Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Hrvatski blok na "klimavim nogama", Čović i Lagumdžija doveli "Devedesetku" u trilemu!?

Jučerašnji razgovori s Zlatkom Lagumdžijom, koji je, kako je sam izjavio prihvatio 95 posto programske platforme HDZ 1990., te, s druge strane, postupci lidera HDZ BiH Dragana Čovića, koji se nastavlja ponašati kao da s "Devedesetkom" nje potpisao koalicijski sporazum, doveli su visoke dužnosnike ove stranke ponovo na raskrižje: Ostati u koaliciji s HDZ BiH, raskinuti koalicijski sporazum i prihvatiti Lagumdžijinu ponudu i bez većinskog hrvatskog izbornog legitimiteta ući u vlast, ili otići u oporbu, saznaje Dnevnik.ba od izvora bliskih vrhu stranke.
Čelnici HDZ 11990. bili su oduševljeni onim što su jučer čuli od Lagumdžije- posebno činjenicom da je SDP spreman podržati njihov prijedlog da se članovi Predsjedništva BiH biraju u domovima naroda Parlamenta BiH, što bi omogućilo da legitimni hrvatski predstavnici izaberu hrvatskog člana Predsjedništva, čime bi se spriječila majorizacija Hrvata u ovom najvišem državnom tijelu.
Podsjetimo, Lagumdžija je jučer nakon razgovora s Božom Ljubićem rekao da ustavne reforme trebaju ići za tim da se ubrza euroatlantski put BiH, te osigura konstitutivnost i puna ravnopravnost svih građana i naroda na cijelom teritoriju zemlje, a novi ustav treba sadržavati i europsku klauzulu.
Po njegovim riječima, ustavne reforme nisu nešto što se može završiti za nekoliko mjeseci te je potrebno dogovoriti mehanizam za normalno odvijanje ovog procesa.
Izaslanstva dviju stranaka razgovarale su i o konkretnim pitanjima, pri čemu je postignuta suglasnost da je potrebno ojačati institucije za borbu protiv kriminala i korupcije i donijeti zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine. Zatim, da je potrebno hrabro krenuti u investiranje u infrastrukturi i energentskom sektoru, oslanjajući se na strani kapital i javno-privatno partnerstvo, ali putem potpuno transparentnih procedura, kazao je Lagumdžija.
- Ako bi dobili pismena jamstva da će SDP u Parlamentu BiH , Parlamentu F BiH podržati ono što je i sadržina naše programske platforme, onda o tome moramo ozbiljno razmsliti, izjavio je za Dnevnik.ba visoki dužnosnik ove stranke.
U vodstvu "Devedesetke" svijesni su i kako ih SDP po svaku cijenu želi pridobiti i odvojiti od HDZ BiH.
- Lagumdžiji je jasno kako Lijanović i Jurišić nose ukupno ne više od 3 posto hrvatskog legitmiteta, te da pravljenja vlasti samo s HSP i NSRzB nosi potencijalne opasnosti i nezbježne optužbe da je sproveo potpunu majorizaciju Hrvata. Stoga, na sve načine pokušava pridobiti povjerenje HDZ 1990. obećanjima kako je spreman poduprijeti 95 posto programa ove stranke, uključujući o ona koja se tiču prijedloga ustavne reforme kojima bi se osigurala ravnopravnost Hrvata s druga dva naroda.
Postupci lidera HDZ BiH Dragana Čovića, uključujući i današnju izjavu u Banja Luci objektivno tjeraju vodu na Lagmdžijin mlin.
Vodstvo HDZ 1990. najprije je razljutio način obilježavanja dana Mostarskog Sveučilišta, kada je na svečanost pozvano samo vodstvo HDZ BiH, a priznanja Sveučilišta uručena čelnicima te stranke. Razočarenje tim činom u intervju Dnevniku.ba nije krio ni Čovićev koalicijski partner Božo Ljubić.
-Sveučilište, bi trebalo biti apsolutno depolitizirano. Pogledajte scenarij i pozvane goste u prvom redu s proslave dana Sveučilišta od prije dva dana (članovi vodstva samo jedne stranke) i vidjeti ćete da nama Hrvatima još treba dosta vremena, mudrosti i dobre volje da naučimo funkcionirati u višestranačju kao politički narod, kazao je Ljubić.
Novo razočaranje Čovićevim ponašanjem izvala je i njegova današnja izjava nakon razgovora s Miloradom Dodikom da su se "sve hrvatske stranke usuglasile o konceptu ustavnog uređenja BiH s četiri federalne jedinice kojima bi sjedište bilo u Banja Luci, Mostaru, Tuzli i Sarajevu", što je zapravo koncept HDZ BiH.
- To jednostavno nije točno. Mi smo se usuglasili s onim što smo potpisali, a to je da ćemo zagovarati, u pregovorima o ustavnim promijenama, uspostavu federalne jedinice s hrvatskom većinom, a ne da prihvaćamo koncept HDZ BiH. I što znači izjava da samo Srbi mogu odlučivati o statusu RS. To implicira da onda, po toj logici, i samo Bošnjaci, kao većinski narod, mogu odlučivati o statusu F BiH, što je neprihvatljivo, kaže sugovornik Dnevnika.ba blizak vrhu HDZ 1990.
Ako je Čovićev jedini motiv da koaliranjem s nama osigura da ga se ne može zaobići u formiranju vlasti, a da mu je pri tom vlast i preko nje "poklapanje" određenih resora i javnih poduzeća jedini i stvarni cilj, a ne ono što je zapisano u koaliciskog sporazumu, onda to neće ići, kaže izvor Dnevnika.ba.
Podsjetimo i predsjednik HDZ 1990. Božo Ljubić za naš je portal izjavio da za njih uazak u vlast ima smisla samo ako to sudjelovanje u vlasti bude istrument za osiguranje programskih ciljeva koalicije i njihovih programskih ciljeva-promijena postojećeg dvoentitetskog u teritorijalno administrativno uređenje u kojem će postojati jedna ili više federalnih jedinica s hrvatskom većinom, te osiguranje institucionalne ravnopravnosti na razini federalnih jedinica i federativne BiH.
Primarno, na sutrašnjem sastanku je uvjeriti Čovića u potrebu da suštinski promijeni ponašanji i da nam za to da čvrsta pisana jamstva. Ne bude li toga, ništa od koalicije, dodaje naš izvor.
Čini se kako u vodstvu HDZ 1990. sve više onih kod kojih jača nepovjerenje prema Čoviću i koji bi rado prihvatili ponudu SDP-a ako bi dobili pismena jamstva kako će ta sranka podržati programska opredjeljenja HDZ 1990, posebice oko ustavne reforme, iako nemaju mandat većine hrvatskih birača.
No, dominanto rmišljenje je kako za stranku ne bi bilo dobro ulaziti u vlast izvan većinskog hrvatskog legitimiteta, na čemu posebice insistira Ljubić, te bi ne uspiju li uvjeriti Čovića u nužnost promijene njegova ponašanja, prema biračima politički najkorektniji bio odlazak HDZ 1990. u oporbu, i pokušatisvoje programske cilje iz oporbene pozicije ostvariti kroz partnerstvo sa strankama koji su spremni poduprijeti njihove prijedloge.
Da takva opcija nije isključena potvrđuje i Ljubićeveva izjava za Dnevnik.ba nakon razgovora s Lagumdžijom.
-Smatram da na našoj programskoj platformi možemo ostvariti parnerstvo s SDP-om, bez obzira hoćemo li biti vlast ili oporbi, o čemu danas nismo ni razgovarali.
U svakom slučaju nakon sutrašnjih razgovora vodstva dviju stranka bit će jasnije, hoće li koalicija dva HDZ-a biti učvršćena ili se raspasti.( M. Šutalo)
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara