječaj mora obnoviti zahtjev koji se može podnijeti i putem opunomoćenika. Uz zahtjev podnosi se i novi posjedovni list. To je dokumentacija koja je promjenljiva jer je u međuvremenu moglo doći do prodaje imovine i mi tražimo potvrdu je li još uvijek kuća, ili imovina koja je predmet obnove, na tom vlasniku. Naravno, i kućna lista je taj treći dokument koji se podnosi ponovno. Ovim putem želim pozvati sve one koji imaju namjeru vratiti se na područje općine Travnik da se jave u službu, istaknu svoj zahtjev i izjavu da se žele vratiti i da nam dadnu podatke o tehničkoj komponenti svoje zgrade. Mi upućujemo zahtjev prema Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice, a sve su skladu sa strategijom o povratku koja je usvojena prošle godine. Želim najaviti da će sigurno doći kraj ovoga posla. Čeka se novi zakon kojim će se osigurati sredstva na državnoj razini za sve one koji se žele vratiti, dodao je Mato Jozak, pomoćnik načelnika općine Travnik.
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara