RSS
English

Web katalog

Najčitanije

Najčitanije zadnjih 7 dana

Najkomentiranije

Najbolje ocijenjeno

Statistika

Nova Strategija razvoja Kiseljaka

Napisano 27.03.2013. 09:30
Nova Strategija razvoja Kiseljaka

Imajući u vidu činjenicu da općini Kiseljak ove godine ističe Strategija razvoja kreirana za razdoblje 2006.-2013. godina, Misija OESS-a u BiH, terenski Ured u Travniku, inicirao je aktivnosti na izradi nove Strategije. U Kiseljaku je tako održan prvi od nekoliko seminara čiji je cilj za izradu Nacrta strategije obučiti članove Povjerenstva koje je imenovalo Općinsko vijeće Kiseljak, potvrdio nam je Amir Hadžić, iz Ureda OESS-a u Travniku. Povjerenstvo za izradu Strategije razvoja broji 19 članova. Iz različitih su političkih stranaka i nevladinih organizacija, a u Povjerenstvu su i zaposlenici općinskih tijela vlasti. Kako nam je pojasnio Hadžić, članovi Povjerenstva trebali bi proći nekoliko faza obuke te do listopada izraditi Nacrt strategije koji će potom proći javnu raspravu, a onda se naći pred vijećnicima. Hoće li strategija biti kratkoročna, srednjoročna ili dugoročna ovisi o članovima Povjerenstva i njihovim vizijama razvoja općine. Oni će definirati i koje su to oblasti na kojima Kiseljak može temeljiti svoj budući razvoj.

"Po meni su to turizam, poljoprivreda, malo i srednje poduzetništvo te mineralna voda kao naš najvažniji resurs. Ipak, konačnu će riječ dati članovi Povjerenstva koje je imenovalo Općinsko vijeće", kaže Mladen Mišurić Ramljak, načelnik općine Kiseljak.

Predavač na prvom seminaru članovima tima za izradu Strategije razvoja općine Kiseljak bio je Ivan Miličević, pomoćnik načelnika za lokalni razvoj u općini Posušje.

"Postoje dva načina na koji jedna općina može doći do Strategije razvoja. Prvi je način naručiti izradu ovog dokumenta. Ovaj način nije se pokazao najboljim rješenjem u posljednjih 15-ak godina jer ljudi ovakav dokument ne doživljavaju svojim i on uglavnom ostaje mrtvo slovo na papiru. Puno bolji je drugi način kojeg i ovdje u Kiseljaku pokušavamo realizirati uz potporu Misije OESS-a, a to je da na izradi Strategije rade domaći ljudi. Oni najbolje znaju probleme i mogućnosti i njihovi su prijedlozi lakše provodivi na terenu", kaže Miličević. Po njegovim riječima, na ovaj način Strategije razvoja u posljednje tri godini dobilo je oko 60 općina u BiH.

(artinfo.ba/ap)


Nema komentara

Anketa

Ustavi