RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Ministarstvo pravde kršilo propise kod nabavki i isplata

Napisano 18.07.2013. 09:54
Ministarstvo pravde kršilo propise kod nabavki i isplata

Ministarstvo pravde FBiH nije poštovalo zakonske propise u prošloj godini u slučaju ugovaranja nabavki elektronskih narukvica za praćenje osuđenika, ali i kod isplata naknada komisijama i plaćanju održavanja softvera, kojeg Ministarstvo nije vlasnik.

Zbog neusklađenosti sa zakonskom regulativom, prošlogodišnje poslovanje ovog ministarstva dobilo je negativnu ocjenu Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Revizori su utvrdili da Ministarstvo pravde nije postupilo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH kod ugovaranja praćenja osuđenika putem elektronskih narukvica krajem prošle godine sa firmom "Unis telekomunikacije" Mostar. Nisu ispoštovane ni odredbe prethodnog ugovora sa istom firmom koji je plaćen, iako nije izvršen. Ovo je predmet i istrage koju je Tužiteljstvo Kantona Sarajevo otvorilo protiv Zorana Mikulića, ministra pravde FBiH, i Aide Jasike, načelnika Odjeljenja za financijske i računovodstvene poslove ovog ministarstva. Revizorski izvještaj je, kako je jučer kazao Alen Hamzić, glasnogovornik Tužiteljstva KS, uzet u obzir prilikom prikupljanja dokaza na osnovu kojih je otvorena istraga.

U danas objavljenom izvještaju je pojašnjeno da je ministar krajem prošle godine donio odluku da bude proveden pregovarački postupak bez objave o nabavci, prvo u vrijednosti od 1,3 milijuna KM, a nakon monitoringa Agencije za javne nabavke u vrijednosti 614.250 KM. Poziv da dostavi ponudu upućen je firmi "Unis telekomunikacije".

"Izbor dobavljača je trebalo biti  provedeno putem otvorenog postupka, posebno ako se uzme u obzir da su sredstva odobrena 13. Siječnja 2012. godine i da je raspolagano s dovoljno vremena za provedbu odgovarajućeg postupka. Treba istaknuti da nisu realizirane sve usluge iz ugovora zaključenog u 2011. godini, za koji je plaćen avans od sto posto i da je dio ugovorenih usluga prenesen u 2013. godinu, što znači da nije postojala potreba u 2012. godini za ugovaranje novih usluga", navedeno je u izvještaju revizora.

Među najvećim izdacima Ministarstva upravo je iznos od 1,3 milijuna KM.

"Ne možemo potvrditi da je rezerviranje 1,3 milijuna KM izvršeno po osnovu relevantne dokumentacije s obzirom na to da je po toj osnovi zaključen ugovor na iznos od 614.250 KM, a da su ostala sredstva ostala neiskorištena, što je imalo utjecaja na točnost i istinitost iskazivanja stanja", stoji u izvještaju.

Također, revizori su upozorili da nisu u potpunosti ispoštovane odredbe prethodnog ugovora sa "Unis telekomunikacijama" iz siječnja 2012. godine vrijednog oko 1,2 milijuna KM za što je plaćen avans od sto posto. Ugovor je istekao nakon godinu i nije sklopljen aneks, a nastavljeno je fakturiranje usluga i praćenje osuđenika sa elektronskim narukvicama.

Osim ovih propusta, revizori su utvrdili i neopravdan trošak za naknade članovima komisija za utvrđivanje prijedloga liste stalnih sudskih tumača i za utvrđivanje liste vještaka. Razlog je veći broj članova komisija od propisanih.

"Rješenjem ministra imenovana je Komisija za utvrđivanje prijedloga liste stalnih sudskih tumača od pet članova i dva tehnička sekretara, iako je uređeno da se sastoji od predsjednika, dva člana i tehničkog tajnika. Ne možemo potvrditi osnovanost troška po osnovu naknada za rad Komisije u neto iznosu od 53.999 KM", istaknuli su revizori.

U Komisiju za vještake su imenovana dva uposlenika Ministarstva za obavljanje administrativnih poslova iako je zakonom uređeno da te poslove obavlja Ministarstvo tako da revizori nisu mogli opravdati trošak od oko 119.300 KM za naknade u ovoj komisiji. Za komisije je inače u prošloj godini potrošeno ukupno oko 410.500 KM.

Revizori nisu mogli potvrditi da je opravdano potrošeno i 76.800 KM za održavanje aplikativnog softvera "Glavna knjiga registra gospodarskih subjekata u elektronskom formatu u registarskim sudovima FBiH", za što je ugovor potpisan sa firmom "Lanaco" Banjaluka, jer nije u pitanju imovina u vlasništvu Ministarstva. Izjavu ministra Mikulića danas nismo uspjeli dobiti.

Bljesak 


Nema komentara

Anketa

Ustavi