Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9903
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Izgradnja crkve sv. Franje Asiškog na Dobrinji: Zvona na polnoćku

Župa sv. Franje Asiškog u sarajevskom naselju Dobrinja najmlađa je u Sarajevu, a temelje crkve kardinal Vinko Puljić blagoslovio je 2011. godine. Od samog početka župnik fra Pero Karajica ukazivao je na slabu podršku institucija Bosne i Hercegovine u gradnji kompleksa crkve i pučke kuhinje. Tako je i danas, iako je pučka kuhinja preselila iz podrumskih prostorija, gdje je godinama unazad djelovala.
Hajduk Behmen
- Irski Caritas preko Međugorja pomogao nam je izgradnju pučke kuhinje, a dio preostalog novca iskoristili smo kako bismo organizirali rad crkve u podrumskim prostorijama dok se kompleks ne završi. Što se tiče pomoći, zakazali su svi nivoi vlasti u BiH. Kanton Sarajevo nam je jedne godine uplatio 500 maraka i šta je to u investiciji od tri milijuna KM? Tadašnji premijer Fikret Musić me povrijedio time, pa više od Kantona nisam ni pokušao tražiti pomoć. I bivši gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen je hajduk. Kazao je kako će novom gradonačelniku reći da mi je dužnik. Ove godine Grad i jeste prvi put donirao sredstva za crkvu, a Općina Novi Grad nije nikad, priča nam fra Pero.
Ni federalni nivo vlasti nije se iskazao, pa nam fra Pero kaže kako je prije koju godinu pomoć stigla iz ministarstava kulture i sporta, te izbjeglica, a ovih dana prvi put je došao signal da su se i sa državnog nivoa sjetili crkve.
- Zatraženo mi je da uputim zamolbu Vijeću ministara BiH, pa ćemo vidjeti. Imamo dug prema firmama stotinu tisuća maraka. Meni je to veliko. Nisam htio zadržavati radnike ovdje dok to ne platimo. Oko 1,5 miliona KM nam treba da završimo kompleks, napominje fra Pero Karajica te dodaje da samo Elektroprivreda BiH traži 8.000 maraka da bi kompleksu pojačala struju.
Župa, inače, broji 280 obitelji sa oko 650 članova. Planova ima i za iduću godinu.
Problem je revizija
- Treba završiti krov, a nabavili smo zvono iz Italije. Koštalo je 11 tisuća eura, a kupljeno je od sredstava svih župljana. Postavili smo ga i zazvonit će na polnoćku, a ubuduće i svakog dana od sedam do 22 sata. Bitna nam je funkcionalnost, a fasada kad bude. Pučka kuhinja radi preko Kantona. Da se ja pitam, smanjio bih broj korisnika, jer ima onih koji nisu u stanju potrebe, ali su navikli na gotovo. Kako se može imati za piti i pušiti, a da nema za hranu? No, problem je sa revizijom, kao i u svemu kod nas, napominje fra Pero.
Fra Pero ističe kako je Caritas iz Dublina dao više novca za gradnju crkve u sarajevskom naselju nego sve institucije iz BiH zajedno.
- Ni fening nisam vidio. Oni su sredstva uplatili firmama i došli obići kuhinju i crkvu po završetku radova. Ima još vjernika koji govore kako ne žele ići u podrum i da će čekati dok se crkva ne završi, a ja nikog ne mislim tjerati, zaključuje fra Pero.
Oslobodjenje
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara