RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Loši zakoni: Prijevremene izbore u BiH nemoguće je provesti

Napisano 07.06.2015. 10:07

Prijevremene izbore u BiH, kao najbolji lijek za političku krizu, praktično je nemoguće provesti zbog manjkavosti izbornog zakonodavstva, za kojeg stručnjaci, analitičari, ali i političari naglašavaju da se mora mijenjati i reformirati.

- Praktično je nemoguće provesti prijevremene izbore. Da se to moglo, pogotovo u FBiH, već prošli mandat to bi se dogodilo. U svom izvješću o izborima 2014. godine inzistirali smo na zaključku o reformi izbornog zakonodavstva, a to podrazumijeva i reforme entitetskih zakona, kojeg FBiH nema, Brčko ima neki svoj, a ovaj Izborni zakon BiH je toliko nakaradan da je to...", rekao je Branko Petrić, član Središnjeg izbornog povjerenstva BiH.

On naglašava kako je posljedica nakaradnog zakonodavstva to što Dom naroda Parlamenta FBiH jeste izabran i radi, ali nije u potpunosti konstituiran tako da izbori iz 2014. godine formalno pravno nisu ni završeni.

- Znači, mi još nismo završili opće izbore, a u Mostaru ni lokalne. Ako se neke zakonske norme ne dopišu, ne preciziraju, postoji realna opasnost da lokalne izbore raspišemo, a da ih ne možemo završiti - kaže Petrić.

Što se tiče reforme izbornog zakonodavstva u BiH, Ustavnopravna komisija parlamenta BiH krajem veljače donijela je zaključak o formiranju interresorne radne grupe za reformu izbornog zakonodavstva, međutim više od tri mjeseca ta grupa još nije konstituirana.

U SIP-u BiH kažu da su svoj posao završili i imenovali članove, a isto nam je potvrđeno i u parlamentu BiH.

- Mi smo ispred Zastupničkog doma i Doma naroda imenovali po trojicu članova. U toj radnoj grupi biti će i predstavnici SIP-a, Vijeća ministara BiH, stručnjaka i nevladinog sektora. BiH je nužna reforma u toj oblasti i to je nesporno - rekao je Momčilo Novaković, član Ustavnopravne komisije Zastupničkog doma parlamenta BiH.

Prvi.tv


Nema komentara

Anketa

Ustavi