RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Mladi danas igraju prsten da bi ga sačuvali od zaborava

Napisano 01.02.2011. 09:21

Drevna igra – Mladi Hrvati Bosanske Posavine i središnje Bosne drže do stoljetne tradicije

Mladi danas igraju prsten da bi ga sačuvali od zaborava

Igra ponekad traje čitavu noć, jer se poeni skupljaju do 201, igra se u sjedećem položaju i dosta je naporno, a pobjednik je onaj koji ostvari dvije pobjede, kaže Krunoslav Kobaš
 
Drevna igra prstena osobitu pozornost privlači u zimskim noćima, a dosta popularna i najintenzivnije se igra među Hrvatima na prostorima Bosanske Posavine i središnje Bosne. U naslijeđe mladima ostavili su je pradjedovi koji su u davna vremena igrali po prelima, obično po dvije ekipe zbog malo prostora u kućama. Igra se isključivo u zimskom periodu kad su noći duže, dok su danas tradiciju prihvatili mladi, čuvajući je igrom po seoskim domovima, pa i kafićima, ali pravila nikad nisu promijenjena.

Igra u konje

- Od svojih roditelja slušao sam priče da se igralo uz ognjište, na slami prekrivenom ponjavom. Uokolo bi sjeli igrači s jedne i druge strane, a iza njih promatrači koji su morali biti tihi i bez komentiranja dok se prsten ne pronađe. U to vrijeme na prelima su jedni igrali, a drugi se zabavljali uz pjesmu i šargiju, uz obveznu pripremu meze i piće. Danas su prsten prihvatili i mladi, igra se iz zabave i da se očuvaju običaji i tradicija, uz vrlo male novčane uloge, dok su naši djedovi znali igrati u par konja i volova. Zato se valjda ova drevna igra često naziva „igra u konje", govori Krunoslav Kobaš iz Grebnica, jedan od velikih zaljubljenika u ovu igru i sudionik brojnih turnira koji se igraju na prostorima Orašja i Domaljevca. U današnje vrijeme igra prstena prelazi u masovnije natjecanje, pa zbog toga su nastali turniri po selima koji okupe po desetak ekipa s pedesetak igrača. Tradicionalni turniri u prstenu prisutni su u Grebnicama, Domaljevcu, Hrvatskoj Tišini, Zasavici, Kostrču, Tolisi, Oštroj Luci, Ugljari, Vidovicama i drugim selima.

Za razliku od Dalmatinaca koji igraju sjedeći za stolom i krijući prsten u ruke ispod stola, u Posavini se tradicionalno igra na podu, a prsten kriju pod „kapice" koje su napravljene od starih šešira.
-I dan danas postoje kapice koje su koristili naši očevi i djedovi i to je upravo detalj kojeg današnji zaljubljenici s ponosom ističu. Igra ponekad traje čitavu noć, jer se poeni skupljaju do 201, igra se u sjedećem položaju i dosta je naporno, a pobjednik je onaj koji ostvari dvije pobjede, rekao je Krunoslav Kobaš i dodao, dosta često održavamo susrete u prstenu s našim Posavljacima koji žive u Zagrebu, oni nam uzvrate susretom u Posavini i to je način da očuvamo tradiciju koju su nam ostavili naši preci.

Istaknimo kako su proteklog vikenda okončani tradicionalni turniri u prstenu u Grebnicama i Kostrču, a nakon što završe u drugim mjestima planirano je da se održi večer pobjednika gdje bi se nadmetali pobjednici sa svih turnira.

Stipendira studente

U Zagrebu je 2005. utemeljena Udruga Bosanskih Hrvata pod imenom Prsten, a koncipirana je na regionalnom principu predstavnika općina Bosanske Posavine i središnje Bosne. Udruga bosanskih Hrvata Prsten je organizirana kao nevladina, nepolitička i neprofitna udruga za promicanje i zaštitu tradicije, kulture i gospodarske suradnje Hrvata u Bosni i Hercegovini i Republici Hrvatskoj u cilju očuvanja temeljnih vrijednosti hrvatskog naroda. Inače, zaklada Prsten već četvrtu godinu stipendira 60 studenata i učenika, djece poginulih branitelja HVO, posebno nadarenih i onih s trenutno slabijim imovinskim stanjem.

Turniri

Pobjednici u Grebnicama i Kostrču

■ Okončani su tradicionalni turniri u prstenu u Grebnicama i Kostrču, a nakon što završe u drugim mjestima planirano je da se održi večer pobjednika gdje bi se nadmetali pobjednici sa svih turnira. Na turniru u Kostrču pobijedila je ekipa u sastavu: Ivo Pejić, Marijan, Ivica, Anto i Luka Mikić te Mario Damjanović, dok je pobjednik grebničkog turnira Rakitovac za kojeg su nastupali: Anto Majić, Marko Špionjak, Anto Pepić, Željko Mišković i Krunoslav Kobaš.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi