RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

"Kuća nade" daje nadu za četrdesetero posebne djece

Napisano 01.12.2011. 10:27

Odžak - 10. obljetnica rada Udruge "Kuća nade"

"Kuća nade" daje nadu za četrdesetero posebne djece

Uz Međunarodni dan osoba s invalidnošću i desetu obljetnicu rada organiziraju Dane otvorenih vrata

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invalidnošću i desete obljetnice rada Udruge „Kuća nade" u Odžaku u dnevnom Centru za edukaciju i rehabilitaciju organizirani su Dani otvorenih vrata. Ustanova je otvorila svoja vrata svim građanima, prijateljima koji ih ustrajno podržavaju i svim posjetiteljima tijekom trodnevnog trajanja manifestacije (od 1. do 3. prosinca) u vremenu od 10 do 14 sati. Štićenici te angažirane udruge kroz niz radionica i projekata koji ustrajno vodi Ivanka Šimić, upriličili su izložbu svojih radova. Sačinili su i video uradak o svih deset godina rada i rasta „Kuće nade" koju će rado prikazati svim posjetiteljima a ne izostaje ni edukativni dio. Za učite]je razredne nastave bit će upriličeno predavanje kao i za roditelje a završnica će biti u znaku prigodnog zabavnog programa djece „Kuće nade".

Odžačka „Kuća nade" je u izvornom smislu te riječi utočište za oko 40-ak djece ali i odraslih koji imaju poteškoća u razvoju. Stručan tim vodi niz projekata prilagođenih upravo za osobe s posebnim potrebama.
- Učinak je ogroman jer ako vam kažem da je upornim radom sestra Agneszka dijete s problemima autizma toliko oporavila da je postalo spremno za pohađanje redovite nastave, to je dovoljan praktičan primjer kako se radi u ovoj ustanovi, pojašnjava nam voditeljica Centra Ivanka Šimić. Nažalost takav nije primjer u susjednoj općini Orašje gdje su djeca sa posebnim potrebama „razasuta" kroz rad različitih projekata. Jedan se odvija u osnovnoj školi u posebnim prostorima neodgovarajućim za takvu djecu a kako su i fizički odvojena od ostalih učenika takva nastava nikako se ne bi mogla nazvati inkluzivnom. Dio djece dolazi u prostorije udruge, a povremena se druženja odvijaju i u prostorima Udruge za slijepe i slabovidne osobe. Nekoliko je djece upućeno unutar razrednih zajednica pratiti nastavu po prilagođenom programu. Sve skupa niti je objedinjeno niti prilagođeno onima koji upravo trebaju posebnu senzibiliziranost zajednice.

- Otvoreni smo za suradnju i dolazak djece s oraško-domaljevačkog područja bar jednom tjedno kako bi zajednički pronalazili najbolja rješenja za djecu, poručila je Šimićeva.
- Teško je očekivati napredak djece sa posebnim potrebama kroz inkluzivnu nastavu u školama ako se uz takvo dijete ne određuje i osoba koja će samo za njih u svakom razredu biti zadužena, smatraju u „Kući nade".

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi