Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9911
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
Nova pravila za savjetnike u institucijama BiH: Za kršenje zakona razrješenje sa dužnosti

Propisano je da savjetnici ne smiju obavljati dodatnu aktivnost za koju se plaća naknada bez odobrenja savjetodavne osobe (šefa). Ukoliko im se pak takvo što odobri, a nije u suprotnosti sa Zakonom o sukobu interesa ili drugim posebnim zakonom, savjetnici tada mogu biti članovi upravnih i drugih organa pravnih osoba na bilo kojoj razini BiH, odnosno karitativnih organizacija, te sportskih klubova, društava i saveza, kao i drugih sportskih asocijacija.
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za državnu službu BiH, usvojilo je odluku o specifičnim slučajevima nespojivosti sa radnim mjestom savjetnika, kojom će se konačno riješiti sve nedoumice koje su se do sada pojavljivale u praksi vezano za te pozicije u institucijama BiH. Tako je definirano da se na savjetnike primjenjuje Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, piše Oslobođenje.
Propisano je da savjetnici ne smiju obavljati dodatnu aktivnost za koju se plaća naknada bez odobrenja savjetodavne osobe (šefa). Ukoliko im se pak takvo što odobri, a nije u suprotnosti sa Zakonom o sukobu interesa ili drugim posebnim zakonom, savjetnici tada mogu biti članovi upravnih i drugih organa pravnih osoba na bilo kojoj razini BiH, odnosno karitativnih organizacija, te sportskih klubova, društava i saveza, kao i drugih sportskih asocijacija.
Angažman pod specijalnim uvjetima
Po istoj osnovi savjetnici mogu obavljati poslove u komisijama i drugim tijelima koja formiraju institucije na bilo kojoj razini vlasti u BiH, pri čemu visina naknade ne smije prelaziti iznos utvrđen propisima Vijeća ministara BiH.
Također, po odobrenju i ako to nije mimo zakonskih odredbi, savjetnici će moći biti i angažirani za potrebe upravnih ili sudskih organa BiH kao vještaci, eksperti, tumači i drugo stručno osoblje pod uvjetom da isti poslovi nemaju utjecaj na obavljanje službenih obaveza. Odlukom se definira i način sudjelovanja savjetnika u aktivnostima u kulturi, sportu i umjetnosti, bavljenje znanstvenoistraživačkim radom ili obavljanje aktivnosti predavača na školskim ustanovama u oblasti obrazovanja, te onim na seminarima, obukama i edukacijama, savjetovanjima, kao i uspostavljanju i razvoju lokalne uprave i samouprave.
Uz odobrenje i ako to nije suprotno zakonskim odredbama, savjetnik može sudjelovati u projektima nevladinih i drugih sličnih ustanova i organizacija, ali pod uvjetom da svojom aktivnošću ne smije za iste osigurati privilegiran pristup vladinim informacijama, iznositi saznanja i podatke dobivene u profesionalnom radu. Ne smije ni koristiti svoju poziciju kako bi oni kod kojih je angažiran ostvarili neku korist, odnosno svojim aktivnostima uticati na nepristrasan i profesionalan odnos prema institucijama.
Obavljanje aktivnosti suprotno odobrenju sankcionirat će se novčano iznosom od 1.000 do 2.000 KM.
- Savjetnik za kojeg se utvrdi da obavlja dužnost, aktivnost ili se nalazi na položaju koji dovodi do sukoba interesa sa njegovim službenim dužnostima prema odredbama Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH i ove odluke, razrješava se dužnosti, navedeno je u dokumentu.
Bez prijema u službu
Definirano je i da savjetnik kojem je prestala funkcija usljed razrješenja, isteka mandata, njegove ostavke ili ostavke savjetodavne osobe (šefa), u roku od dvije godine od odlaska s dužnosti ne može biti zaposlen kod poslodavca ili firme nad kojom je institucija u kojoj je obavljao tu funkciju provodila redovan nadzor. Od navedenih u istom razdoblju ne smije primati niti bilo kakvu naknadu.
Za povredu ovih odredbi propisano je kažnjavanje poslodavca novčano iznosom od 9.000 do 10.000 KM, a od 1.500 do 3.000 KM za odgovornu osobu u tom poduzeću. Sama osoba koja je obavljala poziciju savjetnika zbog istog prekršaja bit će novčano kažnjena iznosom od 1.000 do 2.000 KM.
Nadzor nad primjenom odluke u institucijama BiH obavlja upravna inspekcija, a nadzor nad poslodavcima i firmama vršit će nadležni inspekcijski organi.Dnevno.ba
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara