RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

'Kompromitirajuću' sliku s hrvatskim simbolima SDB-u uručio Neđo Galić

Napisano 31.07.2012. 11:11

Izvješće tajne jugoslavenske službe otkrio suradničke sklonosti fotografa

'Kompromitirajuću' sliku s hrvatskim simbolima SDB-u uručio Neđo Galić

♦ Film bespotrebno podigao napetosti u Ljubuškom nakon prikazivanja, a govori o spašavanju Bošnjaka
♦ Više fotografija zanimljivog sadržaja koje govori o hrvatskom nacionalizmu Galić je navodno dostavljao službi sigurnosti

Ne stišava se bura oko pritisaka na obitelj pokojnog Neđe Galića zbog prikazivanja filma o životu i sudbini ovoga Ljubušaka koji je, uz ostale, pomagao Bošnjacima da napuste BiH tijekom rata, a u međuvremenu se u javnosti pojavio i dokument prijeratne jugoslavenske službe sigurnosti (SDB) koja govori o njegovoj suradnji s tom službom.

Dokument datira iz 1982. godine iz 'Republičkog sekretarijata za unutrašnje poslove SR Bosne i Hercegovine' kada je u 'centralu' upućena fotografija s pojašnjenjem iz unutrašnjosti crkve na Humcu. Na fotografiji je, ni manje ni više, bila prikazana unutrašnjost crkve na Humcu u Ljubuškom gdje se na oltaru jasno 'isticala svijeća s grbom šahovsko polje'.
„Na svijeći je i traka crven-bijel-plav, ali se na fotografiji nije mogla jasno uočiti. Tu je informaciju o grbu 'šahovnici' proslijedio nepoznati izvor koji je dodao da se isti simbol nije mogao vidjeti na drugoj svijeći zbog kuta snimanja.

Posebno spornim, po navodima izvora je to što su se svijeće nalazile na pokretnome svijećnjaku, pa su grbovi nekada bili okrenuti prema središtu crkve odakle su ih vjernici mogli vidjeti. Zbog toga su iz SDB-a zatražili da se hitno poduzmu koraci, razgovara sa župnikom u Humcu, a svijeće oduzmu. Na dnu dokumenta se navodi da je fotografiju, kako se navodi u dokumentu, ustupio Galić Nedjeljko, fotograf iz Ljubuškog, koji je i ranije Službi ustupao sigurnosno interesantna saznanja'.

Inače, zbog prikazivanja filma o Neđi od Ljubuškog autorice Svetlane Broz, u toj je općini je to glavna tema svih razgovora. Tamošnje vlasti ogradile su se od navoda da je Ljubuški tijekom rata bio koncentracijski logor, a među stanovništvom se ističu primjeri i drugih samozatajnih ljudi koji su pomagali odlazak ljubuških Bošnjaka pred ratnim progonom. Istodobno, brojne međunarodne organizacije osudile su pokušaj zabrane prikazivanja filma i napad na obitelj Galić smatrajući to anticivilizacijskim ponašanjem.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi