RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Na čekanju - Udruženi zločinački pothvat u Bugojnu

Napisano 05.11.2011. 10:15

Na čekanju - Udruženi zločinački pothvat u Bugojnu

Izricanje presude u predmetu „Gasal i ostali“odgođeno za 22.studenoga
 
Uvjerena sam da će sudsko vijeće prihvatiti ovakvu kvalifikaciju jer temelji se na neoborivu i ključnom dokazu, dnevniku Mlaće

Obitelji hrvatskih žrtava ratnih zločina u Bugojnu koje pokušavaju doći do istine o nestanku hrvatskih zatočenika iz logora Armije BiH te pravde zbog brojnih zločina nad Hrvatima u ovom srednjobosanskom gradu, godinama čekaju ne bi li se procesuiranje odgovornih, nalogodavaca i počinitelja, pokrenulo s mrtve točke. Skoro 18 godina trebalo je pravosuđu BiH, točnije državnom Tužiteljstvu da zločine u Bugojnu, po mišljenju hrvatskih stradalnika i obitelji žrtava, nazove pravim imenom, a to je udruženi zločinački pothvat.

Podsjetimo, ovu je kvalifikaciju Tužiteljstvo BiH prvi put upotrijebilo kako bi opisalo kaznenu odgovornost skupine bošnjačkih vojnih i političkih dužnosnika okupljenih u Ratnom predsjedništvu Bugojna. Cilj udruženog zločinačkog pothvata, pojasnila je Slavica Terzić, tužiteljica u predmetu „Gasal i ostali“, iznoseći svoju završnu riječ u ovom procesu, bio je protjerati Hrvate iz Bugojna.
„Ovo je prvi put da se povlači teza o udruženom zločinačkom pothvatu za ratna zbivanja u središnjoj Bosni. Uvjerena sam da će sudsko vijeće prihvatiti ovakvu kvalifikaciju jer temelji se na neoborivu i ključnom dokazu, dnevniku Dževada Mlaće“, pojasnila je nedavno tužiteljica Slavica Terzić u završnici troipolgodišnjeg procesa suđenja Nisvetu Gasalu, zapovjedniku logora Stadion Musajbu Kukavici, zapovjedniku straže u ovom logoru, i Senadu Dautoviću, zapovjedniku Stanice javne sigurnosti u Bugojnu.

No, proces nikako da se privede kraju. Izricanje presude u predmetu „Gasal i ostali“, zakazano za kraj protekloga mjeseca, pomaknuto je za 22. studenoga. Članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata Bugojna kažu kako to nije dobar znak, a kako vrijeme odmiče sve više sumnjaju da će sud prihvatiti kvalifikaciju tužiteljstva o postojanju udruženog zločinačkog pothvata u Bugojnu na čijem čelu je bio Dževad Mlaćo, predsjednik Ratnog predsjedništva, koji i danas, usprkos neoborivim dokazima poput njegova dnevnika, slobodno živi i radi u Bugojnu.

| VL | HB.org |


Nema komentara

Anketa

Ustavi