RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Istraga daje rezultate: Sud blokirao imovinu Kemala Čauševića

Napisano 23.04.2013. 09:43
Istraga daje rezultate: Sud blokirao imovinu Kemala Čauševića

SARAJEVO - Sud BiH blokirao je nepokretnu imovinu bivšeg direktora Uprave za neizravno oporezivanje BiH Kemala Čauševića, objavila je Federalna televizija samo dan nakon što je medije prepravila priča o njegovoj imovini.

Pravosnažno rješenje o blokadi imovine doneseno krajem prošlog tjedna , a blokirano je 11 nekretnina koje su uknjižene na njegovo ime u sarajevskom zanatskom centru Stakleni grad.

Nekretnine i u Turskoj?

Tržišna vrijednost blokirane imovine iznosi milijun i pol maraka, a Čauševića se dovodi u vezu s organiziranim kriminalom i krijumčarenjem tekstila.

Jedan od prvih ljudi koji su progovorili o sumnjivim Čauševićevim poslovima je Edin Cernica, bivši šef Carinske ispostave u Sarajevu zbog čega ga je Čaušević premjestio na drugo radno mjesto.

Istražni organi sada sumnjaju da je Kemal Čaušević dozvoljavao uvoz tekstila s lažnim deklaracijama o porijeklu robe. Uglavnom se radilo o robi iz Kine i Turske, gdje bi, prema policijskim informacijama, Kemal Čaušević mogao imati još nekretnina.

Naime, Centar za istraživačko novinarstvo iz Sarajeva objavio je kako je Kemal Čaušević kupio nekretnine vrijedne milijun i 80 tisuća KM za nepunih sedam godina ali i da njegovi ukupni prihodi ostvareni od 2004. godine nisu bili ni približno dovoljni da pokriju ulaganja u imovinu.

Prikrivanje nezakonitosti

Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) iz Sarajeva su pronašli da je Čaušević od 2006. do kraja 2012. godine kupio pet stanova, četiri poslovna prostora i više od 20.000 četvornih metara zemljišta. Nekretnine se nalaze u najužem centru Sarajeva i na drugim atraktivnim lokacijama u gradu. U zemljišnim dokumentima, navodi CIN, nije zabilježeno da su nekretnine nakon kupovine stavljane pod hipoteku zbog kredita, a u kupoprodajnim ugovorima stoji da je vlasnike isplaćivao preko računa ili na ruke.

CIN napominje da, kada je u prosincu 2003. godine imenovan na dužnost direktora UNO-a, Čaušević nije bio vlasnik ni stana, ni kuće, niti neke druge nekretnine.

Također, Centar podsjeća kako je protiv Čauševića Tužiteljstvu BiH početkom 2011. godine Državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) podnijela prijavu u kojoj je navedeno da je on godinama igrao važnu ulogu u prikrivanju nezakonitosti pri uvozu tekstila te da je u tim poslovima, zbog utaje carinskih dažbina i PDV-a, državni proračun oštećen za najmanje šest milijuna KM.

Kineski tekstil s turskom etiketom

Prema podacima iz izvještaja SIPA-e, Čaušević i drugi uposlenici Uprave za neizravno oporezivanje dozvoljavali uvoz tekstila s lažnim deklaracijama o porijeklu robe. Tako je nekoliko firmi uvozilo kineski tekstil i druge proizvode s dokumentacijom koja je lažno pokazivala da roba vodi porijeklo iz Turske čime su izbjegli plaćanje carinskih i poreskih dažbina jer je, prema Sporazumu o trgovinskoj suradnji, uvoz tekstila iz Turske oslobođen plaćanja carinskih dažbina.

Osim što su osumnjičeni uposlenici UNO-a su sebi i spomenutim firmama pribavili znatnu materijalnu korist, u izvještaju se navodi kako je Čauševiću stavljeno na teret i da je spriječio pojedine uposlenike UNO-a da naknadno naplate carinske i poreske dažbine.

Navodi se i slučaj Edina Cernice, koji je pokušavao naknadno naplatiti carinske dažbine te je 2005. i 2006. godine zatražio od nadležnih institucija Turske potvrdu o porijeklu robe. Međutim, prije nego je završio ovaj postupak Čaušević ga je smijenio i rasporedio na druge poslove. Na njegovo mjesto je postavio drugog službenika koji je obustavio postupak naplate.

Dnevno.ba 


Nema komentara

Anketa

Ustavi