Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9911
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Mostar: 20. godišnjica pokolja 33 Hrvata u Grabovici

Vojni ordinarij istaknuo je kako je Grabovica "mjesto velike ratne tragedije, mjesto gdje je, osim brojnih nezaštićenih i nevinih ljudi, u jednom vremenu bio ubijen mir". Također je pozvao da se na svetoj misi u Grabovici moli za mir i pomirenje među narodima u BiH, ali i za mir u svijetu, posebno se odazvavši na poziv pape Franje
Dvadeseta godišnjica likvidacije 33 Hrvata u selu Grabovici sjeverno od Mostara obilježena je u ponedjeljak, a vojni biskup u BiH mons. dr. Tomo Vukšić pozvao je vjernike na pomirenje i molitvu za mir u cijelome svijetu te napose za zaustavljanje krvoprolića u Siriji.
Ispred središnjeg spomen obilježja, postavljenog u mjestu gdje su postrojbe Armije BiH pobile hrvatske civile, među kojima je bila i četverogodišnja djevojčica, brojna izaslanstva položila su cvijeće te su upaljene svijeće. Zatim su se brojni mještani ovoga sela, od kojih se tek nekoliko vratilo u svoje domove, zajedno s predstavnicima Hrvata u vlasti uputili križnim putem do groblja gdje je svetu misu predvodio biskup Vukšić uz koncelebraciju upravitelja župe don Ivana Zovke i drugih svećenika.
Vojni ordinarij istaknuo je kako je Grabovica "mjesto velike ratne tragedije, mjesto gdje je, osim brojnih nezaštićenih i nevinih ljudi, u jednom vremenu bio ubijen mir". Također je pozvao da se na svetoj misi u Grabovici moli za mir i pomirenje među narodima u BiH, ali i za mir u svijetu, posebno se odazvavši na poziv pape Franje.
Devetog rujna 1993. godine pripadnici Armije BiH, koji su u Grabovici bili stacionirani više mjeseci, bez ikakva povoda su na kućnome pragu likvidirali 33 hrvatska civila među kojima je bila i Mladenka Zadro, kojoj je bilo samo četiri godine, a ubili su je zajedno s ocem Mladenom i majkom Ljubicom. Tijela žrtava su ili bačena u Neretvu ili zakopana na skrivenim neobilježenim mjestima tako da su do sada pronađeni posmrtni ostaci samo 16 osoba, dok se za posmrtne ostatke ostalih ništa ne zna.
Za zločine u Grabovici do sada je za pojedinačna ubojstva osuđeno pet pripadnika Armije BiH. Do danas nije utvrđena zapovjedna odgovornost, kao ni jasna veza s vojnim i političkim vrhom u Sarajevu, iako su na suđenju bivšem načelniku Glavnog stožera Armije BiH Seferu Haliloviću u Haagu svjedoci tvrdili da su dobili zapovijed za pokolj.
Tijekom dana i druga izaslanstva su položila vijence, a među njima bili su i aktivisti i aktivistice iz Inicijative mladih za ljudska prava u BiH iz Sarajeva, Mostara i Srebrenice. U pisanom priopćenju oni su istaknuli da ne postoji kolektivna krivnja za zločin, ali postoji kolektivna odgovornost za osudu, spominjanje i obrazovanje novih generacija o onome što se dogodilo u ratu u BiH.
Dnevno.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara