RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Jurišić: Bit ćemo parlamentarna stranka na svim razinama, a u ŽZH ćemo dobiti više mandata nego prije

Napisano 12.08.2014. 21:07
Zvonko Jurišić

U ovom predizbornom razdoblju HSP BiH je mnogo uradio na konsolidiranju svojih redova i okupljanju političkih opcija sa sličnim programima. Koji je vaš konkretni cilj na listopadskim izborima?

Konkretan cilj na listopadskim izborima je biti parlamentaranom strankom na svim razinama i u svim domovima. Hrvatska stranka prava BiH na listopadskim izborima ima svoje kandidate na svim listama, na svim razinama – državnoj, oba entiteta, svih 10 županija – osim kandidata za članove Predsjedništva BiH. HSP BiH na ovim izborima nastupa kao članica nekoliko koalicija. U RS-u smo članicom koalicije Domovina, koja okuplja većinu stranaka koje imaju svoja sjedišta u Federaciji, a predstavljaju povratničku populaciju u ovome entitetu. Na razini Federacije te BiH formalno smo u koaliciji sa Demokratskom strankom invalida, ali ovu koaliciju podržava i niz drugih stranaka, kao što su: Hrvatska stranka prava dr. Ante Starčević Herceg-Bosne, Autohtona Hrvatska stranka prava, Bosanskohercegovačke narodne stranke, političke organizacije Snaga Bosne. Također u županijama Središnja Bosna i Herceg-Bosna smo u koaliciji s HSS Stjepana Radića. Plod našega dosadašnjega uspješnoga rada i formiranih koalicija će nam omogućiti pokretanje razgovora i pregovora o formiranju parlamentarnih većina. Mišljenja smo da će u narednome mandatu, kako u parlamentu BiH, tako i u Federalnome parlamentu glavna tema biti ustavne promjene i HSP BiH će iznijeti svoje viđenje budućega ustroja Bosne i Hercegovine i aktivno sudjelovati u debatama i parlamentarnim sučeljavanjima na ovu temu ali također će dati svoj obol radu Narodne skupšeine Republike Srpske.

 

Mislite li da će HSP BiH uspjeti povratiti političku poziciju na nekim područjima poput Županije Zapadnohercegovačke, te očekujete li dobre rezultate i na višim razinama?

Na zadnjim Općinskim izborima 2012. godine HSP BiH je pokazala evidentan uspjeh i jedinom smo hrvatskom strankom u BiH koja je imala porast biračkoga tijela u odnosu na prethodne izbore. Ako pitate za ŽZH to znači oko 6000 glasova, ili pretočeno u mandate u županijskoj skupštini od 4 do 5 mandata i to je više nego što je HSP BiH do sada imao. Ja kao nositelj liste za Federalni parlament iz ove županije ne sumnjam u izravan mandat. Povjerenje birača u ovoj županiji nismo izgubili, mada su dirigirani režimski mediji oštro nastupali i kritizirali HSP BiH zbog sudjelovanja u Platformi. Prije dvije godine nismo bili dio Platforme, nismo niti sada i sve to će se odraziti u pozitivnom smislu na naše rezultate i na višim razinama.

 

Zanimljivo je kako na ovim izborima nije došlo do približavanja s HDZ-om 1990 i stvaranja uvjetno rečeno alternativnoga političkoga bloka. Zbog čega? Znači li to da je HSP trenutačno odlučio zadržati neutralnu poziciju u očekivanom srazu dva HDZ-a?

Hrvatska stranka prava Bosne i Hercegovine ima vrlo negativna iskustva u koaliranju sa HDZ 1990. Prije četiri godine ove dvije stranke su činile Hrvatsku koaliciju ili kako ste Vi to nazvali alternativni politički blok, ta koalicija je dobila oko 50.000 glasova i dobili smo dva mandata u parlamentu BiH, pet mandata u Federalnome parlamentu. Tada vodstvo HDZ 1990 čini politički vrlo nepromišljen potez i postizborno koalira sa HDZ BiH i te alternative nestaje, barem što se tiče HDZ-ova. Istina je da se vodstvo HDZ 1990 promjenilo prije godinu dana. Imali smo razgovore s novim vodstvom, ali ti razgovori nisu prešli u pregovore oko zajedničkoga nastupa. U konačnici je HSP BiH oko sebe okupio dio pravaških opcija, ali kako sam već rekao i neke druge političke opcije koje su na istoj valnoj duljini kao i HSP BiH u svojim pogledima na budućnost Bosne i Hercegovine.

 

Zbog čega odluka da ne izađete s kandidatom za Hrvatskoga člana Predsjedništva, te kako bi ocijenili kandidate drugih stranaka za ovu poziciju? Komu će HSP BiH u konačnici pružiti podršku?

HSP BiH je uvijek osuđivao izbor Hrvatskoga člana Predsjedništva od strane onih koji nisu Hrvati, a to se deslilo prilikom izbora u zadnja tri mandata dva puta s Željkom Komšićem i jednom s Ivom Mirom Jovićem. Također, ponukani praksom stranaka koje su okupljene u ono što samo one nazivaju Hrvatski narodni sabor na zadnjim općinskim izborima gdje nisu nastupale sa zajedničkim kandidatom za načelnika općine, pa imamo situacije da općine u kojima većinu čine Hrvati imaju načelnika Bošnjaka. Svjesni i politički odgovorni, nismo izašli s našim kandidatom za člana Predsjedništva BiH, jer smo očekivali da će biti više kandidata i nismo željeli dalje erodirati hrvatske glasove i doprinjeti tome da nam opet netko drugi izabere člana Predsjedništva. Na ovim izborima nas nitko neće moći optužiti da smo ''bacili'' glasove, ali smatramo kako će svima biti i te kako zanimljivi glasovi HSP-a i stranaka okupljenih oko HSP BiH. Međutim, do sada nismo definirali koga bi podržali, jer do sada nismo uspjeli vidjeti što su ciljevi i koji su programi kandidata koji pretendiraju na mjesto člana Predsjedništva iz reda hrvatskoga naroda, ali u svakom slučaju do izbora ćemo odrediti kojem kandidatu ćemo dati potporu.

 

Ovisno o rezultatima izbora i ukoliko budete u poziciji za formiranje vlasti s kim bi najradije ostvarili postizbornu suradnju?

Formiranje vlasti u Bosni i Hercegovini je prije svega regulirano zakonom, tako da političke stranke ponekad i ne mogu izabrati idealnoga partnera ili partnere za formiranje vlasti. Svakako, ukoliko budemo u poziciji formirati vlast razgovarati ćemo i pregovarati s onim strankama koje budu u mogućnosti napraviti zakonsku regulativu za napredak gospodarstva, za poboljšanje ekonomskih prilika, za izlaz iz ove ekonomske i gospodarske krize. Također, kako sam već rekao, u naredne četiri godine morati će doći i do određenih promjena ustava i Federalnoga i BiH, tako da će naš budući partner morati imati stajališta slična našima i po ovim pitanjima, ali i po pitanjima ravnopravnosti konstitutivnih naroda i ostalih, te svakako i po drugim pitanjima našega političkoga djelovanja.

 

Kako bi ocijenili rad aktualne Federalne vlasti, te zbog čega nije došlo do realizacije nekoliko za Hrvate veoma bitnih stavki iz Platforme?

HSP BiH je ušao u vladu Platforme kako bi realizirao određene stavke našega programa. Tu prije svega mislim na lustraciju, te zakon o Vladi u kojem bi bilo sprječeno preglasavanje ministara, ravnopravna zastupljenost naroda, prije svega Hrvata u javnim poduzećima i institucijama. Mogu reći da je ovo iz početka i dobro radilo, neki pomaci su se ostvarivali. Međutim, godinu dana nakon formiranja vlade, zatražena je rekonstrukcija vlade od strane SDP, HDZ BiH, HDZ 1990 i SBB. Kao što znamo do ove rekonstrukcije nije došlo. HSP BiH nije dio parlamentarne većine od smjene Stanka Primorca s mjesta zamjenika predsjedavajućega Zastupničkoga doma. Tada a i nakon toga ministri koje je predložio HSP BiH u ovu vladu nisu odgovorili izazovu i nisu inzistirali na provedbi programa HSP BiH, već su stavili svoje interese ispred svega. Oni danas nisu članovi HSP-a, a o njihovim aferama ćemo zasigurno imati priliku slušati u budućnosti.

 

Kako pak gledate na rad institucija BiH, u prvome redu Vijeća ministara, ali i Parlamenta BiH u ovom četverogodišnjem mandatu?

Na ovo pitanje mogu izraziti samo svoje razočaranje, kako radom Vijeća ministara, tako i radom Parlamenta BiH. U zadnje četiri godine državni parlament je potrošio toliko snage i energije na isprazne priče i nedonošenje zakona, učinjeno je sve da se zaustavi napredak BiH na putu k euroatlanskim integracijama. Parlament BiH nije donio niti jedno bitno zakonsko rješenje za BiH. I ona zakonska rješenja koja su donesena, donesena su ili pod pritiskom međunarodne zajednice ili zbog dnevno političkih dogovora prije svega SDP-a i SNSD-a, uz lagano sudjelovanje HDZ BiH. Najočitiji primjer kako vlasti rade u Bosni i Hercegovini, i tu nema razlike, jednako vrijedi i za državnu i za entitetske i za niže razine, jeste poplave koje smo imali prije tri mjeseca. Ništa konkretno nije učinjeno, niti jedna kuća nije obnovljena, samo se ide, slika, objavi da se bilo i narod je i dalje ostavljen i zaboravljen. Tako se radilo zadnje četiri godine, tako se radilo prije tri mjeseca, tako se radi i danas – sve se radi da se ništa ne uradi

Dnevni list


Nema komentara

Anketa

Ustavi