RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Ljekovitim biljem do zdravlja

Napisano 21.11.2012. 14:57

Stočanin Mili Čerkez sam radi pripravke koje nudi na tržnicama i sajmovima

Ljekovitim biljem do zdravlja

■ Tu je matičnjak, kadulja, sporiša, iva trava, kantarionovo, ružmarinovo i lavandino ulje, melem za opekline
■ Treba biti angažiran od prikupljanja, pakiranja do prodaje
 

Ako je nekad i postojala tradicija skupljanja ljekovitog bilja i voća, u mediteranskom dijelu Hercegovine se izgubila. Iako će zahvaljujući sve većem izvozu sirovine, svoje bilje kroz čajeve u filtar vrećicama, profinjene mirise, kreme, lijekove..., to isto bilje prerađeno i rafinirano 'masno' plaćati Hercegovci zbog pokidanih veza između prirode i čovjeka, rijetko će posegnuti za berbom i pripravom. Tek će pojedinci vjerni tradiciji ili riječima struke, bogatstvom oko sebe i darove prirode, adekvatno koristiti.

Na tom tragu je Stočanin Mili Čerkez, koji posjećuje veće tržnice i sajmove nudeći pripravke od ljekovitih trava i voća. Spektar je širok, od matičnjaka, kadulje, sporiša, ive trave, kantarionovog, ružmarinovog i lavandinog ulja, čajeva za različite bolesti, melema za opekotine, kurije oči, hemoroide, ispucale pete, gljivična oboljenja, pa do pekmeza od smokve bez šećera i voćnih likera.

Mili kaže da ima i trava koje ublažavaju bol u kičmi, opuštaju mišiće.
„Ako i nije tako, od tih naših trava sigurno nema štete“, pomišljamo sumnjičavo, dok nam Čerkez otkriva svoju poslovnu strategiju. „Proljeće je glavni dio sezone“, kaže te naglašava: „Što nabereš do šestog mjeseca, to ti je za cijelu godinu. Trave treba dobro poznavati i u pravo vrijeme brati. Sušenje je osjetljiva faza. Ljekovito bilje se ne suši na suncu. Ja imam kuću na dva kata, čije sam otvore podesio tako da je u njoj stalno propuh. Tako se bilje najbolje suši. Vrlo važno je trave pravilno osušiti, a to se radi u hladu i na propuhu. Nakon toga slijedi druga faza pakiranje. Ovisno o pripravku i namjeni, pakira se u papirne ili platnene vrećice, tinkture idu u boce, onda kao i za svaku drugu robu slijedi tržište“.

Kaže i kako se od ovog posla može živjeti, ali treba biti stalno angažiran. „Kad ne sakupljaš u prirodi, pakiraš ili si na tržnici. Moraš stalno biti u poslu, slušati i što kažu kupci - je li im i kako koristilo i ravnat se po tome“, ističe Mili.


Nema komentara

Anketa

Ustavi