RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Kardinal Puljić: Međusobne svađe Hrvata koriste drugi jer žele da nas sve manje ima

Napisano 15.08.2014. 20:43
Kardinal Puljić sinoć u Kondžilu slavio Misno bdijenje

Brojni katolici danas hodočaste u Marijanska svetišta u BiH i Hrvatskoj kako bi obiježili svetkovinu Velike Gospe, Uznesenja Blažene Djevice Marije, o čijem značaju i ukorijenjenosti u hrvatsku narodnu tradiciju govori što je taj dan u Hrvatskoj proglašen i državnim blagdanom.

Kao i svake godine tisuće vjernika se okupilo u istoimenoj Župi u Komušini kod Teslića, u najvećem marijanskom svetištu u Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

Misno slavlje na svetom brdu Kondžilo, gdje je u procesiji na rukama vjernika donesena Čudotvorna slika Gospe Kondžilske, služio je monsinjor Pero Sudar, pomoćni biskup Vrhbosanski.

- Danas katolička crkva u cijelom svijetu, pa tako i ovdje u Komušini, na Kondžilu ispovijeda svoju vjeru u Marijino, ali i ljudsko uznesenje. U život vječni, kazao je predvodeći misno slavlje monsinjor Sudar. Time, zapravo ispovijeda svoje uvjerenje da sve ono što se dobro čini s vjerom u Boga i ljubavi prema čovjeku ne ostaje u vlasti smrti. Ne nestaje!

O blagdanu Velike Gospe tisuće vjernika, slijedeći zavjet, nose Čudotvornu sliku Gospe Kondžilske na obližnje svetište Kondžilo. U ovoj župi nekada je živjelo blizu 20.000 katolika. Danas ih je u oko 300 kuća tek 200.

 

Kardinal Puljić: 10 „simptoma bolesti koje dovode do razvoda i urušavanja bračne zajednice

Inače, sinoć je u drevnom Gospinu svetištu Vrhbosanske nadbiskupije Komušini-Kondžilo nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić slavio  Misu bdijenja svetkovine Uznesenja Blažeene Djevice Marije na nebo. Na Svetoj misi svake godine sudjeluje sve veći broj vjernika, a prema nekim procjenama ove godine bilo ih blizu 20 tisuća. U koncelebraciji s kardinalom Puljićem bili su dvadesetorica svećenika, od kojih su petorica ovogodišnji mladomisnici.

Započinjući prigodnu homiliju kardinal Puljić se osvrnuo na predstojeću Sinodu Vrhbosanske nadbiskupije ističući da je glavna i prva tema: brak i obitelj. Posebno je spomenuo deset „simptoma bolesti koje dovode do razvoda i urušavanja bračne zajednice: sebičnost, navezanost na roditelje i rodbinu, manjak komunikacije, stres, neumjereno korištenje suvremene tehnologije, nespremnost za praštanje, 'slabe kočnice' i nekontroliranje emocija, neprestano pozivanje na greške iz prošlosti, neiskrenost i ponos". Tumačeći kako prevladati ove napasti i sačuvati svetost i dostojanstvo braka i obitelji, kardinal Puljić je na pozvao da svi uče od Blažene Djevice Marije.

Upozorivši vjernike na opasnost od oholosti koja je „u svakom čovjeku“ i koja vodi ka prepotentnosti, istaknuo je da je „bitno samo kako nas Bog vidi, a ne kako mi ili netko drugi o nama misli“. Kazavši dalje kako je najvažnija lekcija u životu „naučiti ljubiti“, podsjetio je da nema ljubavi bez žrtve ističući da je Marija „sva Bogu pripadala“ i da je stoga blažena. „Povjerovati Bogu znači povjerovati da me voli. Povjerovati da on sa mnom ima planove“, kazao je kardinal Pujić potičući okupljene vjernike da čuvaju svetinju braka i njeguju potomstvo.

„Znate, mi imamo velikih poteškoća kao Hrvati katolici na ovim prostorima: prvo, nepravda; drugo, te naše međusobne svađe koriste drugi da nas sve manje ima dok treći još pospješuju da nas sve manje ostane. Međutim, najvažnija naša snaga jest sloga i ljubav prema životu. Ne može se uništiti onaj tko voli život“, rekao je kardinal Puljić ističući da ih neće moći uništiti nijedna politika ako budu voljeli život i darivali život te da će, ako ne budu imali ljubavi prema životu, sami sebe uništiti. Na kraju je zamolio Gospin zagovor na svaku bračnu zajednicu i svaku obitelj.

 

Proslava u Odžaku

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović proslavio je danas, zajedno s okupljenim vjernicima, blagdan Velike Gospe u Odžaku, priopćeno je iz te stranke.

Prije početka svečanog misnog slavlja Čović se sastao s predsjednicom Općinskog odbora HDZ-a BiH u Odžaku Nadom Ćulap, koja ga je informirala o aktualnom političkom trenutku i predizbornim aktivnostima. Nakon toga, zajedno su nazočili misnom slavlju u dvorištu crkve sv. Ivana Krstitelja. U završnoj riječi mjesni župnik vlč. Jakov Filipović zahvalio je predsjedniku HDZ-a BiH na osiguranim inicijalnim sredstvima za početak izgradnje regionalnog pastoralnog centra.

Osim  predsjednika Čovića, svečanom misnom slavlju nazočio je i predsjednik Vlade Posavske županije Marijan Oršolić s većim brojem ministara i zastupnika u Skupštini Posavske županije iz reda HDZ-a BiH, navodi se u priopćenju.

 

U Mariji Bistrici misno slavlje predvodio kardinal Bozanić

Tisuće vjernika okupile su se i na misnom slavlju koje je u Mariji Bistrici predvodio kardinal Bozanić.

'Iskrivljavanje povijesti, neprestano prekrajanje povijesnih udžbenika, razaranje mehanizama koji povezuju iskustva sadašnjeg naraštaja s prošlim, dovodi do krize nade i vizije budućnosti, do krize identiteta. Možemo se pitati zašto se to čini. Čemu promicati nešto što nije izišlo iz duše hrvatskoga bića, niti mu koristi? Premda smo posljednjih godina upozoravali da takvi pokusi neće donijeti ni gospodarsko blagostanje, niti zadovoljstvo hrvatskomu društvu, bezobzirno su se poduzimali koraci koji su bili nalik prkosu protiv dobra domovine', rekao je Bozanić u propovijedi.

'Ne smijemo se umoriti u zauzimanju za zaštitu života i za jačanje obitelji, prepustiti odgoj djece onima koji ne poštuju vrijednosti stvorenosti i vječnosti, pokolebati se pred onima kojima nije stalo do hrvatske kulture srasle s kršćanstvom. Ne smijemo odustati od promicanja istine koja je ponizna pred žrtvom ljudi koji su svoje živote izložili za druge', poručio je Bozanić.

Pozvao je vjernike da se pridruže molitvama pape Franje i cijele Crkve za sve progonjene ljude diljem svijeta koji se nalaze pred životnim prijetnjama, pred onima koji šire zlo, koji progone, muče i ubijaju druge. Posebno je upozorio na na progone kršćana od Ukrajine, preko Bliskoga Istoka i Iraka do Afrike, a prilike u kojima se nalaze kršćani jezidi u Iraku nazvao je zastrašujućima. Vjernike je pozvao da u molitve uključe i one koji još uvijek trpe teške posljedice poplava te da im usmjere svoju pomoć, prenosi Hina.

 

U Kreševu proslavljeni Dan općine i patron župe

Na blagdan Velike Gospe u Kreševu se slavi Dan općine i patron župe. Dan općine obilježen je brojnim kulturnim, sportskim i zabavnim sadržajima, svečanostima završetka infrastrukturnih radova te svečanom sjednicom Općinskog vijeća. Misno slavlje na patron župe služeno je u samostanskoj crkvi, a prije mise, polaganjem vijenaca pred Središnjom spomen obilježjem odana je počast svim poginulim hrvatskim braniteljima Kreševa.

Na svečanostima u povodu Dana općine i patrona župe Kreševo bilo je izaslanstvo HDZ BiH predvođeno Nikolom Lovrinovićem, zamjenikom predsjednika HDZ BiH i izaslanikom predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande. U izaslanstvu su bili i brojni drugi stranački dužnosnici.

O projektima urađenim u proteklih nekoliko mjeseci, otkako je krajem prošle godine na prijevremenim izborima izabran za načelnika Kreševa, kao i planovima budućeg djelovanja, na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Kreševo, govorio je Radoje Vidović, načelnik općine. On je naglasio kako su projekti putne infrastrukture i povezivanje Kreševa s budućom trasom koridora Vc prioriteti za općinu Kreševu jer bolja putna komunikacija znači kvalitetniji život Kreševljacima i bolji uvjeti za ulaganja u kreševsko gospodarstvo.

U povodu Dana općine u Kreševu se biralo najljepše uređeno dvorište i naselje. Prvu nagradu za najljepše uređeno dvorište dobila je Jozefina Miličević, a najljepše uređeno naselje u Kreševu su Vranci. Zahvalnice u povodu Dana općine dobili su ; Planinarsko društvo „Bitovnja“, Frama Kreševo te poduzetnici Dane Buljan i Svjetlan Stanić.

 

Proslava u Boki kotorskoj

Blagdan Velike Gospe tradicionalno se obilježava u Boki kotorskoj na otoku Gospe od Škrpjela, svetim misama u nazočnosti velikog broja mještana, hodočasnika i turista.

Središnju svetu misu služit će apostolski nuncij za BiH i nadbiskup Luigi Pecoto. “Na ovaj dan podjednako i pravoslavni i katolici dolaze na Gospu zajednički slaveći Bogorodicu, jer svi smo mi Božja djeca da bi se zajedno družili i osjetili kao braća Kristova. Gospa od Škrpjela je najznačajnije svetište istočnog dijela Jadrana koje slavi Veliku Gospu”, kazao je peraški župnik Srećko Majić.

Vjernici u Crnoj Gori proslavljaju blagdan Velike Gospe svetim misama u Baru u benediktinskom samostanu Gospe Ratačke i na otoku Isusovaca Gospe od Milosti u tivatskom zaljevu.

 

U Sinju 30 tisuća vjernika

U svetištu Čudotvorne Gospe Sinjske na svečanom misnom slavlju na blagdan Velike Gospe danas se okupilo 30-tak tisuća vjernika.

Procesiju i koncelebrirano misno slavlje predvodio je splitsko makarski nadbiskup Marin Barišić, koji je u propovjedi pozvao na zaštitu braka i obitelji.

“Ako nema univerzalnih vrednota, već od vremena do vremena tko dođe na vlast odlučuje po svom ideološkom opredjeljenju što je dobro, istinito i pravedno. Kuda idemo? Gdje ćemo završiti, ako se zakon temelji na moći, a ne na istini”, upitao je nadbiskup Barišić.

Upozorio je da je Hrvatska izložena gospodarskoj, ali i moralnoj krizi te naglasio kako bi “nas poplava koja ugrožava moralne i duhovne vrijednosti trebala ujediniti i solidarizirati poput nedavne prirodne nepogode”.

“Ne možemo biti i ostati pasivni promatrači porasta vodostaja, rastakanja i probijanja obrambenih nasipa života, braka i obitelji” upozorio je Barišić. “Doista, kad se radi o životu, zaštiti i dostojanstvu osobe, obrani i promociji temelja života, to jest braka i obitelji, svi bismo, bez obzira na vjeru i svjetonazor, trebali biti na strani života. Nevjernik bi bio samo onaj koji ugrožava i čini da život bankrotira”, zaključio je.

 

Šibenski biskup: Mrak kao da je postao poželjan

Šibenski biskup Ante Ivas u današnjoj propovijedi u svetištu u Vrpolju govorio je o pornografiji i moralnim vrijednostima

"U novome mraku sve se više gubi čovjek, a često puta gubi ime, kulturu i identitet, pa danas često puta ni čovjek više ne zna što je. U tami što se spušta ispremještala su se sva sigurna mjerila istine i pravde, poštenja i poštivanja. Istine se proizvode kroz medije i lobije. Po željama i planovima moćnika. Vjera je ljubav, seksualnost i sloboda i sve druge kreposti, darovi božji, gube svoj izvorni smisao i sadržaj. Kažu, to je pluralizam. Izjednačavaju se Bog, živi i ljudski idoli, prava vjera i mafija svake vrste. Svaku večer to možemo gledati na televiziji, ali kažu to je – multi-kulti. Širi se pornografija i perverzije svake vrste, ali kažu to je sloboda izražavanja, to je alternativni način života. Pobačaj, ubojstvo živog nerođenog djeteta, zovu pravom na izbor. Mrak kao da je postao poželjan.", kazao je Ivas.

"Noćne zabave uz zaglušujuću i izluđujuću buku, često puta tako bezobzirno da mnogi više ne mogu živjeti u svojim kućama niti moliti u svojim crkvama, pa  ni u katedralama, nude se sve više kao vrhunac moderne zabave. Gledao sam ovoga ljeta te prizore u našemu gradu. Kao da nikoga ne zabrinjava što je upravo to najpogodnije doba za ponudu iluzija i prodaju opasnih opijata i droga koje ubijaju mladu psihu. Je li moguće to tumačiti potrebom provoda, zarade, turizma, profita ili kako u Šibeniku kažu, radi revitalizacije gradske jezgre. Vrijeme je to kad će mati i maćeha biti muški transvestit kao u modernoj pepeljugi na otvorenju ovogodišnjeg festivala djeteta u Šibeniku. Kad će se djeca naručivati od surogat majki. Vrlo brzo će se klonirati djeca u klinikama i laboratorijima, kupovati na tržnicama svijeta, a to se danas u svijetu već čini i pred vratima je naše stvarnosti. Na to bi se trebali navikavati naša djeca i mladi, kažu neki, po filmovima televiziji i društvenim mrežama, po zdravstvenom i građanskom odgoju u našim školama", govorio je Ivas.

 

Marijanska svetišta u BiH, Hrvatskoj i svijetu

Nauk o Marijinu uznesenju na nebo dogmom je proglasio papa Pio XII. 1. studenog 1950. Tome je prethodila duga tradicija, stara gotovo kao i samo kršćanstvo. Blagdan se slavi u velikom broju država, ponajviše u Europi i Južnoj Americi, a uz molitve i euharistijska slavlja priređuju se procesije i festivali.

Marijanska svetišta, posvećena Blaženoj Djevici, dio su kulture i prakse nekih kršćanskih crkava, uglavnom Rimokatoličke. Svetišta posvećena Gospi obično obilježavaju ukazanje ili čudo, dok su neka nastala zbog jake marijanske pobožnosti kroz povijest nekog kraja. Takva mjesta često su odredišta hodočašća.

Uz Mariju Bistricu, kao veća svetišta u Hrvatskoj izdvajaju se  u Sinju, na Trsatu, u Aljmašu te u Voćinu. Opisujući svetište Majke Božje u Sinju (Gospe Sinjske)...

Poznatija marijanska svetišta u Hrvatskoj su i Dragotin, Gorica, Ilača, Krasno, Molve, Prizidnica, Pag (Gospe od Staroga grada), Pećno, Pleternica (Gospe od suza), Pojišan (Split), Remete, Slavonski Kobaš – Svetište Majke Božje Kloštarske, Solin, Zadar (Arbanasi), Trški Vrh, Vepric, Vrpolje (Šibenik), Zečevo i dr.

Poznatija svetišta Majke Božje (MB) u svijetu uz Lourdes i Altötting su i svetišta u portugalskoj Fatimi, Czestochowi (Poljska), Loretu (Italija), Guadalupeu (Meksiko)...

Što se tiče BiH, blagdan Velike Gospe se posebno slavi u Širokom Brijegu, Međugorju, Posušju, Komušini, Orlovu, Odžaku, Rami...

dnevnik.ba


Nema komentara

Anketa

Ustavi