Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9891
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Ljubić na konferenciji u Oslu: Bez zaštite kolektivnih, ne mogu se zaštiti ni individualna prava

-Budući da dolazim iz zemlje koja je multietnička, multikonfesionalna i multikulturna ili točnije umjesto prefiksa multi- bolje bi pristajao prefiks tri-, s obzirom da je u preambuli Ustava (koji je ustvari aneks Mirovnog sporazuma iz Daytona) primarno definirana kao država tri konstitutivna naroda Bošnjaka, Hrvata i Srba, kazao je zamjenik Predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamenta BiH dr. Bože Ljubića na Konferenciji predsjednika parlamenata Vijeća Europe koja je danas započela u Oslu, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Ljubić je pojasnio kako to nije tako bez razloga jer je Bosna i Hercegovina uz Belgiju i Švicarsku, po njegovom mišljenju jedina multietnička država u Europi.
Budući da Vijeće Europe, a i zapadne demokracije općenito, kao ideal standarda vide prvenstveno, ako ne i isključivo, kroz jamstvo individualnih građanskih prava u ustavu, Ljubić se zapitao je li to dovoljno i za ostvarenje tih prava za multietnička i podijeljena društva kao što je Bosna i Hercegovina i odmah ustvrdio da nije.
-Mogao bih to i empirijski dokazati na osnovu skoro 20 godina iskustva od završetka rata i Ustava iz Daytona. Iskustvo ovih dvadeset godina kaže da je izostao značajniji povratak prognanih ili raseljenih u svoje prijeratne domove, odnosno nastavljeno je iseljavanje, svugdje tamo (misleći na entitet ili županiju) gdje osim, deklarativnog i ustavnog, jamstva individualnih građanskih prava nisu bila zajamčena i kolektivna etnička prava i vice versa . Time želim reći da u multietničkim, uz to i podijeljenim društvima, teško može biti zaštite individualnih ljudskih i građanskih prava, ako uz to nisu zajamčena prava i instrumenti za zaštitu etničkih ili kolektivnih prava, ustvrdio je Ljubić.
Zar ima elementarnijega individualnoga prava od prava na povratak, prava da čovjek dostojanstveno živi u svom domu i da realizira kulturni i etnički identitet, zapitao se.
Ljubić je, govoreći na Konferenciji predsjednika parlamenata Vijeća Europe kazao kako se suštinsko pitanje odnosi na željeni standard da „Zastupnička demokracija-parlamenti – moraju ostati u središtu vladanja“, te se zapitao je li to uopće realno, odnosno moguće, u današnjem svijetu i sustavu vrijednosti, gdje odlučujući utjecaj na donošenje bitnih odluka kako na državnoj tako i međunarodnoj razini imaju multinacionalne korporacije, krupni kapital, vojnoindustrijski sektor, koji kontrolom financijskih tijekova i medija, utječu znatno i na izbor zastupnika u parlamente.
-Činjenica je da sve veći i veći postotak stanovništva i u razvijenim demokracijama živi u, ili na rubu siromaštva, ili u svojevrsnom dužničkom ropstvu, da u zemljama koje su percipirane kao uzori demokracije ljudi moraju raditi po dva posla, odnosno radna vremena da bi mogli vraćati dugove, da su čitave države, regije pa i kontinenti (kao što je Afrika), pod dominacijom ovog neoliberalnog kapitalizma, dovedeni u stanje siromaštva i dužničkog ropstva. U isto vrijeme raste broj bezobrazno bogatih koji sve češće bivaju izabrani na vodeće političke funkcije ili odlučujuće utječu na izbor političkih predstavnika, kazao je Ljubić.
Kako da se obespravljeni, zapitao se, u ovakvom sustavu raspodjele bogatstva i utjecaja izbore za svoja politička prava?
-Beznađe i očaj čini ih podložnim i prijemčivim za različite radikalne pokrete i ideologije. Iskustvo zadnjih izbora za Europski parlament i pojedine od država Europe govori o rastućoj podršci radikalno lijevim ili desnim partijama. Iskustvo iz prošlosti govori o masovnim prosvjedima i revolucijama zbog dugotrajnih kriza, kazao je,izrazivši nadu da to nitko ne želi.
-Stoga od onih kojima je najviše dano, da parafraziram Bibliju, očekuje se i da najviše doprinesu. Naravno uz najbogatije to su u prvom redu izabrani predstavnici. Oni trebaju svoju ulogu shvatiti ne samo kao odgovornost već i kao misiju, stoga imam potrebu podsjetiti nas sve na, po meni, ključne ciljeve svakog pravednog i demokratskog društva – živjeti skupa u dostojanstvu, poštovanju povjerenju i solidarnosti, kazao je Ljubić, te zaključio:.
-Koja je svrha demokracije ako ne upravo to, za što je preduvjet pravednije društvo tj. mogućnost participacije u donošenju odluka te pravednija raspodjela dobara kako na državnoj tako i na svjetskoj razini. Dobara kojih ima dovoljno za sve.
Danas kada je produktivnost rada najveća u povijesti, danas kada raspolažemo moćnim sredstvima zaštite poljoprivrednih kultura, danas kada raspolažemo najsuvremenijim sredstvima komunikacija i transporta ne vidim niti jednog razloga, za ekonomsku krizu, za neobrazovanost a još manje za siromaštvo i glad, osim ljudske sebičnosti i pohlepe. Zato u popravljaju društva i svijeta pođimo od sebe, kazao je zamjenik Predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamenta BiH dr. Bože Ljubića na Konferenciji predsjednika parlamenata Vijeća Europe.
HMS
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara