Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9918
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Nestali Hrvati - Pretražuje se lokacija Zlatarica kod Bugojna

Nestali Hrvati - Pretražuje se lokacija Zlatarica kod Bugojna
Institut za nestale opet u potrazi za ubijenim Hrvatima
EKSHUMACIJA se nastavlja, nadaju se da će pronaći posmrtne ostatke 20 ubijenih Hrvata
■ Handžić:Vlast u ratu u Bugojnu imali su Mlaćo, Cikotić i Granić
■ Komisija za nestale ispitivat će lokalitet Zlatarica koji je istraživala 2004.
Nakon kraće stanke, stručnjaci Instituta za nestale osobe BiH nastavljaju danas s ekshumacijom tijela ubijenih bugojanskih Hrvata. Član Instituta za nestale osobe Marinko Jurišić kazao nam je da će njihovi timovi istraživati lokalitet Zlatarica, između Bugojna i Rostova, na kojem su bili još 2004. godine. Nova saznanja ukazuju da su na spomenutoj lokaciji naknadno pronađene ljudske kosti.
Spomenimo da nova istraga o nestalim Hrvatima Bugojna dolazi nakon izjave SDP-ova ministra za pitanja branitelja i invalida rata Federacije BiH koji je javno zatražio da se ispita
ratna uloga aktualnog ministara obrane BiH Selme Cikotića koji je tijekom rata bio zapovjednik operativne zone Zapad Armije BiH. Ministra Cikotića i ratnog načelnika općine Bugojno za progon i ubojstva Hrvata optužuje Enes Handžić, bivši pomoćnik zapovjednika za sigurnost 307. brigade Armije BiH, nakon što je postigao nagodbu s državnim Tužiteljstvom i priznajući svoju odgovornost za zločine nad Hrvatima, zbog čega je osuđen na osam godina zatvora. On je na Sudu BiH kazao da su ratni načelnik Dževad Mlaćo, bivši zapovjednik Operativne zone Zapad i aktualni ministar obrane BiH Selmo Cikotić te njegov zapovjednik Tahir Granić bili najutjecajniji ljudi u Bugojnu 1993. godine. Enes Handžić je na suđenju ostalim optuženicima za ratne zločine nad bugojanskim Hrvatima, Nisvetu Gasalu, Musajbu Kukavici i Senadu Dautoviću, kazao "da je bio ‚poluga‛ ovih ljudi, Mlaće i ostalih".
"Granić, Cikotić i Mlaćo bili su najutjecajnije ličnosti vojne i civilne strukture u Bugojnu", kazao je Handžić, koji je jučer završio svoje svjedočenje. On je na Sudu kazao kako je zajedno s drugim osobama 29. lipnja 1993. godine sudjelovao u izradi prijedloga popisa zarobljenih Hrvata, pripadnika HVO-a, za otpust, procesuiranje ili razmjenu. Popis za otpuštanje, istaknuo je Enes Handžić, slali su mjerodavnom zapovjedništvu Armije BiH i ratnom Predsjedništvu, ali "ne zna tko je to odobravao".
| VL | HB.org |
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara