Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9930
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Moje slike su glazba

Moje slike su glazba
U prepunoj maloj sali Doma kulture u Dolcu na Lašvi, Travnik u petak, 16.12.2011. je otvorena izložba slika akademskog slikara Tonija Zloje. Upriličena je prigodom božićnih i novogodišnjih blagdana i posjetitelji će imati zadovoljstvo da do 15. siječnja 2012. uživaju u ciklusu slika pod nazivom Orange & Green. Očekuje se posjeta brojnih Travničana, rasutih diljem svijeta, koji ovaj dio godine iskoriste za posjetu rodnom kraju.
Ispred pokrovitelja Hypo Alpe Adria banke izložbu je otvorio Dragan Radoš. Izložba plijeni pozornost brojnih ljubitelja umjetnosti šireg travničkog kraja i okupila je dokazane prijatelje djela ovog mladog i svestranog umjetnika.
Glazbeni ugođaj tijekom cijele večeri stvarao je tamburaški sastav Lašvanske tamburice koji su svojom svirkom upotpunili koncept izložbe koja govori o glazbi na slikama.
U prigodnom katalogu uz ovu izložbu autor je napisao:
„Čovjek je imao misao, misao je rodila riječ, riječ je oblikovala zvuk, zvuk je napravio muziku, muzika približava onostranost.
Ne znam što je prije nastalo slika ili muzika.
Prikazi na mojim slikama su muzika. Kako sam mogao prikazati muziku i na koji način?
Svirati instrument je teško, znam to jer sam probao i još uvijek pokušavam da sviram.
Uspoređujem to sa odnosom materijalnog i duhovnog svijeta. Komplicirano je to, shvatiti duh i onostranost duhovnosti, pogledati unutrašnjim okom na ono što svi mi imamo, dušu.
Lako je reći imamo je svi, ali da li je mi pojmimo / razumijemo i kako je stavljamo u kontekst svoga života, kako je to probuditi se ujutro i biti svjestan da imaš nešto u sebi što nije materijalno, što ne možeš opipati ni dodirnuti, a ipak je tu.
Svakodnevni život nas odnese na neke druge putove, zaboravimo se jer moramo jesti, raditi, imamo tijelo koje traži održavanje.
Sjetimo se ponekad i naše duhovne strane, kako i u kolikoj mjeri to je na svakom od nas.
Znanstvenici kažu da ljudski mozak može obraditi određeni broj informacija u jedinici vremena, dok je tih informacija kojim nas bombardira svijet oko nas puno više, te su donijeli zaključak da ne stignemo obraditi sve informacije pa tako radimo selekciju, obrađujemo samo neke informacije dok druge ostaju ne primijećene ili odbačene .
Je li to razlog našeg površnog pogleda na svijet oko nas i u nama, ili je ne htijenje nas samih da se pozabavimo tim napornim poslom – razmišljanjem.
Na ovim slikama sam pokušao prikazati svoj pogled na odnos materijalno-duhovno, kroz svirače i instrumente koji se stapaju u jedno ili bivaju spojeni šavovima i same šavove izdvojene na manjim formatima. Sa slika ne možete čuti muziku koju sviraju ovi instrumenti, ali svako od nas ima svoju muziku koju je nekad negdje čuo i koja ga je potaknula da se zagleda unutar sebe i razmisli o svom nematerijalnom i duhovnom biću.
| HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara